Najważniejsze wiadomości
Spora nadwyżka na rachunku obrotów bieżących Polski, ale słaby popyt krajowy | pstryknąć
Dodatnie saldo obrotów bieżących Polski osiągnęło w marcu 1,6 mld euro, ale było znacznie poniżej konsensusu (2,4 mld euro) i powyżej naszej prognozy (0,9 mld euro), po nadwyżce w wysokości 1,4 mld euro w lutym. Nadwyżka w handlu towarami była w marcu rozczarowująco niska i wyniosła 0,6 mld euro, w porównaniu do 1,1 mld euro w lutym. Tradycyjnie Polska miała solidną nadwyżkę w handlu usługami (3,1 mld euro) i deficyt dochodów pierwotnych (2,5 mld euro). Co zaskakujące, po 11 kolejnych miesiącach deficytów w tej kategorii (średnio -0,3 mld euro miesięcznie) odnotowano nadwyżkę w obrocie wtórnym (0,4 mld euro).
W ujęciu kroczącym 12-miesięcznym szacujemy, że jeszcze w marcu deficyt obrotów bieżących zmniejszył się do około 1,2% PKB (wobec 2,0% PKB w lutym, rok temu saldo obrotów bieżących wykazywało ogromny deficyt wynoszący prawie 4 miliardów euro). w marcu), podczas gdy deficyt w handlu towarami zmniejszył się do 2,1% PKB z 2,9% PKB.
Tempo wzrostu eksportu, wyrażone w euro, gwałtownie odbiło się w marcu do 15,5% r/r z 13,5% w lutym, podczas gdy wartość importu spadła o 3,0% r/r po spadku w lutym o 2,3%. Po raz pierwszy od stycznia 2021 r. nastąpił spadek wartości importu rok do roku. Częściowo było to związane z dalszym wyhamowaniem dynamiki cen transakcyjnych, w tym cen surowców. Słaby import odzwierciedla zarówno słaby popyt konsumpcyjny (widoczny w danych o sprzedaży detalicznej), jak i niższy przyrost zapasów.
Powrót do normalnego funkcjonowania globalnych łańcuchów dostaw nie wystarczy, aby odbudować wolumeny obrotów, na które wpływ miał słaby popyt i podwyższona niepewność na rynkach bazowych w ostatnich miesiącach. Gospodarka światowa musiała zmierzyć się ze skutkami szeregu negatywnych wstrząsów w ostatnich latach. W tym kontekście nasz aktualny Miesięcznik ING odnosi się do polikryzysu.
Według komunikatu Narodowego Banku Polskiego, po stronie eksportu gwałtownie wzrosła wartość sprzedaży sprzętu transportowego, w tym samochodów dostawczych, części samochodowych, samochodów osobowych, ciągników siodłowych oraz akumulatorów litowo-jonowych. W pozostałych kategoriach dynamika eksportu była słabsza niż w poprzednich miesiącach, co jest zgodne ze słabą produkcją przemysłową w strefie euro, aw szczególności w Niemczech – głównym partnerze handlowym Polski. Jeśli chodzi o import, to w marcu odnotowano spadki w 4 z 6 głównych kategorii importowanych towarów, przy czym największy był import paliw i zaopatrzenia. Wzrósł natomiast import sprzętu transportowego, zwłaszcza części dla przemysłu motoryzacyjnego, który odnotował solidny wzrost eksportu.
Naszym zdaniem poprawa salda obrotów bieżących w relacji do PKB obserwowana w ostatnich miesiącach jest pozytywnym czynnikiem dla złotego. Zakładamy, że w najbliższych miesiącach solidnym wynikom eksportu towarzyszyć będzie niska dynamika importu, który w Polsce charakteryzuje się większą wrażliwością na zmiany koniunktury. Powinno to prowadzić do dalszej poprawy salda na rachunku obrotów bieżących oraz dodatniego wkładu handlu zagranicznego we wzrost PKB. Kontynuacja obecnych trendów może zaowocować saldem obrotów bieżących na koniec roku. Głównymi czynnikami ryzyka deficytu są wydatki wojskowe i możliwe odbicie światowych cen surowców, chociaż ożywienie w chińskim sektorze usług, a nie w przemyśle, łagodzi te zagrożenia.
„Zapalony odkrywca. Miłośnik piwa. Miłośnik bekonu. Fanatyk sieci. Przedsiębiorca. Pisarz”.