Gospodarka
Spadająca inflacja i wolniejsze podwyżki stóp procentowych w USA dają nadzieję rynkom wschodzącym
Zdaniem analityków spadająca inflacja i wolniejsze podwyżki stóp procentowych w USA i innych rozwiniętych gospodarkach dają nadzieję na ożywienie na rynkach wschodzących.
Kraje rozwijające się doświadczyły w tym roku toksycznej kombinacji rosnących stóp procentowych, silnego dolara amerykańskiego, gwałtownie rosnących cen żywności i paliw oraz innych zakłóceń spowodowanych pandemią i rosyjską inwazją na Ukrainę. Analitycy twierdzą, że jeśli niektóre z tych warunków zaczną się zmniejszać, perspektywy wzrostu gospodarczego powinny się poprawić.
Środowa decyzja Rezerwy Federalnej o podniesieniu stóp procentowych o 0,5 punktu procentowego po czterech kolejnych podwyżkach o 0,75 punktu procentowego jest przez wielu decydentów witana z zadowoleniem jako początek tego procesu.
Jednak Manik Narain, strateg rynków wschodzących w szwajcarskim banku UBS, powiedział, że jest zbyt wcześnie, aby zakładać, że złagodzenie polityki przez Fed automatycznie otworzy drzwi do cięć w krajach rozwijających się. Dzieje się tak dlatego, że inflacja zakorzeniła się na wielu rynkach wschodzących, co oznacza, że ich banki centralne będą zmuszone do utrzymywania wysokich stóp procentowych przez długi czas w przyszłym roku, co opóźni ożywienie aktywności gospodarczej.
„Jeśli inflacja spadnie, to da to rynkom wschodzącym trochę oddechu” – powiedział, ale dodał: „Będzie wyboista”.
Rosnące globalne stopy procentowe są zazwyczaj niekorzystne dla rynków wschodzących. Odstraszają zagraniczne inwestycje w akcje i obligacje, oferując atrakcyjne i mniej ryzykowne opcje w rozwiniętych gospodarkach. Podnoszą też koszt pożyczek dla rządów i przedsiębiorstw, przez co są mniej zdolne do inwestowania w produktywną działalność.
Robin Brooks, główny ekonomista Instytutu Finansów Międzynarodowych, organu branżowego zajmującego się branżą finansową, powiedział, że zmniejszenie skali podwyżek stóp procentowych w USA odwróci część szkód wyrządzonych przez wyższe niż oczekiwano podwyżki w tym roku.
„To niespodzianki związane z rosnącą inflacją i przyspieszony cykl podwyżek stóp przez Fed zaważyły na walutach rynków wschodzących w drugiej połowie 2022 roku” – powiedział. „Ten szok dobiega końca, co przygotowuje grunt pod odbicie na rynkach wschodzących”.
Jednak Adam Wolfe, ekonomista rynków wschodzących w firmie konsultingowej Absolute Strategy Research, powiedział, że banki centralne na rynkach wschodzących mogą nie być w stanie nadążyć za tym, nawet jeśli Fed zacznie obniżać stopy procentowe w przyszłym roku.
„Jeśli Fed tnie, to dlatego, że martwi się o wzrost” – powiedział.
Jeśli Stany Zjednoczone wpadną w przyszłym roku w recesję, jak spodziewa się wielu analityków, inwestorzy będą się wahać przed kupowaniem ryzykownych aktywów, takich jak akcje i obligacje rynków wschodzących. Fundusze inwestycyjne, które kupują takie aktywa, odnotowały największe odpływy w historii w tym roku, zanim odbiły się w zeszłym miesiącu dzięki obietnicom niższych stóp procentowych w USA. Analitycy ostrzegają, że recesja w USA spowoduje wznowienie odpływu kapitału.
Wiele banków centralnych rynków wschodzących zaczęło w zeszłym roku wcześnie i agresywnie podnosić stopy procentowe, gdy inflacja zaczęła rosnąć, w tym banki centralne na Węgrzech, w Polsce, Meksyku i Chile.
Brazylia zaczęła podnosić stopy procentowe w marcu 2021 r., 12 miesięcy przed Fed, ostatecznie obniżając swoją podstawową stopę procentową z 2 proc. do 13,75 proc. Inflacja CPI osiągnęła najwyższy poziom ponad 12 procent w kwietniu i od tego czasu spadła poniżej 6 procent.
Również w Meksyku inflacja spadła poniżej podstawowej stopy procentowej wynoszącej 10 procent i wyniosła 7,8 procent. Tam, gdzie utrzymuje się na wysokim poziomie, jak w Polsce i na Węgrzech, oczekuje się, że w przyszłym roku spadnie. W kilku krajach Ameryki Łacińskiej i Europy Wschodniej, gdzie inflacja jest szczególnie wysoka, krzywe rentowności obligacji skarbowych odwróciły się, co sugeruje, że rynki oczekują obniżek stóp od przyszłego roku.
Jednak niektórzy analitycy twierdzą, że jest mało prawdopodobne, aby banki centralne obniżyły stopy procentowe w najbliższym czasie.
Jednym z powodów jest fakt, że w wielu gospodarkach inflacja wykroczyła daleko poza ceny żywności i paliw, co oznacza, że pozostanie wysoka, nawet jeśli ceny te spadną z niedawnych szczytów.
A kiedy Stany Zjednoczone pogrążą się w recesji, banki centralne rynków wschodzących będą musiały utrzymywać stopy procentowe na wysokim poziomie, aby chronić swoje waluty przed skutkami odpływu kapitału. W przeciwnym razie rosnące ceny importu jeszcze bardziej popchną inflację.
Wolfe powiedział, że dolar amerykański będzie musiał osłabić się w stosunku do innych walut, zanim banki centralne rynków wschodzących będą mogły dokonać obniżek.
„Dlatego jestem sceptyczny, czy banki centralne będą w stanie przeforsować oczekiwane cięcia” – powiedział.
W przypadku dziesiątek krajów o niskich dochodach jakakolwiek ulga w postaci luźniejszej polityki monetarnej Stanów Zjednoczonych przyjdzie za późno, aby uchronić je przed ryzykiem niewypłacalności spowodowanym rosnącymi kosztami pożyczek.
Zambia i Sri Lanka – rzadki przypadek kraju o średnich dochodach w kryzysie zadłużenia – zbankrutowały podczas pandemii. Ghana w tym tygodniu zgodziła się na ratowanie MFW; Egipt powinien pójść w jego ślady.
Duże rynki wschodzące są mniej narażone na kryzys zadłużenia. Ale nawet dla nich rządy są mniej zdolne do inwestowania w celu wspierania wzrostu z powodu wyższych kosztów finansowania zewnętrznego, a wielu nie udało się wdrożyć reform strukturalnych, które pozwoliłyby prywatnym inwestycjom przejąć inicjatywę.
Narain z UBS powiedział, że spodziewa się, że rynki wschodzące będą rosły wolniej w przyszłym roku niż kiedykolwiek od 1980 r., z wyjątkiem pierwszego roku pandemii, 2020 r. UBS spodziewa się, że ogólny wzrost rynków wschodzących wyniesie zaledwie 3,5 procent w 2023 r., o ułamek wolniej niż w tym roku.
Wyłączając Chiny, UBS przewiduje wzrost rynków wschodzących o zaledwie 2,5 procent w 2023 roku, w porównaniu z 4,5 procentami w tym roku. Narain powiedział, że wyprzedzające wskaźniki aktywności gospodarczej Chin wskazują na spowolnienie wydatków inwestycyjnych, co oznacza, że Chiny nie będą już motorem wzrostu napędzanego eksportem dla innych gospodarek wschodzących.
Przewidywał, że rynki wschodzące odczują pewną ulgę w związku z niższymi globalnymi stopami procentowymi w nadchodzących miesiącach, zanim recesja w USA ponownie uczyni je podatnymi na zagrożenia.
Ankieta FT: Jak lepiej odbudować miejsce pracy dla kobiet?
Chcemy usłyszeć o Twoich dobrych i złych doświadczeniach w pracy zarówno w czasie pandemii, jak i teraz oraz o tym, co Twoim zdaniem pracodawcy powinni zrobić, aby lepiej odbudować kobiety w miejscu pracy. Opowiedz nam o krótka ankieta.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”