Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Stosunki między Węgrami a Polską: Poles Apart

Published

on

Stosunki między Węgrami a Polską: Poles Apart

Różne sposoby

„Początkowo ludzie w Polsce myśleli, że Orbanowi grozi reelekcja i nie może przyznać, że popełnił błąd inwestując wcześniej w relacje z Rosją” Fidesz Orbana. „Wiele osób czekało, myśląc, że to przejściowe”.

– Ale pierwsze, co zobaczyliśmy po wyborach, to to, że minister spraw zagranicznych Szijjarto pozostał na swoim stanowisku i jest najbardziej symboliczną postacią w stosunkach węgiersko-rosyjskich – mówi Sadecki. „A potem, krok po kroku, zrozumieliśmy, że nasze ścieżki naprawdę się rozchodzą”.

Stosunki dwustronne osiągnęły dno zeszłego lata, kiedy polski premier Mateusz Morawiecki, po tym, jak Orban zauważył różnice między dwiema stolicami w sprawie wojny na Ukrainie podczas swojego kluczowego dorocznego przemówienia w rumuńskim Baile Tusnad powiedział Prasa: „Potwierdzam słowa premiera Orbana, że ​​Polska i Węgry się rozeszły”.

Od tego czasu wcześniej intensywny rytm spotkań na wysokim szczeblu ustąpił miejsca serii spotkań na niskim szczeblu, głównie między biurokratami średniego szczebla, a nie politykami rządowymi.

A zmiana jest odczuwalna nie tylko w kręgach politycznych; Coraz bardziej rozczarowane jest też polskie społeczeństwo. w niedawnym Ankieta Według CBOS popularność Węgrów wśród Polaków spadła o 21 proc. i jest na najniższym poziomie od 30 lat, tuż powyżej Niemców.

Sadecki zwraca uwagę, że „Polska i Węgry zawsze były blisko, ale teraz mamy np. protesty przed ambasadą Węgier”.

Rząd węgierski jest świadomy, że potrzebne są niezwykłe gesty polityczne, aby przywrócić polskość, które są postrzegane jako istotne dla interesów narodowych Węgier w UE, w szczególności zablokowanie praworządności i procedur art. praw państw członkowskich Polski.

Wizyta urzędującej prezydenta Węgier Katalin Novak w Warszawie w maju lub jej podróż pociągiem do Kijowa w listopadzie miały być takie zamierzone, ale niewiele było działań następczych. „Warszawa oczekuje wielkich gestów, takich jak wizyta Orbana w Kijowie czy udział Węgier w szkoleniu ukraińskich żołnierzy czy wysłanie broni” – mówi węgierski ekspert Mitrovits. „Minimalnym minimum byłoby przyspieszone zatwierdzenie wniosku Finlandii i Szwecji do NATO”.

READ  Ukraina, Polska i kraje bałtyckie wzywają MKOl do powstrzymania Rosji

Ale nawet tam Orbánowi udało się poświęcić długoterminowe więzi dyplomatyczne na rzecz krótkoterminowych korzyści wewnętrznych. Chociaż Morawiecki obiecał w listopadzie ubiegłego roku, że Węgry ratyfikują akcesję obu krajów „podczas pierwszej sesji parlamentarnej w lutym 2023 r.”, akcesja Finlandii została zatwierdzona dopiero pod koniec marca, podczas gdy Szwecja musi jeszcze poczekać.

– Dla Polski rozszerzenie NATO jest gwarancją bezpieczeństwa regionalnego – podkreśla Mitrovits. „Blokując rozszerzenie NATO, Węgry szkodzą ważnym polskim interesom”.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *