Gospodarka
Sri Lanka błyszczy i robi furorę na Cracow Fashion Week 2022 w Polsce
Od lewej: Joanna i Jerzy z SAPU, Magdalena Miszczak z LIVEE i Ambasador Sri Lanki Dhammika Kumari Semasinghe
Kolekcja dzianin Natharlea z alpaki i ptasich piór The Poison on the ramp at CFW
Fotana Zborowska
|
Projektantka zrównoważonej mody Sri Lanki Natharlea Hewage-Yahampath z Academy of Design (AOD) zaprezentowała imponujący repertuar na prestiżowym i dobrze znanym w Polsce wiosenno-letnim marcowym pokazie mody Cracow Fashion Week 2022 (CFW2022).
Udział Natharlea w CFW 2022 był jednym z głównych efektów udanej współpracy nawiązanej w listopadzie ubiegłego roku między Krakowską Szkołą Artystycznego Projektowania Ubioru (SAPU) w Polsce a AOD na Sri Lance.
Inspirowana ekologicznie kolekcja Hewage-Yahampath „The Poison” idealnie pasowała do tematu CFW 2022 „Towards Sustainability”, który koncentruje się na promowaniu zrównoważonego rozwoju i ochronie środowiska poprzez odpowiedzialną modę.
Zainspirowana najwyższym drzewem i najjaśniejszą orchideą w amazońskim lesie deszczowym, a także świadoma narastających i niszczących ataków na Matkę Naturę, ich kolekcja uruchomiona na CFW 2022 miała na celu ochronę środowiska, regenerację, odnowę i zrównoważony rozwój. Ręcznie robione ubrania z wykorzystaniem fabrycznych odpadów skórzanych jako materiału oraz przędzy z alpaki i ptasich piór na dzianinę – wyjątkowy kunszt młodej projektantki polegał na upcyklingu i upstylizacji. W eleganckich kreacjach na wystawie subtelnie uchwycono wrażliwość Sri Lanki. Projektant ze Sri Lanki nadaje nowe znaczenie odpowiedzialności społecznej i upodmiotowieniu płci, ujawniając rzemieślników stojących za ręcznie robionymi ubraniami. Natharlea zwróciła uwagę, że cały proces twórczy był osadzony w każdym z jej przedmiotów i że w centrum tego procesu była społeczność rzemieślników, co było bardzo ważne dla historii sukcesu kolekcji The Poison. Jej rodzina rzemieślników w KALARO mieszka w Kaluthara, Kollonnawa, Bandarawela, Balapitiya, Panwila i Pitipana.
Znany jako polski pokaz mody wiosna/lato, CFW 2022 dał projektantom ze Sri Lanki możliwość nawiązania kontaktów z osobistościami projektowania mody z całej Europy. Jej prezentacja przyciągnęła uwagę publiczności i gości specjalnych, z których część chętnie założyła swój ulubiony element z portfolio projektanta ze Sri Lanki.
Dzianinowa i pochodząca z recyklingu skóra Natharlea – kolekcja „The Poison” na rampie w CFW
Krakowska fanka The Poison Collection
|
Zrównoważona moda projektantów Hewage-Yahampath również odbiła się echem w tłumie mody na CFW 2022, z potencjalną ofertą eksportową do Polski. Dywidendy z tego przyszłego sukcesu rzeczywiście przypadłyby jej rodzinie rzemieślników KALARO z różnych części Sri Lanki.
W uznaniu kreatywności projektantki ze Sri Lanki i wyjątkowej narracji jej kolekcji, globalny francuski magazyn Elle przedstawi w swoim nadchodzącym wydaniu artykuł o Natharlea. Elle ma nakład 335 025 w samej Francji i jest również szeroko dystrybuowana m.in. w Wielkiej Brytanii i Chinach.
Ambasada Sri Lanki w Warszawie omówiła już z Hewage-Yahampath plany wprowadzenia na rynek kolekcji projektantów zawierającej tradycyjną sztukę batiku Sri Lanki. Ambasada zidentyfikowała przemysły kreatywne Sri Lanki jako nowy obszar współpracy dwustronnej z Rzeczpospolitą Polską, gdyż w tym roku obchodzimy 65. rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych między obydwoma krajami (od 1957 r.).
Ambasada Sri Lanki w Warszawie była jednym ze sponsorów CFW 2022, jednak ambasador Dhammika Kumari Semasinghe nie mógł uczestniczyć w wydarzeniu jako gość honorowy z powodu ewakuacji obywateli Sri Lanki z Ukrainy.
Nawiązanie partnerstwa SAPU-AOD było jednym z kluczowych działań promocyjnych Sri Lanki podjętych przez Ambasadę Sri Lanki w Warszawie w ścisłej współpracy z Magdaleną Miszczak, Dyrektorem Operacyjnym krakowskiego FMCG LIVEE.
Projektantka zrównoważonej mody Sri Lanki Natharlea na targach CFW 2022
Członkowie KALARO – Interesariusze procesu twórczego i sukcesu Natharlea
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”