Connect with us

Gospodarka

Sprzedaż detaliczna i budownictwo wskazują na oznaki ożywienia w Polsce | Artykuł

Published

on

Sprzedaż detaliczna i budownictwo wskazują na oznaki ożywienia w Polsce |  Artykuł

Sprzedaż detaliczna wykazała pierwsze oznaki rocznego wzrostu od stycznia, wzrastając o 2,3% rok do roku. Produkcja budowlana również wzrosła o 9,8% rok do roku, co oznacza solidny start polskiej gospodarki w czwartym kwartale. Ożywienie to prawdopodobnie będzie się utrzymywać ze względu na ożywienie spożycia prywatnego i publicznego, a PKB może wzrosnąć o około 3% w 2024 r.

Solidny start handlu detalicznego w czwartym kwartale stwarza warunki do ożywienia konsumpcji

Sprzedaż detaliczna towarów wzrosła w październiku o 2,8% rok do roku (wobec naszych oczekiwań na poziomie 2,3% i konsensusu na poziomie 1,4%), po spadku o 0,3% rok do roku miesiąc wcześniej. Był to pierwszy realny wzrost sprzedaży towarów od przełomu lat 2022/23. Dane sezonowo wyrównane pokazały wzrost sprzedaży piąty miesiąc z rzędu. Największe dwucyfrowe wzrosty odnotowano w sprzedaży paliw (16,7% r/r) i samochodów (12,3% r/r). Utrzymała się słabość sprzedaży dóbr trwałego użytku (z wyjątkiem samochodów). Dwucyfrowe spadki odnotowano w kategorii meble, RTV i AGD (-10,9% r/r) oraz w grupie obejmującej sprzedaż gazet, książek i pozostałych sklepów specjalistycznych (-11,1% r/r).

Sprzedaż detaliczna powróciła na dodatnie terytorium po miesiącach spadków

Sprzedaż detaliczna towarów, % rok do roku

Źródło: dane GUS.

Początek czwartego kwartału tego roku jest pozytywny dla detalistów. Utrzymuje się ożywienie realnych dochodów do dyspozycji prywatnych gospodarstw domowych. W październiku płace realne w sektorze przedsiębiorstw wzrosły rok do roku o prawie 6%. Nastroje konsumentów – w tym chęć dokonywania większych zakupów – od początku roku stale się poprawiają. Oczekujemy, że w czwartym kwartale konsumpcja gospodarstw domowych będzie rosła rok do roku, a ożywienie będzie kontynuowane do 2024 r.

Oczekuje się, że w przyszłym roku wzrost gospodarczy sięgnie 3%, głównie dzięki wzrostowi spożycia prywatnego i publicznego. Konsumpcję prywatną wspierałby wzrost realnych dochodów do dyspozycji w związku z niższą inflacją, natomiast konsumpcji publicznej sprzyjałby duży wzrost świadczeń socjalnych (ponad 800 emerytur) i planowane podwyżki wynagrodzeń w sektorze publicznym i administracji.

Dynamika produkcji budowlanej jest w dalszym ciągu bliska dwucyfrowego poziomu

Produkcja budowlana wzrosła w październiku o 9,8% rok do roku, w porównaniu z 11,5% we wrześniu, nieco poniżej konsensusu rynkowego wynoszącego 10,5%. Roczny wzrost był wspierany przez większą liczbę dni roboczych (22 w porównaniu do 21 w roku ubiegłym) oraz sprzyjające warunki pogodowe dla działalności budowlanej (średnia temperatura powietrza była o 2,1°C wyższa od średniej wieloletniej i wyniosła 10,9°C miesięcznie) . W ujęciu miesięcznym produkcja wzrosła o 2,5% w ujęciu miesięcznym, w porównaniu z 11,4% we wrześniu, podczas gdy w ujęciu sezonowym spadła o 1,1% w ujęciu miesięcznym.

Prawie dwucyfrowy wzrost w branży budowlanej

Produkcja budowlana, % r/r

Źródło: dane GUS.

W ujęciu kompozycyjnym produkcja w budownictwie kubaturowym w październiku spowolniła (1,1% r/r po 3,9% we wrześniu), podczas gdy budownictwo inżynieryjne utrzymało się na wysokim poziomie (+17,6% r/r po +17,9% we wrześniu) oraz wzrost w budownictwie specjalistycznym. praca nieznacznie spowolniła (7,1% rok do roku w październiku po 10,0% w poprzednim miesiącu).

Utrzymujący się silny rozwój budownictwa inżynieryjnego łączymy z inwestycjami publicznymi, które są współfinansowane z funduszy europejskich. Grudzień bieżącego roku oznacza koniec dostępu do środków z perspektywy finansowej 2014-2020, a koniec perspektywy budżetowej zwykle wiąże się z narostem wydatków.

Wzrostowi produkcji budowlanej sprzyjał łatwiejszy dostęp do kredytów hipotecznych, związany z dużą popularnością rządowego programu dopłat do kredytów hipotecznych (wprowadzony w lipcu) oraz spadkiem oprocentowania kredytów w wyniku obniżek stóp procentowych przez Narodowy Bank Polski (o 75 punktów bazowych we wrześniu) do 25 punktów bazowych w październiku) oraz złagodzenie bufora regulacyjnego. Czynniki te zwiększyły zdolność kredytową kredytobiorców i wsparły popyt na kredyty hipoteczne.

Branża budowlana przyczynia się do realizacji scenariusza ożywienia polskiej gospodarki. Oczekujemy, że poprawa sytuacji w budownictwie będzie kontynuowana w kolejnych miesiącach. Sytuację w inżynierii lądowej wspierają dobre perspektywy szybkiego uwolnienia środków unijnych, w tym z Funduszu Odbudowy i Zwiększania Odporności, już na początku 2024 roku. Bez tego napływu zaobserwowalibyśmy spadek napływu środków europejskich w porównaniu do roku 2023.

Perspektywa ożywienia gospodarczego, któremu towarzyszy inflacja CPI znacznie powyżej celu, oznacza, że ​​RPP może powstrzymać się od dalszych obniżek stóp procentowych. Nasz scenariusz bazowy zakłada, że ​​stopy procentowe NBP pozostaną niezmienione do końca 2024 r. (przy podstawowej stopie procentowej na poziomie 5,75%).