Nauka
Spójrz na zadziwiające obrazy skomplikowanej struktury słońca
Badanie magnetyzmu Słońca jest istotne dla zrozumienia „pogody kosmicznej” stworzonej przez Słońce.
Największy w Europie teleskop słoneczny, GREGOR, umożliwia naukowcom określenie subtelności na tak niewielkiej odległości jak 50 km na Słońcu, co stanowi niewielką część średnicy Słońca wynoszącą 1,4 miliona km.
Teraz teleskop opublikował bezprecedensowe zbliżenia Słońce – i są trochę przerażające. Teleskop obsługiwany przez niemieckiego naukowca z Obserwatorium na Teide w Hiszpanii uzyskał nowe, wysokiej rozdzielczości zdjęcia skomplikowanej struktury Słońca – najlepiej uchwycone przez europejski teleskop.
Dr Lucia Kleint, która kierowała projektem i niemieckimi teleskopami słonecznymi na Teneryfie, powiedziała: „To był fascynujący i niezwykle wymagający projekt. Całkowicie przeprojektowaliśmy optykę, mechanikę i elektronikę, aby uzyskać najlepszą możliwą jakość obrazu w ciągu zaledwie jednego roku. Zespół projektowy dokonał znaczącego przełomu technicznego w marcu tego roku, podczas blokady, kiedy utknęli w obserwatorium i zbudowali laboratorium optyczne od podstaw. Niestety burze śnieżne uniemożliwiły obserwacje Słońca. Kiedy Hiszpania została ponownie otwarta w lipcu, zespół natychmiast poleciał z powrotem i uzyskał zdjęcia Słońca w najwyższej rozdzielczości, jakie kiedykolwiek zostały wykonane przez europejski teleskop ”.
Prof. dr Svetlana Berdyugina, profesor na Uniwersytecie Alberta-Ludwiga we Fryburgu i dyrektor Leibniz Institute for Solar Physics (KIS), powiedziała: „Projekt był raczej ryzykowny, ponieważ takie ulepszenia teleskopu zwykle zajmują lata, ale świetna praca zespołowa i skrupulatne planowanie doprowadziły do tego sukcesu. Teraz mamy potężne narzędzie do rozwiązywania zagadek na Słońcu ”.
Teleskop GREGOR został zainaugurowany w 2012 r. W 2018 r. Naukowcy rozpoczęli pełną modernizację obejmującą optykę, wyrównanie, oprzyrządowanie, mechaniczną modernizację w celu redukcji drgań, zaktualizowane systemy sterowania, ulepszenia budynków oraz dostosowane zarządzanie i zasady. Nowa optyka teleskopu umożliwi naukowcom prowadzenie badań pola magnetyczne, konwekcja, turbulencje, erupcje słoneczne i plamy słoneczne w szczegółach.
Odniesienie do czasopisma:
- L. Kleint, T. Berkefeld, M. Esteves, T. Sonner, R. Volkmer, K. Gerber, F. Krämer, O. Grassin i S. Berdyugina, Astronomy & Astrophysics, DOI: 10.1051 / 0004-6361 / 202038208
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”