Connect with us

Gospodarka

Stany Zjednoczone dają zielone światło dla wartego 1,2 miliarda dolarów kontraktu na aerostat i radar z Polską

Published

on

Stany Zjednoczone dają zielone światło dla wartego 1,2 miliarda dolarów kontraktu na aerostat i radar z Polską

Wojna powietrzna, globalna

Stany Zjednoczone dają zielone światło dla wartego 1,2 miliarda dolarów kontraktu na aerostat i radar z Polską

Flagi Polski i NATO przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie, 12 stycznia 2024 r. (Zdjęcie: Jakub Porzycki/NurPhoto za pośrednictwem Getty Images)

WASZYNGTON – Według Departamentu Stanu Stany Zjednoczone zatwierdziły potencjalną umowę z Polską na systemy rozpoznania radarowego o wartości szacunkowej 1,2 miliarda dolarów ogłoszony Dzisiaj.

Warszawa zwróciła się o zakup systemów rozpoznania przestrzeni powietrznej i radarów powierzchniowych (ASRR) – zasadniczo radarów montowanych na ogromnych, naziemnych sterowcach – wraz z różnorodnym powiązanym sprzętem i innymi systemami.

W maju 2023 r. urzędnik polskiej Agencji Obrony ogłosił, że jego biuro przekazało Stanom Zjednoczonym dochodzenie w sprawie czterech systemów aerostatów, co stanowi część szerszego dążenia do zwiększenia uprawnień w zakresie nadzoru regionalnego.

„Wraz z samolotami wczesnego ostrzegania zwiększą one możliwości Sił Zbrojnych RP w zakresie obserwacji przestrzeni powietrznej” – napisał 26 maja na Twitterze ppłk Krzysztof Płatek.

W dzisiejszym ogłoszeniu nie podano, ile systemów aerostatów zatwierdził Departament Stanu, ale polski urzędnik napisał na Twitterze, że Stany Zjednoczone zatwierdziły cztery systemy i nazwał to ogłoszenie „dobrą wiadomością z zagranicy”, zgodnie z tłumaczeniem internetowym.

Liczba systemów i szacunkowa kwota sprzedaży zagranicznego sprzętu wojskowego może ulec zmianie w miarę kontynuowania negocjacji.

„Proponowana sprzedaż poprawi zdolność Polski do przeciwstawienia się obecnym i przyszłym zagrożeniom ze strony systemów broni powietrznej i naziemnej wroga” – oznajmiło Ministerstwo Spraw Zagranicznych. „Polska wykorzysta tę zdolność jako powietrzny system wczesnego ostrzegania do obrony przed nadchodzącymi zagrożeniami regionalnymi. Pozwoli to także Polsce zwiększyć swój wkład w przyszłe operacje NATO.”

READ  Rosja namawia Polskę i Unię Europejską do rozmów z pracownikami Nawalnego - EURACTIV.com

Głównymi wykonawcami kontraktu są Raytheon Intelligence and Space, ELTA North America i Avantus Federal LLC.

Odkąd Rosja najechała Ukrainę, Polska przeżywa coś w rodzaju boomu wydatków na obronność w nadziei na odparcie podobnego zagrożenia. W grudniu 2022 roku najwyższy generał Polski powiedział Breaking Defense: „Właśnie zabraliśmy walizki z pieniędzmi i pieniędzmi”. [are] Jeżdżę po całym świecie jak szalony, próbując coś kupić.”

Szacuje się, że zatwierdzenie potencjalnych transakcji na aerostat jest ostatnią z szeregu polskich transakcji zatwierdzonych przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych w ciągu ostatniego roku 4 miliardy dolarów w zintegrowanych systemach obrony powietrznej we wrześniu 2023 r. do 12 miliardów dolarów w helikopterach Apache w sierpniu 2023 r 10 miliardów dolarów w systemach rakiet artyleryjskich wysokiej mobilności w lutym.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *