technologia
Stany Zjednoczone zgodziły się na sprzedaż Polsce 48 wyrzutni Patriot za kwotę 15 miliardów dolarów
28 czerwca Departament Stanu USA zatwierdził możliwą sprzedaż 48 stacji startowych Patriot M930 i 644 rakiet PAC-3 zagranicznym siłom zbrojnym w ramach wartej 15 miliardów dolarów umowy na system dowodzenia bojowego (IBCS) Zintegrowanego Systemu Obrony Powietrznej i Przeciwrakietowej (IAMD) .
Pomiędzy niedawnym zakupem przez Polskę wspólnego modułowego pocisku przeciwlotniczego (CAMM) i 22 baterii przeciwlotniczych PILICA+ od MBDA za kwotę 1,9 miliarda dolarów a oczekiwanym zakupem 48 Patriotów od Raytheon i Lockheed MartinPolska będzie dysponować jednym z najbardziej kompleksowych systemów obrony powietrznej w Europie.
Wiadomość przychodzi tego samego dnia Northropa Grummana ogłosił dostawę jednego Program szkolenia IBCS dla polskich żołnierzydwa lata wcześniej niż planowano.
Systemy 48 Patriot oferują ogromną wydajność
Jeżeli Polska zachowa swoje obecne pięć baterii Patriots pochodzących z USA i Niemiec, dodanie do polskiego programu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej nowej generacji WISŁA 48 wyrzutni Patriot, w ilości wystarczającej na osiem baterii, powinno dać jej łącznie 13 baterii, czyli ponad żadnego innego partnera w NATO z wyjątkiem USA.
Uzyskaj dostęp do najbardziej kompleksowych profili firm na rynku, obsługiwanych przez GlobalData. Zaoszczędź godziny badań. Zdobądź przewagę konkurencyjną.
Profil firmy – bezpłatna próbka
Wkrótce otrzymasz wiadomość e-mail dotyczącą pobierania
Jesteśmy przekonani o wyjątkowej jakości profili naszej firmy. Ponieważ jednak zależy nam na tym, abyś podjął jak najbardziej korzystną dla swojego biznesu decyzję, oferujemy Ci bezpłatną próbkę, którą możesz pobrać wypełniając poniższy formularz
Przez GlobalData
Do niedawna głównymi systemami obrony powietrznej Polski była rozbudowana obrona bardzo krótkiego zasięgu, składająca się z setek radzieckich dział przeciwlotniczych i systemów rakietowych, a także rodzimej produkcji MANPADS. Jako jedyne państwo w regionie posiadało także system obrony powietrznej średniego zasięgu w postaci pojedynczej baterii radzieckiego S-200 Vega.
Rakietowy system obrony powietrznej dalekiego zasięgu Patriot to niezależny od wysokości i pogody system obrony powietrznej, zaprojektowany do obrony przed taktycznymi rakietami balistycznymi, rakietami manewrującymi i zaawansowanymi samolotami. Pocisk ma zasięg 70 km i maksymalną wysokość ponad 24 km. Minimalny czas lotu wynosi niecałe dziewięć sekund, natomiast maksymalny czas lotu to trzy i pół minuty.
Nowy pocisk PAC-3 ma większą skuteczność przeciwko taktycznym rakietom balistycznym i manewrującym dzięki zastosowaniu zaawansowanej technologii hit-to-kill. System naprowadzania rakiet umożliwia niszczenie celów poprzez energię kinetyczną uwalnianą w momencie czołowego uderzenia w cel. Jedna wyrzutnia może załadować 16 rakiet PAC-3 w porównaniu do czterech rakiet PAC-2.
Rozwój polskiej obrony powietrznej
Modernizację systemów obrony powietrznej w Europie przyspieszyła niedawna inwazja Rosji na Ukrainę. Polska jest jednym z dziesięciu krajów uczestniczących w kierowanej przez Niemcy inicjatywie European Sky Shield Initiative (ESSI), która ogranicza koszty zakupów poprzez zbiorowe zakupy.
Jednak zdaniem OSW zewnętrzne uczestnictwo Polski w CAMM i systemie Patriot ma spowolnić działalność ESSI.
W czasie wojny na Ukrainie granicząca z oblężonym krajem Polska była jednym z najhojniejszych darczyńców w regionie, udzielając znacznej pomocy wojskowej, humanitarnej i finansowej.