Connect with us

Najważniejsze wiadomości

STOWARZYSZENIE PIĄTEK: POLSKA – Europejska Unia Judo

Published

on

STOWARZYSZENIE PIĄTEK: POLSKA – Europejska Unia Judo

Polska to kraj w Europie Środkowo-Wschodniej. Podzielone jest na 16 województw administracyjnych, zwanych województwami, i zajmuje powierzchnię 313 931 km². Granicząca z siedmioma narodami Polska na przestrzeni wieków ewoluowała i zanikała pod wpływem sił regionalnej historii. Polska liczy około 38 milionów mieszkańców i jest piątym co do wielkości krajem członkowskim Unii Europejskiej.

Krajowa Federacja Judo w Polsce powstała w 1957 roku. Od tego czasu jest dumną organizacją, która może poszczycić się wieloma znaczącymi osiągnięciami, w tym ośmioma medalami olimpijskimi, z czego trzy to tytuły mistrzowskie.

1972 Monachium, Niemcy Antoni ZAJKOWSKI Srebro
1976 Montreal, Kanada Marienboden Brązowy
1980 Moskwa, Rosja Janusza Pawłowskiego Brązowy
1988 Dusza, Korea Waldemar LEGIEN złoto
1988 Dusza, Korea Janusza Pawłowskiego Srebro
1992 Barcelona, ​​Hiszpania Waldemar LEGIEN złoto
1996 Atlanta, USA Aneta SZCZEPANSKA Srebro
1996 Atlanta, USA Paweł NASTULA złoto

W 1984 roku 14 krajów, w tym reprezentacja Polski, zbojkotowało udział w igrzyskach olimpijskich w Los Angeles z dobrze znanych powodów politycznych. Zamiast tego zorganizowano w Warszawie turniej judo na wzór igrzysk olimpijskich dla krajów nie rywalizujących w Stanach Zjednoczonych. Polska zdobyła medale niemal we wszystkich kategoriach; Dlatego uważa się, że dorobek medalowy polskiego judo uległby niemal podwojeniu, gdyby medale te zostały uwzględnione w oficjalnej klasyfikacji igrzysk olimpijskich.

Do tej pory polska rodzina judo zdobyła łącznie 34 medale na mistrzostwach świata seniorów, z czego sześć zostało zwycięskich i przyznanych przez dokładnie trzy osoby. W 1993 roku Beata MAKSYMOW i Rafał KUBACKI zdobyli pierwszą serię medali świata seniorów, oba były złotymi występami w Hamilton. Paweł NASTULA powiększył polską kolekcję złota od Makuhari w 1995 roku. Zwycięskie trio podwoiło następnie swoje kompendium tytułu mistrza świata. Kubacki i Nastula osiągnęły pierwsze miejsce w 1997 r., a Maksymow koronowała się w 1999 r., nieświadoma, że ​​stanie się ostatnią w historii osobą, która zdobyła tytuł mistrza świata seniorów.

READ  Polska zwiększa zakupy złota Polska zwiększa zakupy złota

Na światowej scenie juniorów Polska zabłysnęła dwukrotnie, w 1986 roku za sprawą Kubackiego i w 2013 roku za sprawą Arlety PODOLAK. Pomimo niezliczonych medali, kraj nie zdobył jeszcze tytułu Mistrza Świata Kadetów, ale ma na swoim koncie siedem zwycięstw w serii Mistrzostw Świata Weteranów i jedno na Mistrzostwach Świata w Kata.

Polski judoka 115 razy zdobywał europejskie podium seniorów, w tym 20 razy z najwyższej półki.

1975 Lyon, Francja Antoni REITER
1977 Ludwigshafen, Niemcy Adama ADAMCZYKA
1981 Debreczyn, Węgry Wojciech RESZKO, Andrzej DZIEMIANIUK
1985 Landskrona, Szwecja Bogusława OLECHNOWICZ
1986 Londyn, Wielka Brytania Beata MAKSYMOW
1987 Paryż, Francja Bogusława OLECHNOWICZ, Wiesław BLACH
1989 Helsinki, Finlandia Rafał KUBACKI
1990 Frankfurt, Niemcy Waldemar LEGIEN
1991 Praga, Czechy Beata MAKSYMOW
1992 Paryż, Francja Bogusława OLECHNOWICZ
1994 Gdańsk, Polska Ewa-Larysa KRAUSE, Paweł NASTULA
1995 Birmingham, Wielka Brytania Paweł NASTULA
1996 Haga, Holandia Paweł NASTULA
1997 Ostenda, Belgia Beata MAKSYMOW
2002 Maribor, Słowenia Adriana DADCI
2007 Belgrad, Serbia Roberta KRAWCZYKA
2021 Lizbona, Portugalia Słodki PACUT

W historii celebrowano ponad dwa tuziny, a dokładnie 25, mistrzów Europy juniorów. Ponadto odnieśli dwa zwycięstwa kadetów, ośmiu weteranów i 13 zwycięstw kata kontynentalnych.

Obecnie w 431 klubach zarejestrowanych jest 3046 judoków. Liczby te nie odzwierciedlają jednak rzeczywistości, gdyż do uprawiania Judo U13 czy sportów rekreacyjnych w Polsce nie jest wymagana licencja członkowska. Dlatego szacunkowa liczba judoków w kraju wynosi około 50 000 do 60 000.

Poza matą… Czy wiedziałeś?

  • Restauracja tzw Piwnica Świdnicka ma swoją siedzibę we Wrocławiu i działa od 1275 roku, co czyni ją najstarszą restauracją w Europie.
  • The Kopalnia Soli w Wieliczce została zbudowana w XIII wieku i jest uważana za najstarszą kopalnię soli na świecie.
  • Język polski: Trudny. Dzięki dodatkowym czasom, literom i trudnej wymowie uznawany jest za jeden z najbardziej skomplikowanych języków świata.
  • Polska ma bardzo zróżnicowany kraj, ponieważ jest domem dla plaż i jezior, lasów, gór, a nawet pustyń.
  • Maria Curie była Polką. Pionierski naukowiec jest blisko związany z Francją, ale urodził się i wychował w Polsce. Na imię miała Maria Skłodowska.
READ  Putin jest ważniejszy w europejskich państwach frontu niż wybory do UE – POLITICO

Autorka: Szandra Szogedi


udział

telegram
Whatsapp
E-mail

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *