W 1908 roku grupa księży katolickich odkryła coś, co wyglądało na szczątki mężczyzny pochowanego w jaskini w La Chapelle-aux-Saints, gminie w południowo-środkowej Francji. W prawie kompletnym szkielecie brakowało kilku zębów, przez co zyskał przydomek „stary człowiek”.
Jednak dalsze badania naukowców wykazały, że szkielet nie należał do współczesnego człowieka (Homo sapiens), ale raczej Neandertalczykbliski krewny, który wymarł około 40 000 lat temu.
Według nich szkielet miał wiele charakterystycznych cech neandertalczyka, w tym zbyt dużą brwi, płaską podstawę czaszki i duże oczodoły. eFossils.comstrona internetowa obsługiwana przez Wydział Antropologii Uniwersytetu Teksasu w Austin.
Teraz, 115 lat później, artyści medycyny sądowej stworzyli cyfrowe przybliżenie twarzy neandertalczyka, który dożył 40 lat, dając wgląd w to, jak mógł wyglądać, gdy żył między 47 000 a 56 000 lat temu – wynika z badania nowe podejście do twarzy co badacze ujawnili na konferencji zorganizowanej w październiku przez włoskie Ministerstwo Kultury.
Powiązany: Rekonstrukcje twarzy pomagają przeszłości ożyć. Ale czy są dokładne?
Do przybliżenia twarzy użył artysta medycyny sądowej tomografia komputerowa (CT) czaszki, a następnie zaimportowano pomiary wzdłuż frankfurckiej płaszczyzny poziomej (linia biegnąca od dołu oczodołu do górnej części ucha) w oparciu o ludzką czaszkę pobraną z bazy danych dawców. Dało to badaczom strukturę potrzebną do wygenerowania kształtu twarzy.
Następnie artyści wykorzystali markery grubości tkanek miękkich żywych ludzkich dawców, aby cyfrowo skonstruować skórę i mięśnie „starca”. Następnie poprawili zbliżenie, aby było bardziej realistyczne, dodając szczegóły, takie jak kolor skóry i włosów. Z badań nie wynikało jasno, czy kolory te opierają się na analizie DNA, czy na domysłach.
„Wygenerowaliśmy dwa zdjęcia, jedno bardziej obiektywne, z popiersiem w odcieniu sepii, bez włosów, i drugie, bardziej spekulatywne [and] farbowana brodą i włosami”, współautorka badania Cyceron Moraes, brazylijski ekspert ds. grafiki, powiedział Live Science w e-mailu. „To zdjęcie pokazuje, jak neandertalczycy byli do nas podobni, ale jednocześnie różnili się, mieli bardziej oczywiste cechy szczególne, takie jak na przykład brak podbródka. Mimo to nie można nie spojrzeć na zdjęcie i nie spróbować wyobrazić sobie, jak wyglądało życie tej osoby tysiące lat temu.”
Chociaż nie jest to pierwsza próba stworzenia przez artystów przybliżenia twarzy neandertalczyka, nowością jest to, że do stworzenia obrazu badacze wykorzystali dane ze skanu tomografii komputerowej.
Poprzednie (niedokładne) rekonstrukcje wydawały się przesadnie małpie, jak na przykład rysunek czeskiego malarza Františka Kupki z 1909 r. i zakrzywiony szkielet stworzony przez francuskiego paleontologa i antropologa Marcellina Boule’a – według Biblioteka Lindy Hallniezależna biblioteka naukowo-badawcza w Kansas City w stanie Missouri.
Dostępność cyfrowych pomiarów tomografii komputerowej pomogła nowemu zespołowi badawczemu zwiększyć dokładność i pozwoliła uzyskać nowy wgląd w losy jednego z krewnych współczesnego człowieka.
„Jeśli przyjrzymy się bliżej przybliżeniom oferowanym przez lata, obejmującym prawie ponad sto lat, możemy zobaczyć, jak rysy twarzy tego neandertalczyka zostały złagodzone i „uczłowieczone”, porzucając bardziej brutalne postrzeganie go lub interpretację, co charakteryzowało ideę jakie poprzedni antropolodzy mieli o neandertalczykach” – współautorka badania Francesco Galassi, profesor antropologii fizycznej na Uniwersytecie Łódzkim, powiedział Live Science w e-mailu. Wykazały to na przykład badania przeprowadzone w ostatnich dziesięcioleciach Neandertalczycy chowali swoich zmarłychwytwarzał narzędzia, używał ognia do gotowania jedzenia, a może nawet to robił miał praktyki rytualne.
Dodał: „Tę zmianę w postrzeganiu można z pewnością przypisać licznym postępom w badaniach nad neandertalczykami, które wykazały, że pod względem anatomii – a zatem prawdopodobnie także fizjologii – byli oni znacznie bliżsi nam, anatomicznie nowoczesnym”. Homo sapiens. Nasza rekonstrukcja oferuje nową perspektywę na tego starożytnego człowieka i odzwierciedla tę ewoluującą koncepcję.”