Nauka
Średniowieczny zaczep do paska znaleziony w okolicach Kamienia Pomorskiego
W pobliżu Kamienia Pomorskiego (Pomorze Zachodnie) odnaleziono późnośredniowieczny haczyk do paska, służący do zawieszania kluczy lub torby. Do tej pory w Europie odkryto zaledwie 15 tego typu artefaktów.
Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej, które dodało artefakt do swoich zbiorów, o odkryciu poinformowało w mediach społecznościowych. Dyrektor muzeum, archeolog Grzegorz Kurka, określił odkrycie jako „niezwykłe”.
W literaturze niemieckiej pomniki tego typu nazywane są antropomorficznym Gürtelhaken, figürliche Schlüselhalter, Schlüsserhaken.
«Obiekty tego typu odkryte są jedynie w północno-zachodniej części Polski. Do tej pory w Europie odkryto jedynie 15 podobnych haczyków do paska – po jednym na Węgrzech, po jednym w Austrii i 12 w Niemczech; większość z nich odkryto w Bawarii” – powiedział Kurka.
Dodał, że nowo odkryty zaczep do paska – wysoki na 56 mm – jest w bardzo dobrym stanie.
„Część przednia ma kształt antropomorficzny. Głowa figury jest zaznaczona schematycznie. Ręce spoczywają na biodrach. Wystające z bioder tworzą łuk z otworami o średnicy 4 mm. Na tułowiu i biodrach widoczne są ukośne i poziome rozcięcia – schematycznie tworzące typowy strój późnogotycki. Pod kostiumem znajduje się pionowy otwór o długości 13 mm, a bezpośrednio pod nim kolejny otwór, prawdopodobnie przeznaczony do zawieszenia kluczy lub torby (o średnicy 4 mm) – powiedział Kurka.
Haczyk do paska odnalazł detektyw – członek Stowarzyszenia Poszukiwań i Poszukiwań Santa Córdula na rzecz Ratowania Zabytków – zrzeszającego pasjonatów historii, którzy odkrywają tajemnice regionu, dokonując legalnych przeszukań za pomocą wykrywaczy metali.
W zbiorach muzeum w Kamieniu znajdują się już dwa zaczepy do paska z okresu późnego średniowiecza, odkryte w latach 2017 i 2018. Pierwszy odnaleziono w okolicach Trzebiatowa, drugi – na polu koło Skarychowa (gm. Kamień Pomorski). (PAPKA)
PAP – Nauka w Polsce
bar/ agt/ kap/
tr. RL
Fundacja PAP umożliwia nieodpłatne przedrukowanie artykułów z portalu Nauka w Polsce pod warunkiem otrzymania raz w miesiącu wiadomości e-mail o korzystaniu z portalu i wskazaniu pochodzenia artykułu. Na stronach internetowych i portalach internetowych należy podawać adres: Źródło: www.scienceinpoland.pl, natomiast w czasopismach – adnotację: Źródło: Nauka w Polsce – www.scienceinpoland.pl. W przypadku serwisów społecznościowych należy podać jedynie tytuł i lead przesyłki naszej agencji wraz z linkiem prowadzącym do tekstu artykułu na naszej stronie, tak jak widnieje on na naszym profilu na Facebooku.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”