Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Stany Zjednoczone uderzają w Polskę, inne w Europie z powodu zarzutów o Holokaust

Published

on

Stany Zjednoczone uderzają w Polskę, inne w Europie z powodu zarzutów o Holokaust

WASZYNGTON (AP) – Stany Zjednoczone skrytykowały szereg krajów Europy Wschodniej i Środkowej, w tym Polskę, za to, że nie zrekompensowały ofiarom Holokaustu oraz ich rodzinom i społecznościom mienia skonfiskowanego podczas okupacji hitlerowskiej podczas II wojny światowej, ponieważ liczba ocalałych zmniejsza procesy starzenia.

W opublikowanym w środę raporcie MSZ wezwał Bośnię, Białoruś, Ukrainę, a zwłaszcza Polskę, aby nie odpowiadały na wnioski o zwrot kosztów. W raporcie skonfrontowano się również z Chorwacją, Łotwą i Rosją, co może wywołać gniewne reakcje zidentyfikowanych rządów.

„Minęło dużo czasu i istnieje pilna potrzeba podjęcia działań” – powiedział sekretarz stanu Mike Pompeo w przedmowie do 200-stronicowego raportu, w którym przeanalizowano zapisy 46 krajów dotyczące zobowiązań w 2009 roku.

Raport miał zostać opublikowany w marcu, ale został przełożony z powodu pandemii koronawirusa i obaw, że może podsycić antysemityzm podczas spowolnienia gospodarczego spowodowanego wybuchem epidemii. Komunikat pojawia się po czteromiesięcznym opóźnieniu, ponieważ administracja Trumpa odmawia kłótni z konserwatywnymi rządami europejskimi, od których szuka wsparcia w innych obszarach.

„Z okazji 75. rocznicy zakończenia Holokaustu dziedzictwo masowych grabieży dokonywanych przez nazistów pozostaje w zbyt wielu miejscach iw dużej mierze nietknięte” – powiedział. „Biorąc pod uwagę podeszły wiek ocalałych z Holokaustu, z których wielu żyje w ubóstwie, wyniki tego raportu przypominają, że kraje muszą działać pilniej w celu przywrócenia lub zrekompensowania mienia niesłusznie skonfiskowanego ofiarom Holokaustu i innym ofiarom prześladowań reżimu nazistowskiego. „

W raporcie wspomniano o „biurokratycznej inercji” w przypadku większości problemu, który utrzymuje się od pokoleń, aw niektórych przypadkach został zaostrzony przez gwałtowny wzrost nastrojów antysemickich w całej Europie.

Szczególnym problemem jest zwrot lub odszkodowanie za nieruchomości, takie jak domy, sklepy i miejsca kultu, które zostały skonfiskowane w czasie okupacji przez nazistów, a także w okresie rządów komunistycznych okresu powojennego, w szczególności restytucja tzw. zwana „własnością dziedziczoną”. w przypadku których nie można zidentyfikować pozostałych przy życiu spadkobierców, czytamy w raporcie.

READ  Ministerstwo Zdrowia kupi ekran LED za 1 mln zł. Szczerba: Elektroniczne pioruny, czyli to, co interesuje władzę

Raport wykazał, że Polska, która miała największą społeczność żydowską w Europie przed wybuchem II wojny światowej, nie uchwaliła jeszcze kompleksowych przepisów dotyczących zwrotu mienia narodowego lub odszkodowań za konfiskaty Holokaustu. Tylko około połowa z 5500 żydowskich roszczeń majątkowych została rozstrzygnięta, a połowa z nich została odrzucona.

Brak rozwiązania problemu w Polsce wpisał się w ostatnią kampanię wyborczą w kraju, w której prawicowy prezydent Andrzej Duda wielokrotnie przedstawiał swojego liberalnego przeciwnika Rafała Trzaskowskiego jako kogoś, kto wyprzedał polskie interesy i oddał ogromne, co w sumie daje „lobby międzynarodowe”, zawoalowane odniesienie do grup żydowskich poszukujących zadośćuczynienia.

Wiele europejskich rządów, w tym polski, odrzuciło krytykę związanych z nimi dokumentów, powołując się na trudności w udowodnieniu dziesięcioleci posiadania i odpowiednich odbiorców odziedziczonej własności.

Rosja została również uznana za nacjonalizację i niezapłacenie odszkodowań za mienie, w tym dzieła sztuki, skonfiskowane lub znacjonalizowane przez były rząd radziecki. „Rosja niewiele zrobiła, aby zbadać pochodzenie lub przywrócić lub zrekompensować sztukę ocaloną pod koniec II wojny światowej, skonfiskowaną przez nazistów ofiarom żydowskim i nieżydowskim” – czytamy w raporcie.

Jeśli chodzi o zrabowane dzieła sztuki, raport stwierdza, że ​​pięć krajów – Austria, Wielka Brytania, Francja, Niemcy i Holandia – poczyniło postępy w tworzeniu organów rozstrzygających spory w celu rozpatrywania roszczeń.

Raport został przyjęty przez Kongres w ustawie znanej jako Justice for Uncompensated Survivors Today lub JUST Act, podpisanej przez prezydenta Donalda Trumpa w 2018 roku przy wsparciu wielu ustawodawców i grup żydowskich.

„Jak wskazano w raporcie JUST Act, ocaleni z Holokaustu i społeczności żydowskie nadal czekają na sprawiedliwość za mienie, które zostało im niesłusznie odebrane” – powiedział Gideon Taylor, przewodniczący Światowej Organizacji ds. Restytucji Żydów. „Nawet w tych niespokojnych czasach kraje powinny dotrzymywać obietnic zajęcia się materialnymi błędami Holokaustu, podczas gdy pozostali ocaleni wciąż żyją”.

READ  Polscy protestujący ostrzegają przed zbliżającym się kryzysem zdrowotnym

„Zwroty pieniędzy dla tych, których majątek został skonfiskowany podczas Holokaustu, są już dawno spóźnione” – powiedział senator Marco Rubio, R-Fla. „Musimy nadal wywierać presję na naszych przyjaciół i sojuszników w Europie, aby ocaleni otrzymali sprawiedliwość, na jaką zasługują, i aby mogli godnie przeżyć swoje dni”.

Demokratyczna senator Wisconsin Tammy Baldwin zgodziła się z tym stwierdzeniem: „Podkreślając tę ​​kwestię jako priorytet amerykańskiej polityki zagranicznej i uznając, że jest jeszcze więcej do zrobienia, będziemy kontynuować dalsze działania w krajach, które nie wypełniają swoich zobowiązań w zakresie sprawiedliwości Ocaleni z Holokaustu , ofiary i ich rodziny. „

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *