Najważniejsze wiadomości
Sposoby na wygraną w pokerze
Jeśli należysz do grona miłośników gier hazardowych, to z całą pewnością wiesz doskonale, że jedną z najpopularniejszych pozycji w gronie tego typu rozrywek stanowi poker. Występuje on w wielu różnych odmianach, z których każda ma swoje własne cechy. Ale jedno jest w nich wspólne — są niezwykle emocjonujące i zapewniają możliwość wygrania pieniędzy. Dzisiaj zaprezentujemy Ci nieco bliżej najważniejsze odmiany pokera i powiemy Ci, jak można zwiększyć swoje szanse na poprawienie domowego budżetu.
Ale nie obawiaj się zbyt rozbudowanej treści i mnóstwa skomplikowanych informacji. Nie będzie to obszerny artykuł omawiający drobiazgowo zasady i strategie w kilkunastu najbardziej znanych odmianach pokera na pieniądze — zamiast tego przybliżymy Ci dwie najważniejsze grupy gier pokerowych, podamy typowe tytuły i nazwy, jakie warto znać oraz opiszemy nieco bliżej ich specyfikę. A to oznacza, że po zakończeniu lektury będziesz doskonale wiedział od czego zacząć tak, by móc grać w pokera zgodnie ze swoimi upodobaniami.
Dwa najważniejsze rodzaje gier pokerowych
Na początek przyjrzymy się dwóm podstawowym rodzajom pokerów, jakie możemy znaleźć w kasynach online.
Pokery wideo
Jeśli odwiedzisz typowe kasyno online, to szybko zorientujesz się, że ogromną część standardowej oferty zajmują tak zwane pokery wideo. Są to bardzo proste gry, w których nie rywalizujesz z innymi graczami, ale tylko i wyłącznie grasz z komputerowym krupierem. Nie występują w wersji na żywo (określanej też jako Live), ani też jako gry turniejowe. To po prostu dość specyficzne odpowiedniki maszyn slotowych. Rozgrywka w takim pokerze wideo polega na tym, że ustawiasz stawkę, a następnie klikasz w odpowiedni przycisk na ekranie, by rozegrać kolejną partię.
Sama rozgrywka opiera się w takich grach na dobrze znanym w Polsce pokerze opartym o pięć kart i ich wymianę w jednym etapie. Inaczej mówiąc, najpierw gracz otrzymuje do ręki pięć kart. Może następnie podjąć decyzję na temat tego, ile z nich chce sobie zostawić, a ile wymienić. Nie ma żadnych limitów co do liczby wymienianych kart, można wymienić wszystkie, albo też nawet żadnej. Po zdecydowaniu, co robić dalej, gracz otrzymuje nowe karty i następnie z tych pięciu kart, jakimi dysponuje, określany jest najsilniejszy układ. Na tej podstawie gra wypłaca graczowi wygraną. Układy kart są bardzo typowe, czyli mogą to być na przykład:
- Para;
- Dwie pary;
- Trójka;
- Full (para plus trójka);
- Kolor (wszystkie karty w tym samym kolorze karcianym, na przykład karo);
- Strit (karty o kolejnych wartościach, w różnych kolorach);
- Kareta (cztery karty o tej samej wartości);
- Poker (karty o kolejnych wartościach w tym samym kolorze);
- Poker królewski (as, król, dama, walet, dziesiątka w tym samym kolorze).
Wiele pokerów wideo stosuje zasadę typu Jacks or Better, zgodnie z którą najniższą premiowaną wygraną kombinacją jest para waletów, niższe pary nie są uwzględniane.
Oczywiście istnieją także pokery wideo oparte o nieco inne zasady, na przykład rozgrywka opiera się tylko o trzy karty.
Pokery turniejowe
W tej grupie gier mamy o wiele ciekawszą sytuację, bo tutaj z kolei w grze bierze udział wielu graczy, którzy nie grają z komputerowym krupierem, ale rywalizują ze sobą. Czasami krupier w takiej grze także bierze udział jako standardowy gracz — jest to często spotykane rozwiązanie w grach na żywo.
Do najpopularniejszych odmian pokerów turniejowych należą:
- Texas Hold’em;
- Omaha;
- 7 Card Stud;
- Razz;
- O. R. S. E.
Ta ostatnia pozycja nie jest odmianą pokera, ale rozgrywką turniejową opartą o różne odmiany pokera (nazwa pochodzi od jednej z liter w nazwie każdej z odmian). W jej skład wchodzą kolejno Texas Hold’em, Omaha, Razz, Seven Card Stud oraz Seven Card Stud Hi Low Split Eight or Better. Aby wziąć udział w turnieju H. O. R. S. E., musisz doskonale opanować każdą z tych odmian!
Strategie postępowania
Oczywiście metoda postępowania w celu uzyskania wygranej różni się znacząco w zależności od tego, w jakiego konkretnie pokera grasz. Na przykład, podczas rozgrywki w wideo pokera opartego o pokerze pięciokartowym dobieranym, nie musisz w ogóle zawracać sobie głowy innymi graczami (z prostego powodu — bo ich nie ma!). Możesz skupić się wyłącznie na kartach, jakie masz w ręku. Tutaj strategia jest prosta — albo grasz bezpiecznie, albo ryzykujesz.
Gra bezpieczna polega na tym, żeby celować w utworzenie kombinacji o wysokim prawdopodobieństwie uzyskania, jak wysoka para, dwie pary, trójka lub full, bez zwracania uwagi na wyższe kombinacje. Oczywiście, jeśli wypadną, to dobrze, ale nie jest to celem gracza. Z kolei gra ryzykowna opiera się na polowaniu na kombinacje o wysokiej wartości, jak kareta, kolor, poker, czy strit. Oczywiście częstotliwość padania takich układów jest znacząco niższa, ale za to ich trafienie wiąże się z wysokimi wygranymi. Wybór rzecz jasna należy do gracza.
Natomiast w przypadku pokerów turniejowych sprawa ma się zupełnie inaczej. Tutaj trzeba bowiem zwracać szczególną uwagę na innych graczy oraz na ich zachowanie (jeśli dana gra to oczywiście umożliwia). W grach tego typu nie otrzymujesz bowiem konkretnej kwoty wygranej za określony układ w ręku. Wygrywasz pieniądze leżące na stole i zgromadzone podczas licytacji, ale tylko wtedy, jeśli pokonasz wszystkich pozostałych rywali. Jednak opis możliwych strategii i metod działania wykracza poza ramy tego artykułu, poświęcimy tej tematyce więc jeden z kolejnych!
„Certyfikowany guru kulinarny. Internetowy maniak. Miłośnik bekonu. Miłośnik telewizji. Zapalony pisarz. Gracz.”