Ołeksandr Potiizastępca szefa SSSCIP Karl Molenda, dowódca Polskich Sił Obrony Cyberprzestrzeni. Jest to pierwsze spotkanie w celu realizacji Memorandum of Understanding w sprawie cyberobrony podpisanego 22 sierpnia pomiędzy rządami Ukrainy i Polski.
W spotkaniu, w którym uczestniczyli również eksperci ds. cyberbezpieczeństwa i współpracy międzynarodowej, omówiono role poszczególnych podmiotów w systemach obronnych państw wraz z ich działaniami i obowiązkami, a także pracę ukraińskich i polskich zespołów reagowania na incydenty cybernetyczne oraz ogólny ekosystem platform cyberbezpieczeństwa i wymiany informacji .
„Wiedza Ukrainy jest nieoceniona we wspólnym rozwoju i rozbudowie zdolności do aktywnego przeciwdziałania cyberzagrożeniom” – zauważył generał Karol Molenda.
Jak powiedział Oleksandr Potii, współpraca z partnerami jest podstawą skutecznej obrony przed cyberatakami wroga. Okrutna wojna, którą prowadzi Rosja, wciąż szaleje na Ukrainie. Jednak cyberprzestrzeń nie ma granic, a rosyjscy hakerzy atakują nie tylko nasze państwo, ale także inne państwa – właściwie wszystkie państwa, które wspierają ukraińską niepodległość i wartości demokratyczne.
„Wspólny potencjał cybernetyczny Polski i Ukrainy bez wątpienia przyniesie korzyści zarówno naszym państwom, jak i naszym narodom. Umożliwi nam to zbudowanie bezpiecznej cyberprzestrzeni do wspólnego przeciwdziałania cyberagresji.” – podkreślił wiceszef SSSCIP.
Współpraca między Ukrainą a Polską w zakresie obrony przed zagrożeniami w cyberprzestrzeni oraz budowy odpornej ochrony przed cyberatakami będzie dalej rozwijana. Obejmuje to wymianę informacji i doświadczeń, wspólne ćwiczenia, szkolenia, konsultacje i inne działania, które wzmocnią potencjał cybernetyczny obu krajów.
„Rozpoczynamy opracowywanie konkretnych planów rozwiązywania nowych zadań i osiągania nowych wyników. Wypełnimy ukraińsko-polskie memorandum konkretnymi projektami i programami.” podkreślił Oleksandr Potii.