Najważniejsze wiadomości
Stanowisko Niemiec w sprawie reparacji w czasie II wojny światowej może się zmienić – mówi polski minister
WARSZAWA (Reuters) – Polska uważa, że Niemcy dadzą się przekonać do zmiany stanowiska w sprawie reparacji wojennych – powiedział we wtorek minister spraw zagranicznych, chociaż jego niemiecki odpowiednik powtórzył na wspólnej konferencji prasowej, że sprawa jest zamknięta dla Berlina.
Polscy rządzący nacjonaliści eskalowali wrogą retorykę wobec Berlina podczas spotkań z wyborcami, a kwestia cierpień Polski pod nazistowskim reżimem pozostaje otwarta dla wielu w kraju.
„Polskie społeczeństwo wciąż odczuwa traumę niemieckiego ataku z 1939 r.… to ogranicza i spowalnia możliwość dalszego rozwoju i pogłębiania stosunków polsko-niemieckich” – powiedział Zbigniew Rau.
Rau powiedział, że ma nadzieję, że stanowisko Niemiec będzie ewoluować poprzez dalszy dialog.
Niemiecka minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock powiedziała, że ból, jaki Niemcy zadały podczas II wojny światowej, „będzie przekazywany z pokolenia na pokolenie”.
„Jednocześnie z punktu widzenia rządu federalnego sprawa reparacji jest zamknięta” – dodała.
Podczas wojny zginęło około sześciu milionów Polaków, w tym trzy miliony polskich Żydów, a Warszawa została zrównana z ziemią po powstaniu 1944 roku, w którym zginęło około 200 000 cywilów.
W 1953 roku ówcześni komunistyczni władcy Polski zrzekli się wszelkich roszczeń do reparacji wojennych pod naciskiem Związku Radzieckiego, który chciał uwolnić Niemcy Wschodnie, także sowieckie satelitę, od wszelkich zobowiązań.
Rządząca w Polsce nacjonalistyczna grupa Prawo i Sprawiedliwość (PiS) twierdzi, że umowa jest nieważna, ponieważ Polska nie była w stanie wynegocjować uczciwej rekompensaty. Od czasu dojścia do władzy w 2015 r. wznowiła wezwania do odszkodowań i uczyniła promowanie ofiar Polski w czasie wojny centralnym elementem swojego apelu do nacjonalizmu.
Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com
Reportaż Alana Charlisha, Pawła Florkiewicza, Marka Strzeleckiego w Warszawie, Mirandy Murray w Berlinie; Edytowane przez Andrew Heavensa i Eda Osmonda
Nasze standardy: Polityka zaufania Thomson Reuters.
„Zapalony odkrywca. Miłośnik piwa. Miłośnik bekonu. Fanatyk sieci. Przedsiębiorca. Pisarz”.