Świat
Statek zaatakowany przez rebeliantów Houthi w Jemenie był pełen zboża przeznaczonego dla Iranu, głównego sponsora grupy
DUBAJ, Zjednoczone Emiraty Arabskie (AP) – Należący do Grecji masowiec pływający pod banderą Wysp Marshalla został zaatakowany przez Rebelianci Houthi w Jemenie Władze podały w czwartek, że na początku tygodnia linie lotnicze dostarczyły dostawę zboża dla Iranu, głównego sponsora organizacji.
Atak na Laax następuje w chwili, gdy Houthi kontynuują ataki na żeglugę w korytarzu Morza Czerwonego, co stanowi część kampanii, która ich zdaniem ma na celu wywarcie presji na Izrael i Zachód wojnę w Gazie. Ponieważ jednak w ciągu miesięcy ataków ruch żeglugowy na tej arterii spadł, rebelianci obrali za cel statki powiązane z Iranem, a także główne filary gospodarcze Teheranu, Chiny i Rosję.
Po ataku pierwotnym celem Laaxa była Fujairah w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Jednak w czwartek celem był najwyraźniej Bandar Chomeini w Iranie.
W oświadczeniu francuskiej marynarki wojennej ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, która patroluje Bliski Wschód, stwierdzono również, że transport zboża ze statku płynął do Iranu. Zespół z Dżibuti zbadał szkody spowodowane atakiem, w którym rzekomo brały udział zarówno drony, jak i rakiety, i nie znalazł już na pokładzie statku żadnych niebezpiecznych materiałów wybuchowych.
Zdjęcia opublikowane przez francuską marynarkę wojenną pokazały uszkodzenia zarówno linii wodnej statku, jak i jego pokładu.
Prywatna firma ochroniarska LSS-SAPU poinformowała Associated Press, że podczas wtorkowego godzinnego ataku pięć rakiet uderzyło w Laax. LSS-SAPU, używany wcześniej w ewakuacji marynarzy Rubymar, który został zaatakowany przez Huti, a później zatonąłpowiedział, że Huti nie otrzymali wcześniej żadnego ostrzeżenia radiowego.
W momencie ataku na pokładzie „Laax”, LSS-SAPU, znajdowało się trzech uzbrojonych ochroniarzy. Załoga statku składała się z 13 Filipińczyków i jednego Ukraińca – podało w oświadczeniu filipińskie Ministerstwo Pracowników Migrujących.
W ostatnich miesiącach Houthi nasilili ataki na statki na Morzu Czerwonym i w Zatoce Adeńskiej i żądają, aby Izrael zakończył wojnę w Gazie, w której zginęło tam ponad 36 000 Palestyńczyków. Wojna rozpoczęła się po bojownikach dowodzonych przez Hamas zaatakował Izrael 7 października, zabijając około 1200 osób i biorąc około 250 zakładników.
The Huti przeprowadzili ponad 50 ataków według amerykańskiej administracji morskiej, zabijając trzech marynarzy, porywając jeden statek i zatapiając drugi od listopada.
W środę, kolejny amerykański dron MQ-9 Reaper najwyraźniej rozbił się w Jemenie. Huti twierdzili, że wystrzelili w niego rakietę ziemia-powietrze. Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych nie zgłosiły żadnych zaginionych samolotów, co wzbudziło podejrzenia, że dronem mógł pilotować CIA. Tylko w tym miesiącu mogło dojść do utraty nawet trzech samolotów.
„Organizator. Entuzjasta podróży. Rozwiązuje problemy. Miłośnik muzyki. Oddany uczony kulinarny. Nieuleczalny fan internetu. Zwolennik popkultury.”