Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Storm pomaga Polsce osiągnąć rekord energetyki wiatrowej: 30% mocy

Published

on

Storm pomaga Polsce osiągnąć rekord energetyki wiatrowej: 30% mocy

WARSZAWA, Polska (AP) – Śmiertelnie silne wiatry, które w zeszłym tygodniu nawiedziły północną Europę, wygenerowały rekordowy poziom energii wiatrowej dla Polski, zaspokajając około 30% zapotrzebowania w kraju, w którym większość energii elektrycznej pochodzi z węgla, powiedział w poniedziałek polski operator dystrybucji energii. .

W środowy wieczór, gdy uderzyły wichury, „zarejestrowaliśmy rekordowy poziom produkcji energii elektrycznej z farm wiatrowych o mocy około 6700 megawatów” – powiedział agencji Associated Press Maciej Wapiński z polskiego systemu elektroenergetycznego PSE.

Popyt w tym czasie w Polsce, 38-milionowym kraju Unii Europejskiej, wynosił prawie 24 000 megawatów, co oznacza, że ​​„farmy wiatrowe pokrywały prawie 30% popytu”, powiedział Wapiński w e-mailu.

PSE zapewniają dystrybucję energii elektrycznej na terenie całej Polski.

Janusz Gajowiecki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej, mówi, że farmy wiatrowe zaspokajają średnio około 10% rocznego zapotrzebowania Polski na energię, podkreślając, że potencjał może być znacznie wyższy.

Ale gdy burza nasiliła się w ciągu weekendu, niszcząc linie energetyczne i automatycznie wyłączając niektóre turbiny ze względów bezpieczeństwa, produkcja farm wiatrowych spadła do około połowy rekordowych poziomów, powiedział Wapiński.

Energia odnawialna stanowi około 25% miksu energetycznego Polski i rośnie, zwłaszcza w sektorach energetyki wiatrowej i słonecznej. W efekcie zmniejsza się rola węgla kamiennego i brunatnego, ale nadal stanowi on ok. 65% polskiej produkcji energii.

Cztery osoby zginęły, a co najmniej dziewięć zostało rannych w Polsce podczas niedawnych burz, kiedy silne wiatry strącały drzewa i zrywały dachy.

__

Śledź wszystkie historie AP na temat zmian klimatycznych na https://apnews.com/hub/climate.

READ  Polski ustawodawca uchwala ustawę, która postrzegana jest jako ograniczająca wolność mediów
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *