Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Strajk kobiet. Policja zablokowała marsz. „Pchnięty wicemarszałek”

Published

on

Strajk kobiet.  Policja zablokowała marsz.  „Pchnięty wicemarszałek”

Dostęp do Sejmu został zablokowany także od strony ulicy Matejki, gdzie gromadzili się protestujący. Część z nich zgromadziła się również w pobliżu placu Trzech Krzyży.

Po 18 uczestnikach protestu w środę udał się na Aleje Ujazdowskie i Plac Na Rozdrożu. Marsz został jednak zablokowany przez policjantów stojących po drugiej stronie ulicy od Alei Róż.

ZOBACZ: Sejm: poseł Braun zablokował podium, nie chciał założyć maski

Urzędnicy wezwali protestujących do rozproszenia się i zapamiętania ograniczeń wynikających z epidemii COVID-19. Demonstranci udali się na ulicę Chopina – Mokotowska, Krucza, za Schönheit.

Uczestnicy demonstracji od strony ul. Matejki od Sejmu, oddzieleni od policji i żandarmerii, początkowo szli Alejami Ujazdowskimi w kierunku pl. Na Rozdrożu, ale funkcjonariusze uniemożliwili im przejście.

Protestujący następnie skręcili na rondo de Gaulle’a, na którym się zatrzymali. Krzyczeli, w tym „Twój strach jest większy niż nasz” i zapalili pochodnie. Przeszła tam również druga grupa demonstrantów, którzy wcześniej zgromadzili się na Placu Trzech Krzyży w pobliżu pomnika Wincentego Witosa. Przejście wzdłuż Alej Jerozolimskich zostało na chwilę zamknięte.

Minęli przed siedzibą TVP

Marsz z ronda de Gaulle’a prowadził na Nowy Świat, skąd próbowano podjechać na Krakowskie Przedmieście. Samochody policyjne zaparkowały przy ulicy Świętokrzyskiej i blokowały przejście. Protestujący zawrócili i poszli ulicą Warecką do siedziby TVP.

Kilka tysięcy demonstrantów, którzy zgromadzili się przed TVP, wypełnia plac Powstańców Warszawy i okoliczne ulice. Są oddzielone od budynku policyjnym łańcuchem i barierkami. Krzyki „Kłamca”, „Wy…” czy „Rewolucja to kobieta” są głośne.

ZOBACZ: Pielęgniarki grożą protestem. Nie wykluczasz strajku generalnego

Uczestnicy demonstracji niosą transparenty z hasłami „piekło kobiet”, „urodzę lewicę” czy „aborcja jako prawo człowieka”. Niektórzy trzymają czerwono-białe flagi, a także flagi tęczowe Strike kobiet i Razem. Protestujący posługują się formułą „darmowego mikrofonu”, aby przemawiać z peronu na placu.

READ  GLORY: Rozszerza sprzedaż bezpośrednią i obecność usług w Europie Wschodniej, aby wspierać rozwój w Polsce

Inna grupa demonstrantów początkowo przebywała w pobliżu ronda de Gaulle’a. Tam jednak policja odblokowała ruch uliczny i demonstranci przenieśli się na Nowy Świat. Spacer z grupą w kierunku ul. Świętokrzyska została zablokowana przez policję na wysokości Ul. Ordynacka. Ta część demonstrantów dołączyła bocznymi uliczkami do zgromadzenia w siedzibie TVP.

Poseł KO poinformował na Twitterze, że policja złamała kartę członkowską posłanki KO Moniki Wielichowskiej.

Z kolei na lewym koncie na Twitterze pojawiło się nagranie zastępcy rzecznika Sejmu Włodzimierza Czarzastego, który nerwowo przemawiał do policji. Z nagrania wynika, że ​​jeden z policjantów miał naciskać na lidera SLD.

– Gdzie jest facet, który mnie pchnął? Chcę spojrzeć mu w oczy, chcę, żeby mnie przeprosił. To takie niegrzeczne – mówi na nagraniu Zarzastie.

Protest przed Sejmem

– Takich barier w Sejmie nigdy nie było – powiedziała Agnieszka Czerederecka ze strajku kobiet podczas konferencji prasowej.

Organizatorzy nie ogłosili planu demonstracji w środę. Szczegóły należy przekazać uczestnikom za pośrednictwem aplikacji telegramowej. – Przygotowaliśmy różne zajęcia. Zbliż się jak najbliżej Sejmu – powiedziała Marta Lempart.

ZOBACZ: Przemysław Czarnek zostaje ukarany przez komisję etyczną. Chodzi o jego słowa o LGBT

Policja postawiła dodatkowy zestaw metalowych barier wokół Sejmu, a wielu policjantów, zarówno w mundurach, jak i po cywilnemu, będzie na miejscu od dziś rano. Ulica Wiejska była całkowicie zamknięta dla ruchu.

READ  Ambasador Niemiec, krytykowany przez polski obóz rządzący, kończy misję w Polsce – EURACTIV.de

Ponad cztery tysiące osób zapowiedziało swój udział w proteście w mediach społecznościowych.

W środowym strajku kobiet przypomniano, że jest on przeciwny zmianom prawa do aborcji wynikającym z orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego i nie zgadza się z rozwiązaniami proponowanymi przez Prezydent Andrzej Duda Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Wideo: Protest przed Sejmem

Protesty kobiet po wyroku Trybunału Konstytucyjnego

Od 22 października w całym kraju trwają protesty przeciwko zaostrzeniu przepisów antyaborcyjnych w następstwie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że tzw. Ustawa antyaborcyjna z 1993 r., Która dopuszcza aborcję w przypadku ciężkiej i nieodwracalnej niepełnosprawności płodu lub nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu, jest niezgodna z Konstytucją. Głównym inicjatorem protestów jest ogólnopolski strajk kobiet.

W ramach trwających protestów przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego odbył się tzw. Marsz na Warszawę, w którym wzięło udział kilkadziesiąt tysięcy osób. W ramach protestów protestujący z Sie blokowali ulice, maszerowali głównymi arteriami miast, organizowali imprezy i pokazy uliczne. Wśród protestów były między innymi: walki i niszczenie mienia, w tym pomników i kościołów.

jo / pog / Prz / polsatnews.pl

Kontynuuj czytanie

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *