technologia
Startup zajmujący się pozyskiwaniem wodoru zdobywa nagrodę za zrównoważony rozwój
Firma Boson Energy, która produkuje wodór z odpadów nienadających się do recyklingu, niedawno zdobyła pierwsze miejsce w europejskim konkursie promującym wszystkie aspekty zrównoważonego rozwoju.
Zielony wodór jest uznawany za przyjazny dla środowiska nośnik energii, który może stanowić alternatywę dla paliw kopalnych, a nawet gazu ziemnego, ponieważ nie wytwarza dwutlenku węgla jako produktu odpadowego, a jedynie emituje parę wodną i ciepłe powietrze.
energia bozonu proponuje wykorzystanie łatwo dostępnej formy zasobów – odpadów nienadających się do recyklingu – do produkcji wodoru. Opracowana w Izraelu technologia izraelsko-szwedzko-polskiego startupu wykorzystuje gazyfikację do produkcji wodoru z odpadów nienadających się do recyklingu i biomasy w procesie, który z natury ma ujemny ślad węglowy, wychwytując tonę dwutlenku węgla na każdą tonę przetworzonych odpadów.
„Odpady są zawsze generowane i zawsze trzeba się z nimi uporać”, Liran Dor, CTO Boson Energy powiedział ISRAEL21c na początku tego roku.
„Chcieliśmy znaleźć sposób na wykorzystanie tego zasobu, ponieważ żyjemy w gospodarce ubogiej w zasoby. Ludzie zaczynają zdawać sobie sprawę, że po naciśnięciu przełącznika nie jest już pewne, że zapala się światło”.
Za swoje rozwiązanie firma Boson Energy zdobyła pierwsze miejsce w produkcji wodoru we flagowym programie Tech Tour Sustainability22. wycieczka techniczna, niezależna europejska sieć łącząca inwestorów, przedsiębiorców i partnerów korporacyjnych, była gospodarzem wydarzenia online oraz w Essen w Niemczech w zeszłym miesiącu. Uhonorowano innowacje w różnych obszarach, takich jak odnawialne źródła energii, efektywność energetyczna, rozwiązania cyfrowe i transport.