technologia
Strategia wodorowa Polski: zielona przyszłość
Temat
Strategia wodorowa Polski: zielona przyszłość
Polska w ostatnich latach intensywnie pracowała nad swoją strategią wodorową, dostrzegając potencjał tej nowej technologii dla transformacji energetycznej i osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju. Wodór jako źródło energii cieszy się coraz większą popularnością na świecie, a Polska chce wykorzystać jego zasoby naturalne, innowacje technologiczne i potencjał badawczy, aby przyspieszyć ten proces.
W 2022 r. światowe zapotrzebowanie na wodór wyniosło 95 mln ton, z czego nieco ponad 1 mln ton stanowił wodór niskoemisyjny. Według najnowszych prognoz zapotrzebowanie na wodór niskoemisyjny do 2050 roku ma wzrosnąć do 400 mln ton. W 2022 roku Unia Europejska wyprodukowała 7,5 mln ton wodoru i Polska jest jednym z wiodących producentów tego surowca – Produkcja wynosi około 1,3 mln ton rocznie (ponad 13 proc. w UE), tuż za Niemcami i Holandią.
Dlaczego wodór?
Wodór jest jednym z najbardziej obiecujących źródeł energii Może to odegrać kluczową rolę w transformacji sektora energetycznego. W polskiej gospodarce miałby przede wszystkim pełnić funkcję magazynu energii i umożliwiać szybsze osiągnięcie neutralności klimatycznej. Niezwykle istotna jest także dekarbonizacja energochłonnych sektorów gospodarki, w których procesy elektryfikacji są nieopłacalne ekonomicznie lub wręcz niemożliwe.
Polski plan wodorowy zakłada utworzenie łańcucha wartości obejmującego budowę nowych mocy w odnawialnych źródłach energii (OZE), produkcję i transport wodoru aż do jego dystrybucji i końcowego wykorzystania. Wspierana jest produkcja wodoru niskoemisyjnego i odnawialnego, w przyszłości rozważana jest także produkcja wodoru z wykorzystaniem energii jądrowej.
Polska musi zwiększyć inwestycje w badania nad wodorem, aby dotrzymać kroku rosnącemu znaczeniu tego sektora na arenie międzynarodowej, szczególnie w odniesieniu do elektrolizy z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii. W 2022 r. zaledwie 3,1 proc. wydatków publicznych na badania nad energią w Polsce przypadało na technologie wodorowe i ogniwa paliwowe, podczas gdy w pozostałych państwach członkowskich IEA odsetek ten wyniósł ponad 12 proc.
– komentuje Marcelina Pilszyk, analityk Zespołu ds. Energii i Klimatu PIE.
Strategia wodorowa Polski
Przyjęta w 2021 roku strategia wodorowa Polski doskonale wpisuje się w kontekst międzynarodowych i krajowych dokumentów strategicznych. Po pierwsze, jest to zgodne z inicjatywami Unii Europejskiej, takimi jak unijna strategia wodorowa i Europejski Zielony Ład. Ponadto nawiązuje do międzynarodowych porozumień klimatycznych, w tym Porozumienia paryskiego, które zobowiązuje Polskę do podjęcia działań mających na celu redukcję emisji gazów cieplarnianych.
W ramach strategii narodowych strategia wodorowa Polski doskonale wpisuje się w założenia „Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju do roku 2020 (z perspektywą roku 2030)”. W szczególności Wspiera cele zrównoważonego wzrostu gospodarczego opartego na wiedzy, innowacjach i doskonałości organizacyjnej.
W kontekście międzynarodowym Szczególny nacisk położony jest na dekarbonizację gospodarki i wykorzystanie niskoemisyjnego, a zwłaszcza odnawialnego wodoruStrategia Polski przewiduje precyzyjną klasyfikację wodoru na podstawie poziomów emisyjności jego produkcji, zgodnie ze światowymi trendami i standardami zrównoważonego rozwoju.
Strategia obejmuje sześć celów które dotyczą trzech kluczowych obszarów zastosowań końcowych: energii, przemysłu i transportu.
Główne cele:
- Wdrażanie technologii wodorowych w energetyce i ciepłownictwie.
- Wykorzystanie wodoru jako paliwa alternatywnego w transporcie.
- Wspieranie dekarbonizacji przemysłu.
- Produkcja wodoru w nowych zakładach.
- Efektywny i bezpieczny przesył, dystrybucja i magazynowanie wodoru.
- Tworzenie stabilnego otoczenia regulacyjnego.
Cele polskiej strategii wodorowej
Nazwa wskaźnika
Jednostka miary
Wartość bazowa
Bramka
Moc zainstalowana instalacji do produkcji niskoemisyjnego wodoru
MW
0
2000
Liczba dolin wodorowych
numer
0
5
Liczba użytkowanych autobusów wodorowych
numer
0
1000
Liczba stacji tankowania wodoru
numer
0
>32
Zawarcie umów na budowę gospodarki wodorowej
numer
0
1
Tworzenie ekosystemu innowacji Dolin Wodorowych
numer
0
1
Utworzenie centrów technologii wodorowych
numer
0
1
Źródło: CIASTO Badanie oparte na strategii wodorowej Polski
Doliny wodorowe
Podstawą polskiej strategii wodorowej jest rozwój Ekosystemu Innowacji Doliny Wodoru, w którym każda dolina ma być skupieniem jak największej liczby elementów łańcucha wartości gospodarki wodorowej w określonej lokalizacji. Doliny wodorowe mają doprowadzić do samowystarczalności systemu gospodarki wodorowej. Jednak do efektywnego funkcjonowania konieczne jest wykształcenie wykwalifikowanych specjalistów, którzy mogą pracować w tej dynamicznie rozwijającej się branży.
Wzmocnienie umiejętności w zakresie gospodarki wodorowej powinno być realizowane poprzez ścisłą współpracę z uczelniami. Ponadto planowane jest wprowadzenie programów wsparcia mających na celu przekwalifikowanie pracowników obszarów górniczych w celu dostosowania ich umiejętności do potrzeb sektora wodorowego. Rząd zamierza także inicjować kampanie edukacyjne podnoszące świadomość społeczną na temat technologii związanych z wodorem.
Długoterminowy, Strategia wodorowa Polski może przynieść korzyści nie tylko gospodarce kraju, ale także środowisku. Wprowadzając wodór do miksu energetycznego, Polska może uniezależnić się energetycznie, ograniczyć emisję gazów cieplarnianych i przyczynić się do światowych wysiłków na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatycznym.
Doliny wodorowe w Polsce
Podsumowując, Strategia wodorowa Polski to ambitny plan które dzięki połączeniu zasobów naturalnych, innowacji technologicznych i współpracy międzynarodowej mogą pomóc w stworzeniu zielonej, zrównoważonej przyszłości dla kraju i przyczynić się do globalnej transformacji energetycznej.
Źródło: Byłoby miło, gdyby tak było. Opieka i moja strategia – Polski Instytut Ekonomiczny
„Certyfikowany guru kulinarny. Internetowy maniak. Miłośnik bekonu. Miłośnik telewizji. Zapalony pisarz. Gracz.”