Connect with us

Gospodarka

Sposób, w jaki podróżujemy, zmienia się, a wschodząca Europa ma dobrą pozycję, aby odnieść korzyści

Published

on

Sposób, w jaki podróżujemy, zmienia się, a wschodząca Europa ma dobrą pozycję, aby odnieść korzyści

Pierwsze kompleksowe spojrzenie na sektor turystyczny w Europie Środkowo-Wschodniej pokazuje, że Polska obecnie najlepiej zarabia na swoim potencjale turystycznym i sugeruje, jak inne kraje mogą nadrobić zaległości.

Słynący z malowniczych staromiejskich placów, silna marka Polski i doskonała dostępność w połączeniu z dobrą infrastrukturą turystyczną sprawiają, że jest zdecydowanym zwycięzcą nowego Indeksu Konkurencyjności Podróży opracowanego przez Emerging Europe.

Węgry zajmują drugie miejsce. Chorwacja, Estonia, Rumunia, Czechy, Czarnogóra, Słowacja, Łotwa i Litwa – w tej kolejności – uzupełniają pierwszą dziesiątkę.

Indeks jest częścią nowego, ważnego raportu „Przyszłość zrównoważonego podróżowania”, który analizuje sektory podróży i turystyki w 23 krajach Europy Środkowej i Wschodniej, krajów bałtyckich, Bałkanów Zachodnich i Kaukazu i stanowi cenne źródło informacji dla każdego, kto ma zainteresowanie lub udział w coraz ważniejszym sektorze gospodarczym w regionie.

Raport zawiera bogactwo analiz i statystyk dla każdego z 23 krajów tworzących region Europy wschodzącej i choć nie jest przewodnikiem, zawiera fragmenty szczególnie fascynujących lub unikalnych punktów zainteresowania w każdym kraju, a także spójrz na najlepsze ośrodki narciarskie regionu i najlepsze plaże Morza Bałtyckiego.

„Covid-19 można łatwo postrzegać jako punkt zwrotny dla branży turystycznej i turystycznej. Może zbyt łatwo” – mówi Craig Turp, redaktor Emerging Europe i główny autor raportu, który zauważył między innymi, że Albania ma sektor turystyczny najbardziej odporny na Covid.

„Zanim pandemia prawie wstrzymała podróże międzynarodowe wiosną 2020 r., podróże nigdy nie były tańsze ani łatwiejsze, głównie dzięki wieloletniemu wzrostowi liczby tanich linii lotniczych latających do miejsc na całym świecie”.

A jednak rzeczywistość jest nieco bardziej złożona, sugeruje Turp.

„Jeszcze przed Covid-19 podróże przechodziły szereg ważnych zmian, ponieważ podróżni byli coraz bardziej świadomi szkód, jakie branża wyrządza środowisku.

„Uważni podróżnicy wzięli dłuższe wakacje, które pozwoliły im znacznie bardziej zanurzyć się w lokalnej kulturze niż tradycyjne wycieczki zorganizowane do luksusowych, wygodnych, ale często bezdusznych kurortów, które zaspokajają wszystkie ich potrzeby, ale nie mają nic specjalnego w miejscach, w których przebywają, położonych na obszarach miejskich i oferują niewielką wartość dodaną lokalnym społecznościom”.

Istnieją możliwości

Na szczęście dla wschodzącej Europy raport stwierdza, że ​​wiele krajów w regionie jest dobrze przygotowanych do jak najlepszego wykorzystania bardziej zrównoważonej branży turystycznej.

READ  „Kto płaci rachunek?”: Szał wydatków na obronę w Polsce rodzi pytania dotyczące finansowania

„Z kilkoma wyjątkami, żaden z krajów w regionie nie był wcześniej celem masowej turystyki, co sprawia, że ​​są one dobrze przystosowane dla nowej rasy zamożnych, poszukujących doświadczenia podróżników szukających wolniejszych, bardziej intensywnych wakacji, które będą coraz częściej stać się ostoją podróży” – dodaje Turp.

„Możliwości są: dopiero się okaże, czy kraje regionu z nich skorzystają. Wszystko, co możemy zrobić, to skierować je we właściwym kierunku”.

Jednym z wielu zaleceń raportu jest jednak ważność unikania tego, co Turp nazywa „romantyzacją ubóstwa”.

„Na przykład rumuńska wieś jest często określana mianem »Europy, jaką kiedyś była«”, mówi Turp, dodając: „Czy nie powinniśmy zadać sobie pytania: dlaczego? Dlaczego reszta Europy nie przypomina bardziej wiejskiej Rumunii?”

„Europa już dawno uznała, że ​​nie chce żyć jak rolnik. Nie chce być skazany na całe życie łamiącej kości pracy na farmie przy użyciu tylko narzędzi z okresu średniowiecza. Tak więc, podczas gdy w nowym krajobrazie turystycznym będzie coraz więcej miejsca na wypady na wieś, na wolniejsze wakacje, na powrót do natury, ważne jest, abyśmy znaleźli równowagę między zachowaniem tego, co czyni te miejsca tak wyjątkowymi, a zapewnieniem, że będą się rozwijać i zapewniać mieszkańców z takim stylem życia, do którego wszyscy dążymy.

„Utrzymanie biedy i zacofania nie wchodzi w grę”.

Wojna Rosji z Ukrainą

Raport zawiera również spojrzenie na to, jak rosyjska inwazja na Ukrainę wpłynęła na podróże i turystykę.

Łącznie, rosyjscy i ukraińscy turyści zazwyczaj spędzają około 45 miliardów dolarów rocznie na podróżach za granicę, z czego większość w Europie wschodzącej.

„Utrata rosyjskich i ukraińskich turystów dotknie wiele krajów w regionie” – mówi Turp.

Podczas gdy Turcja była najpopularniejszym celem podróży dla obu narodów w wartościach bezwzględnych w 2018 r., przyciągając sześć milionów rosyjskich i 1,4 miliona ukraińskich turystów (około 16 procent wszystkich przyjazdów turystów do Turcji w tym roku), turyści rosyjscy stanowili ponad 29 procent wszystkich odwiedzających Azerbejdżan wyprzedził Covid, według Światowej Organizacji Podróży ONZ (UNWTO).

READ  Monika Sawka Polsat Dziennikarz „Events”, kim ona jest

Estonia, Łotwa i Litwa mogą również stracić 10 procent lub więcej swoich corocznych odwiedzających z powodu skutecznego zakazu wjazdu dla rosyjskich podróżnych. (Podczas gdy większość zwykłych Rosjan nie ma zakazu wjazdu do Unii Europejskiej, brak lotów praktycznie uniemożliwia podróżowanie).

Czarnogóra, która zwabiła bogatych Rosjan do swoich ekskluzywnych nadmorskich kurortów i marin, również odnotuje duży spadek przychodów z turystyki, chociaż oczekuje się, że niektórzy Rosjanie nadal będą wjeżdżać do kraju przez Serbię. Belgrad jest jednym z niewielu europejskich portów lotniczych, które wciąż obsługują loty z Rosji.

Podróż na Ukrainę jest nadal możliwa

Największym przegranym będzie oczywiście Ukraina, gdzie zagraniczni goście są teraz prawie wyłącznie ograniczeni do dziennikarzy, personelu dyplomatycznego i pracowników organizacji humanitarnych. Wszystkie loty do iz kraju pozostają uziemione.

Na rok przed pandemią Covid-19 na Ukrainę przyjmowało średnio 14,5 miliona turystów, wielu z nich z Rosji.

Podróż na Ukrainę jest nadal możliwa, mówi Turp.

„Może nie ma lotów, ale pociągi międzynarodowe nadal obsługują miejsca docelowe na Ukrainie. Bilety można kupić na stronie narodowego przewoźnika kolejowego Ukrzaliznytsia. Ukraina wznowiła również usługi autobusowe, a rezerwacje dla różnych linii lotniczych są dostępne w agregatorze Busfor”.

Oficjalna strona turystyczna kraju, Visit Ukraine, pozostaje aktywna, wskazując, że „w tej chwili na Ukrainie nie ma absolutnie bezpiecznych regionów – wszędzie grożą ataki rakietowe” – dodaje. Kilka destynacji turystycznych jest dostępnych w regionach zachodnich, ale także z pewnymi ograniczeniami”.

„To, że Visit Ukraine pozostaje tak optymistyczny, jest świadectwem niesamowitej odporności kraju” – mówi Turp, który twierdzi, że turystyka w zachodniej Ukrainie może odegrać kluczową rolę w odbudowie kraju po wygranej wojnie z Rosją.


Możesz pobrać bezpłatną kopię The Future of Sustainable Travel tutaj.


W przeciwieństwie do wielu platform informacyjnych i informacyjnych Wschodząca Europa można czytać i zawsze będzie. Tutaj nie ma paywalla. Jesteśmy niezależni, nie jesteśmy związani ani nie reprezentujemy żadnej partii politycznej ani organizacji biznesowej. Chcemy jak najlepiej dla wschodzącej Europy, niczego więcej i niczego mniej. Twoje wsparcie pomoże nam dalej rozpowszechniać informacje o tym niesamowitym regionie.

READ  Stan wyjątkowy na Ukrainie – zestawienie informacyjne UNHCR Polska (01 lipca 2023 r.) – Polska

Możesz przyczynić się tutaj. Wielkie dzięki.

Emerging Europe wspiera niezależne dziennikarstwo
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *