Gospodarka
Stany Zjednoczone przejmują okup w wysokości 6 milionów dolarów i mają oskarżyć Ukrainę o poważny cyberatak
Yaroslav Vasinskyi, obywatel Ukrainy aresztowany w Polsce w zeszłym miesiącu, mierzy się ze Stanami Zjednoczonymi w związku z wykorzystaniem oprogramowania ransomware o nazwie REvil, które zostało użyte do włamań, które kosztowały amerykańskie firmy miliony dolarów. Vasinskyi przeprowadził atak ransomware na firmę programistyczną Kaseya z siedzibą na Florydzie w weekend 4 lipca, który zainfekował do 1500 firm na całym świecie, według Departamentu Sprawiedliwości.
Vasinskyi i inny domniemany agent REvil, obywatel Rosji Jewgienij Polyanin, mają być oskarżeni, między innymi, o spisek mający na celu popełnienie oszustwa i spisek mający na celu pranie brudnych pieniędzy. W ramach śledztwa władze skonfiskowały co najmniej 6 milionów dolarów w funduszach rzekomo związanych z płatnościami okupu za polianinę, jak mają donieść amerykańscy urzędnicy.
Bankructwo organów ścigania jest jednym z najpotężniejszych środków w wieloaspektowej walce rządu Bidena z oprogramowaniem ransomware, która przyspieszyła po serii włamań, które w tym roku przeszkodziły amerykańskim firmom zajmującym się infrastrukturą krytyczną. Podczas gdy niektóre grupy oprogramowania ransomware nadal infiltrują amerykańskie firmy i żądają płatności, inne w ostatnich miesiącach ucichły.
W zatłoczonym krajobrazie cyberprzestępców REvil wyróżniał się serią śmiałych ataków. Firma podobno poprosiła Apple o 50 milionów dolarów na początku tego roku po zhakowaniu jednego z dostawców giganta technologicznego.
FBI obwiniło również REvil za atak oprogramowania ransomware na JBS USA w maju, który odpowiada za około jedną piątą produkcji wołowiny w USA. Incydent zmusił JBS do czasowego zawieszenia produkcji w zakładach w Australii, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. JBS zapłacił hakerom 11 milionów dolarów za odblokowanie ich systemów.
Aby zwiększyć presję, Departament Stanu ogłosił w zeszłym tygodniu nagrodę w wysokości 10 milionów dolarów za krytyczne informacje o hakerach stojących za tak zwanym oprogramowaniem ransomware DarkSide, które zmusiło dużą amerykańską firmę paliwową Colonial Pipeline do zamknięcia na kilka dni w maju.
Żadne pojedyncze działanie organów ścigania nie zada fatalnego ciosu lukratywnej, międzynarodowej gospodarce ransomware.
Według Chainalysis, firmy śledzącej kryptowaluty, ofiary ataków ransomware zapłaciły około 350 milionów dolarów okupu w 2020 roku. Ale ta liczba to prawdopodobnie tylko ułamek cyfrowego wymuszenia, które miało miejsce w tym roku. A ofiary, które nie zapłacą okupu, mogą wydać miliony dolarów na odbudowę infrastruktury komputerowej.
Dyrektor FBI Christopher Wray powiedział we wrześniu amerykańskim prawodawcom, że biuro bada ponad 100 różnych rodzajów oprogramowania ransomware.
Evan Perez z CNN przyczynił się do powstania relacji.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”