Connect with us

Gospodarka

Spadek afrykańskiego pomoru świń u świń i dzików w UE w 2022 r

Published

on

Spadek afrykańskiego pomoru świń u świń i dzików w UE w 2022 r

„W ciągu ostatniej dekady afrykański pomór świń miał dramatyczny wpływ na sektor hodowli trzody chlewnej w UE i nadal zakłóca lokalne i regionalne gospodarki. Chociaż nasz najnowszy raport pokazuje zachęcające oznaki, że wysiłki mające na celu powstrzymanie rozprzestrzeniania się wirusa mogą przynosić efekty, obraz w całej UE jest daleki od konsekwentnie pozytywnego i musimy zachować czujność. Rolnicy, myśliwi i lekarze weterynarii odgrywają szczególnie ważną rolę w zgłaszaniu podejrzanych przypadków” – powiedział Bernhard Url, dyrektor wykonawczy EFSA.

W 2022 r. ogniska ASF u świń domowych w UE zmniejszyły się o 79% w porównaniu z 2021 r. Spadek był szczególnie widoczny w Rumunii, Polsce i Bułgarii. Z drugiej strony Litwa odnotowała nieznaczny wzrost z powodu grupy ognisk zgłoszonych latem w południowo-zachodniej części kraju.

Osiem krajów UE (Bułgaria, Niemcy, Włochy, Łotwa, Litwa, Polska, Rumunia i Słowacja) oraz cztery kraje sąsiadujące spoza UE (Mołdawia, Macedonia Północna, Serbia i Ukraina) zgłosiły ogniska u świń domowych. Rumunia była najbardziej dotkniętym krajem UE z 327 ogniskami, co stanowi 87% wszystkich ognisk w UE. Serbia była najbardziej dotkniętym krajem spoza UE spośród krajów uwzględnionych w raporcie, ze 107 ogniskami. ASF po raz pierwszy odnotowano w Macedonii Północnej.

U dzików w UE w 2022 r. zgłoszono o 40% mniej przypadków niż w 2021 r. Jest to pierwszy spadek przypadków ASF u dzików w regionie od czasu jego wprowadzenia w 2014 r. Jedenaście państw członkowskich UE (Republika Czeska, Estonia i Węgry (oprócz państw członkowskich, w których wystąpiły ogniska u świń domowych) i cztery państwa spoza UE (Mołdawia, Macedonia Północna, Serbia i Ukraina) zgłosiły przypadki ASF u dzików.

Przedłużenie kampanii StopASF EFSA

Aby wesprzeć trwające wysiłki mające na celu powstrzymanie rozprzestrzeniania się wirusa, EFSA przedłuża kampanię StopASF w 2023 r. Kampania podnosi świadomość rolników, myśliwych i lekarzy weterynarii w UE i krajach sąsiednich w zakresie identyfikowania, zapobiegania i zgłaszania ASF.

READ  Wysokie podatki od niskich płac. Dyskusja o zwrotach klina podatkowego

Czwarty rok z rzędu kampania EFSA StopASF zachęca komercyjnych i prywatnych rolników, lekarzy weterynarii i myśliwych do „wykrywania, zapobiegania i zgłaszania” przypadków ASF. Kampania opiera się na wsparciu lokalnych grup rolników. Działa w partnerstwie z władzami lokalnymi w osiemnastu krajach: Albanii, Bośni i Hercegowiny, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Estonii, Grecji, Węgier, Kosowa[1]Łotwa, Litwa, Czarnogóra, Macedonia Północna, Polska, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia.

[1]Wyznaczenie to pozostaje bez uszczerbku dla stanowisk w sprawie statusu i jest zgodne z rezolucją Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych nr 1244 oraz opinią Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie Deklaracji Niepodległości Kosowa.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *