Świat
Sprawa szwajcarskiego sądu łączy prawa człowieka ze zmianami klimatycznymi
- Imogen Foulkes i Adam Durbin
- wiadomości BBC
Ponad 2000 kobiet pozwało szwajcarski rząd, twierdząc, że jego polityka klimatyczna narusza ich prawo do życia i zdrowia.
W tej sprawie po raz pierwszy Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPC) rozpatruje sprawę dotyczącą wpływu zmian klimatycznych na prawa człowieka.
Nastąpiło sześć lat nieudanych batalii sądów szwajcarskich.
Temperatury w Szwajcarii rosną szybciej niż średnia światowa, a fale upałów stają się coraz częstsze.
Szwajcarki, które nazywają się Klubem Klimatycznych Seniorów i mają średnią wieku 73 lata, twierdzą, że zmiany klimatyczne zagrażają ich prawom człowieka, ich zdrowiu, a nawet życiu. Jej zeznania przed sądem obejmują jej dokumentację medyczną.
Chcą, by ETPCz nakazał Szwajcarii cięższą pracę na rzecz ograniczenia emisji gazów cieplarnianych.
„To historyczne wydarzenie” – powiedziała agencji prasowej AFP członkini klubu Anne Mahrer, lat 64.
Powiedziała, że zmiany klimatu nieproporcjonalnie dotykają osoby starsze ze względu na ryzyko sercowo-naczyniowe i oddechowe.
Europejskie Obserwatorium Klimatu i Zdrowia twierdzi, że przewidywany wzrost średniej temperatury może mieć „poważne konsekwencje dla zdrowia publicznego” w całej Europie, szczególnie wśród osób starszych.
W ciągu ostatnich 20 lat śmiertelność związana z upałami wśród osób powyżej 65 roku życia w Europie wzrosła o ponad 30 proc.
Szwajcarski rząd nie zaprzecza, że zmiany klimatyczne mogą wpływać na zdrowie – ale twierdzi, że nie można ich powiązać ze zdrowiem starszych kobiet.
Jeśli kobietom się powiedzie, sprawa może stanowić precedens dla któregokolwiek z 46 państw członkowskich Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.
Zdaniem klimatologów wzrost temperatury musi zostać spowolniony, jeśli chcemy uniknąć najgorszych skutków zmian klimatu. Mówią, że globalne ocieplenie musi zostać utrzymane do 1,5 stopnia do 2100 roku.
Według agencji klimatycznej ONZ IPCC, Europa będzie narażona na powodzie spowodowane ekstremalnymi opadami deszczu, jeśli globalnego wzrostu temperatury nie uda się ograniczyć do 1,5°C.
Ekstremalne temperatury mogą również zwiększać ryzyko pożarów, co zaobserwowano w Europie zeszłego lata. Między styczniem a połową lipca 2022 r. Francja i Niemcy odnotowały około siedmiokrotnie większy obszar spalenia niż średnia.
Może Cię również zainteresować:
„Organizator. Entuzjasta podróży. Rozwiązuje problemy. Miłośnik muzyki. Oddany uczony kulinarny. Nieuleczalny fan internetu. Zwolennik popkultury.”