Connect with us

Gospodarka

Strategiczne partnerstwo Indii i Arabii Saudyjskiej rozszerza się o nowe obszary współpracy

Published

on

Strategiczne partnerstwo Indii i Arabii Saudyjskiej rozszerza się o nowe obszary współpracy

Postrzeganie przeczy rzeczywistości hojnej saudyjskiej pomocy humanitarnej dla Ukrainy”

JEDDAH: Postrzeganie, że Arabia Saudyjska nie pomaga Ukraińcom dotkniętym wojną z Rosją, jest całkowicie sprzeczne z rzeczywistością.

Determinacja Królestwa we wspieraniu uchodźców i rozwiązaniu konfliktu była widoczna od wybuchu działań wojennych. Obietnice pomocy zostały uzupełnione darowiznami, które już robią dużą różnicę.

Wysoki Komisarz ONZ ds. Uchodźców, Światowa Organizacja Zdrowia i wiodąca agencja humanitarna Arabii Saudyjskiej podpisały właśnie saudyjski pakiet humanitarny o wartości 10 milionów dolarów dla Ukraińców przesiedlonych w czasie wojny.

Ukraińcy przekraczają granicę z Ukrainy do Polski na przejściu granicznym Korczowa-Krakowiec 26 lutego 2022 r., gdy wojska rosyjskie najeżdżają ich kraj. (AFP)

Około połowa z 10 milionów dolarów dotacji została przeznaczona do dystrybucji za pośrednictwem Centrum Pomocy Humanitarnej i Reliefu Króla Salmana (KSrelief).

W kwietniu król Salman nakazał KSrelief przekazać tę sumę na pomoc w nagłych wypadkach i zapewnić „nagłą pomoc medyczną i schronienie” ukraińskim uchodźcom, dając pierwszeństwo osobom przybywającym do Polski.

dr Abdullah Al-Rabeeah, doradca dworu królewskiego i generalny inspektor KSrelief, spełnił obietnicę królestwa podczas swojej trwającej wizyty w Polsce, a także omówił sytuację humanitarną z przedstawicielami Polski, UNHCR i WHO, jak wynika z raportu saudyjskiej agencji prasowej.

Powiedział, że Al-Rabeeah odwiedził kilka zakładów opieki zdrowotnej i poświęcił czas na rozmowę z kilkoma ukraińskimi uchodźcami, którzy uciekli ze swojego rozdartego wojną kraju do Warszawy.

Szef KSrelief dr. Abdullah Al-Rabeeah odwiedza Polski Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc, który wspiera uchodźców w Warszawie. (w zestawie)

„Dziękuję bardzo i dziękuję ośrodkowi za pomoc. Sytuacja jest taka, jak widać” – powiedział kanałowi informacyjnemu Al-Arabiya ukraiński mieszkaniec ośrodka dla uchodźców.

„Wszyscy przyjechaliśmy z Ukrainy i byliśmy w bardzo złym stanie. Dzięki Tobie nasza sytuacja uległa poprawie. Dziękujemy i życzymy pokoju całemu światu.”

Na granicy polsko-ukraińskiej Al-Rabeeah chwalił współpracę WHO, KSrelief i polskiego rządu. „Bardzo cenimy sobie partnerstwo z WHO. Nasza współpraca przyniosła ogromne wsparcie uchodźcom i potrzebującym tu i gdzie indziej – powiedział w filmie opublikowanym przez WHO Polska.

KSrelief przekazał fundusze na wsparcie akcji humanitarnej dla Ukraińców w Polsce, dostarczając sprzęt i sprzęt medyczny, z którego skorzystało ponad milion potrzebujących osób.

podpis

Wsparcie królestwa dla ukraińskich uchodźców jest rozszerzeniem jego dobrze znanych działań humanitarnych w ponad 85 krajach, ale kilka raportów sugeruje, że Arabia Saudyjska wybrała stronę konfliktu ze względu na jej powiązania z Rosją jako członkiem OEPC+.

Mimo podejmowanych przez Królestwo inicjatyw politycznych i humanitarnych, wzywających wszystkie strony do przyjścia do stołu negocjacyjnego w celu rozwiązania konfliktu na drodze dialogu i dyplomacji, w niektórych kręgach działania Królestwa są postrzegane ze sceptycyzmem.

W marcowym raporcie Wilson Center, think tank związany z rządem USA, stwierdzono, że Arabia Saudyjska „zdecydowała się stanąć po stronie Rosji” i „preferowała Putina nad Bidenem” i oskarżyła królestwo o polityczne oszczerstwa. ceny wysokie.

Komentarze pojawiły się pomimo ponawianych propozycji królestwa zarówno w zakresie mediacji między walczącymi frakcjami, jak i zwiększenia produkcji ropy naftowej w parze z sąsiednimi krajami Zatoki Perskiej.

Różnice między stanowiskami Zachodu i Arabów w kwestii zakończenia wojny nie przeszkodziły żadnej ze stron w rozwiązaniu problemu humanitarnego.

Ze swojej strony Arabia Saudyjska powtórzyła, że ​​choć zakończenie trwającej wojny na Ukrainie nie jest łatwym wyczynem, królestwo potraktowało tę kwestię tak samo, jak każdy trwający kryzys w regionie, podkreślając, że ludzkie cierpienie jest takie samo we wszystkich konfliktach i że przemoc samo nie jest rozwiązaniem.

W marcu następca tronu Arabii Saudyjskiej Mohammed bin Salman powiedział rosyjskiemu prezydentowi Władimirowi Putinowi, że królestwo jest gotowe dołożyć wszelkich starań w celu mediacji między dwoma narodami.

W maju książę Faisal bin Farhan, minister spraw zagranicznych Arabii Saudyjskiej, spotkał się ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Dmytro Kuleba na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos w Szwajcarii, aby omówić kryzys.

Niecały tydzień później książę Faisal bin Farhan spotkał się ze swoim rosyjskim odpowiednikiem Siergiejem Ławrowem podczas wizyty w Rijadzie, gdzie podkreślił znaczenie politycznego rozwiązania dla zapewnienia bezpieczeństwa i stabilności dla wszystkich zainteresowanych.

Chociaż ujawniono skąpe szczegóły dotyczące wizyty Ławrowa i spotkań z ministrami Rady Współpracy Państw Zatoki, podróż ta była nadal błędnie interpretowana jako dowód poparcia Arabii Saudyjskiej dla Rosji, mimo że królestwo i inne państwa Zatoki zdecydowały się zachować neutralność i prowadzić wojnę na Ukrainie traktować „sprawiedliwe ramy” i pomagać potrzebującym.

W czerwcu książę Faisal bin Farhan wyjaśnił stanowisko królestwa: „Nasze stanowisko krajów Zatoki Perskiej w sprawie kryzysu rosyjsko-ukraińskiego jest jednomyślne” – powiedział 1 czerwca podczas przemówienia otwierającego 152 Radę Współpracy Państw Zatoki Perskiej.

„Dzisiaj odbyliśmy dwa owocne spotkania z ministrami Rosji i Ukrainy, podczas których wyraziliśmy nasze jednolite stanowisko wobec kryzysu rosyjsko-ukraińskiego i jego negatywnych konsekwencji, czyli bezpieczeństwa żywnościowego dotkniętych krajów i świata”.

Decyzję Arabii Saudyjskiej o zachowaniu neutralności w czasie wojny i nadaniu priorytetu zaangażowaniu humanitarnemu należy również postrzegać w kontekście opinii publicznej. W niedawnym sondażu Arab News-YouGov spośród ponad tysiąca Saudyjczyków zapytanych o opinię, 14% obwiniało za konflikt prezydenta USA Joe Bidena, a 21% obwiniało NATO.

Podczas gdy duża liczba saudyjskich respondentów była sceptycznie nastawiona do zaangażowania NATO w konflikt, 41 procent Saudyjczyków stwierdziło, że nie wie lub nie ma pewności, kto jest winny.

Podczas konfliktu ponad 40 krajów, organizacji i darczyńców indywidualnych złożyło obietnice i obietnice, z których niektóre utorowały drogę 6,3 mln uchodźców uciekających z Ukrainy, a także tym, którzy pozostali. Ale istnieje uderzająca luka między zadeklarowanym a dostarczonym wsparciem.

Do tej pory większość rządów zachodnich przedkładała pomoc wojskową nad pomoc humanitarną.

Według Instytutu Gospodarki Światowej w Kilonii, Stany Zjednoczone zobowiązały się do pomocy wojskowej w wysokości 23,8 miliardów dolarów, co jest największą liczbą do tej pory, ale dostarczyły tylko 8,9 miliardów dolarów na pomoc humanitarną.

Według centrum liczba ta wzrosła od tego czasu, ale o stosunkowo niewielki procent. Podobnie UE zobowiązała się do pomocy wojskowej w wysokości 12,3 mld USD, ale tylko 1,4 mld USD zostało przeznaczone na operacje humanitarne i pakiety pomocowe.

Od wybuchu konfliktu rządy krajów zachodnich i arabskich nie miały złudzeń, że potrzeba rozwiązania konfliktu jest nie mniej pilna niż zajęcie się sytuacją humanitarną.

W zeszłym miesiącu prezydent Biden odwiedził Dżuddę i spotkał się z królem Salmanem i księciem Mohammedem bin Salmanem. Obie strony omówiły kilka niepokojących kwestii, w tym energetykę, bezpieczeństwo i kryzys na Ukrainie.

Krótko po tym, jak Biden opuścił królestwo, minister spraw zagranicznych Arabii Saudyjskiej Adel Al-Jubeir rozmawiał z CNBC, aby wyjaśnić sprawę. „Mówiliśmy od początku, że popieramy rezolucję Zgromadzenia Ogólnego ONZ i niedopuszczalność nadużywania siły, o suwerenności narodów i szacunku dla nich” – powiedział.

„Wzywaliśmy do pokojowego rozwiązania tego; Zatrzymaj walki, podejdź do stołu negocjacyjnego i pokojowo rozwiąż swoje spory.

„Mamy obawy, że eskalacja z jednej strony doprowadzi do eskalacji z drugiej strony i zanim się zorientujesz, sprawy wymykają się spod kontroli i wszyscy płacimy cenę”.

Wreszcie Al-Jubeir powiedział: „Zbliżyliśmy się zarówno do Rosji, jak i Ukrainy. Wezwaliśmy ich do pokojowego dążenia do porozumienia o zawieszeniu broni i ich konfliktu. Kontynuujemy z nimi współpracę, podobnie jak wiele innych krajów, i mamy nadzieję, że będą w stanie rozpoznać, że kłótnie przy stole są lepsze niż walka na polu bitwy i konflikt z powodu niezamierzonych konsekwencji wojny”.

Tymczasem obietnice Arabii Saudyjskiej, jeśli chodzi o darowizny na pomoc humanitarną, nadal dorównują jej działaniom.

W piątek Al-Rabeeah z KSrelief w towarzystwie Saada Al-Saleha, ambasadora Arabii Saudyjskiej w Polsce, odwiedził magazyny UNHCR w Rzeszowie. Wspólnie dokonali przeglądu pomocy już udostępnionej w ramach 10 milionów dolarów dotacji królestwa na pomoc ukraińskim uchodźcom.

READ  POSCO buduje zakład recyklingu w Polsce
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *