Connect with us

Nauka

Starożytna egipska mumia wykazuje oznaki raka nosa

Published

on

Starożytna egipska mumia wykazuje oznaki raka nosa

Archeolodzy w Polsce badają mumię 2000-letniej Egipcjanki, która zmarła młodo, a dowody sugerują, że zmarła na raka nosa. Naukowcy podejrzewają, że ta mumia może dostarczyć nowych informacji o pochodzeniu raka w starożytnym świecie.

W 2018 roku Wojtek Ejsmond, jeden z trzech założycieli Warsaw Mummy Project powiedział CNN że centralną w tej historii mumię po raz pierwszy przywiózł do Polski w 1826 r. archeolog Jan Wężyk-Rudzki.

Marzena Ożarek-Szilke z wydziału onkologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, która jest również paleontologiem w Warszawskim Projekcie Mumie, opisuje badania mumii egipskich nad genezą raka w artykule opublikowanym w Nauka w Polsce . Powiedziała, że ​​Egipcjanka sprzed 2000 lat prawdopodobnie zmarła na raka nosogardzieli lub raka nosogardzieli, który tworzy się w przewodach nosowych.

Zaawansowane technologicznie narzędzia medyczne zostały wykorzystane do wytropienia przyczyn raka w głowie pokazanej tutaj 2000-letniej egipskiej mumii.  (Albert Zawada / Nauka w Polsce)

Zaawansowane technologicznie narzędzia medyczne zostały wykorzystane do wytropienia przyczyn raka w głowie pokazanej tutaj 2000-letniej egipskiej mumii. ( Alberto Zawadę / Nauka w Polsce )

Testy ujawniają raka nosa

Profesor Rafał Stec pracuje w Klinice Onkologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i powiedział w tym tygodniu prasie, że niezwykłe zmiany w kościach nosowo-gardłowych mumii „nie są typowe dla procesu mumifikacji”. Ponadto zespół radiologów analizujących wyniki tomografii komputerowej odkrył „możliwość zmian nowotworowych w kościach”.

Ta szczególna choroba powstaje, gdy w tkankach nosogardzieli tworzą się złośliwe komórki rakowe. Nosogardło znajduje się w dolnej i tylnej części czaszki, z tyłu nosa i na podniebieniu. Górna część nosogardła łączy się z jamą nosową, a dolna ze środkowym gardłem.

Objawy raka nosogardzieli obejmują trudności w oddychaniu, mówieniu lub słyszeniu. Aby potwierdzić podejrzenie diagnozy złośliwego guza u podstawy czaszki zmumifikowanej kobiety, zespół badawczy pobierze teraz więcej próbek tkanek. Zostaną one następnie porównane z próbkami wielu innych egipskich mumii przechowywanych w muzeach i laboratoriach w Wielkiej Brytanii i USA.

W poszukiwaniu nowych informacji na temat pochodzenia raka radiolodzy wykorzystali tomografię komputerową, która ujawniła możliwe zmiany nowotworowe w kościach czaszki starożytnej Egipcjanki.  (Albert Zawada / Nauka w Polsce)

W poszukiwaniu nowych informacji na temat pochodzenia raka radiolodzy wykorzystali tomografię komputerową, która ujawniła możliwe zmiany nowotworowe w kościach czaszki starożytnej Egipcjanki. ( Alberto Zawadę / Nauka w Polsce )

Poszukiwanie sygnatur genetycznych pochodzenia nowotworowego

Naukowcy poszukujący starożytnych źródeł raka muszą nie tylko wyjaśnić wiele czynników środowiskowych i dietetycznych, ale także uwarunkowania genetyczne. Tak jak dzisiaj, rak mógł być powszechny w starożytnym Egipcie. Nie tylko drugi najstarszy przypadek raka prostaty pochodzi z Egiptu, ale także pierwszy przypadek raka piersi. Nawiasem mówiąc, najstarszy przypadek raka prostaty został znaleziony w Rosji w 2700-letnim szkielecie scytyjskiego króla.

Dalsze badania nad 2000-letnią egipską mumią wkrótce określą, że przyczyna choroby i czy była genetyczna, czy związana z „infekcją wirusową, na przykład HPV”, według profesora Steca.

Polscy badacze są przekonani, że ich analiza tej mumii może przyczynić się do rozwoju „nowoczesnej medycyny, ujawniając sygnaturę molekularną raka, którą można porównać z nowotworami występującymi dzisiaj”. Ale kolejny krok w kierunku tego ambitnego celu wymaga dokładnej analizy genetycznej tkanki rakowej znalezionej w starożytnej egipskiej mumii.

Naukowcy z Milan Mummy Project badający egipską mumię przed tomografią komputerową, starają się dowiedzieć więcej o egipskim zdrowiu i mumifikacji.  (Projekt Mumia)

Naukowcy z Milan Mummy Project badający egipską mumię przed tomografią komputerową, starają się dowiedzieć więcej o egipskim zdrowiu i mumifikacji. ( Projekt mumia )

Rak „nie” jest nowym zabójcą!

Wszystkimi planowanymi analizami genetycznymi zajmie się prof. Tomasz Stokłosa z Zakładu Biologii i Genetyki Nowotworów Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. I choć badania potrwają kilka miesięcy, naukowiec ma nadzieję, że do końca tego roku możliwe będzie rozpoczęcie nowych postępów związanych z wczesną diagnostyką i leczeniem nowotworów.

Dlaczego te badania są dziś dla nas tak ważne, ponieważ rak pozostaje jedną z głównych przyczyn zgonów na świecie. Do ery nowoczesnych metod wykrywania nowotwór był ukryty w danych archeologicznych, w porównaniu z innymi, bardziej oczywistymi stanami patologicznymi. Doprowadziło to do tradycyjnego i wysoce błędnego wniosku, że zabójcza choroba jest wynikiem nowoczesnego stylu życia i zwiększonej średniej długości życia.

W ramach tych nowych badań zostanie zastosowany szereg najnowocześniejszych technik analitycznych, które pomogą naukowcom w kontekście pochodzenia raka w danych archeologicznych. I ostatecznie, oczekuje się, że takie badania rzucą światło na ewolucję choroby, a być może nawet na jej podstawowe przyczyny, które wciąż umykają naszemu zrozumieniu.

READ  Naukowcy proponują zupełnie nowy układ okresowy i to jest podróż

Górny obraz: 2000-letnie zmumifikowane ciało egipskie w Muzeum Narodowym w Warszawie, które zostało przebadane w ramach projektu medycznego mającego na celu lepsze zrozumienie pochodzenia raka. Źródło: Paweł Supernak / Nauka w Polsce

By Ashley Cowie

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *