Świat
Storm Julia zabija 25 osób w Ameryce Środkowej, kierując się do Meksyku
SAN SALVADOR (Reuters) – Liczba ofiar śmiertelnych burzy Julia wzrosła do co najmniej 25 w poniedziałek, poinformowali urzędnicy, z największą liczbą ofiar w Salwadorze i Gwatemali, ponieważ słabnąca burza przyniosła ulewne deszcze w części Ameryki Środkowej i południowego Meksyku.
Władze Salwadoru poinformowały o śmierci 10 osób, w tym pięciu żołnierzy, i poinformowały, że ewakuowano ponad 1000 osób.
Według oficjalnych danych, w Gwatemali od niedzieli do poniedziałku zginęło osiem osób, siedem zostało rannych, a setki innych dotknęła burza.
Władze Salwadoru i Gwatemali również odwołały zajęcia w poniedziałek.
Pięć ofiar zostało potwierdzonych w Hondurasie, w tym kobieta, która zmarła w niedzielę po tym, jak została porwana przez powódź, oraz czteroletni chłopiec w łodzi, która w sobotę wieczorem wywróciła się w pobliżu granicy z Nikaragui.
Służby ratunkowe Panamy w poniedziałek potwierdziły dwie ofiary śmiertelne w wyniku ulewnych deszczy, a około 300 osób zostało ewakuowanych ze społeczności w pobliżu granicy państwa z Kostaryką.
Julia wylądowała na karaibskim wybrzeżu Nikaragui w niedzielę, zanim przepłynęła na Ocean Spokojny.
Do poniedziałkowego popołudnia Julia rozproszyła się, a pozostałości burzy przesuwały się na północny zachód z prędkością 15 mil na godzinę (24 km/h) nad Gwatemalą w pobliżu granicy z Meksykiem, według amerykańskiego National Hurricane Center (NHC).
NHC z siedzibą w Miami oszacował, że maksymalny trwały wiatr Julii wynosi około 45 km/h.
NHC ostrzegł przed zagrażającymi życiu warunkami surfowania i ripowania wzdłuż wybrzeży Salwadoru i Gwatemali, podczas gdy ulewne deszcze mogą nadal powodować gwałtowne powodzie.
Przewiduje kolejne 1 do 4 cali deszczu w Salwadorze i południowej Gwatemali oraz 3 do 6 cali na przesmyku Tehuantepec w Meksyku.
Oczekuje się, że system burzowy osłabnie w poniedziałek, powiedział NHC.
Władze Hondurasu dodały, że 9200 osób schroniło się w schroniskach interwencyjnych.
W Nikaragui Julia pozostawiła milion ludzi bez prądu, a ulewne deszcze i powodzie zmusiły do ewakuacji ponad 13 000 rodzin.
Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com
Reportaż Nelsona Renterii w San Salvador; Dodatkowe sprawozdania Gustavo Palencia w Tegucigalpa, Eli Moreno w Panama City; Enrique Garcia w Gwatemali i Brendan O’Boyle w Meksyku; Pod redakcją Richarda Changa i Kim Coghill
Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.
„Organizator. Entuzjasta podróży. Rozwiązuje problemy. Miłośnik muzyki. Oddany uczony kulinarny. Nieuleczalny fan internetu. Zwolennik popkultury.”