Connect with us

Świat

Somalia zdobywa miejsce w Radzie Bezpieczeństwa ONZ – i dlaczego to ma znaczenie

Published

on

Somalia zdobywa miejsce w Radzie Bezpieczeństwa ONZ – i dlaczego to ma znaczenie
opis obrazu, Po głosowaniu somalijscy urzędnicy świętowali na Zgromadzeniu Ogólnym

  • Autor, Wiklif Muia
  • Rola, wiadomości BBC

Somalia zdobyła niestałe miejsce w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, co zostało okrzyknięte znaczącym krokiem dla niespokojnego kraju.

Byłby to pierwszy raz od lat 70. XX wieku, gdy kraj, który ponad 30 lat temu pogrążył się w wojnie domowej, zajął takie stanowisko.

Najwyższy stół ONZ decyduje, w jaki sposób organizacja powinna reagować na konflikty na całym świecie.

Analitycy twierdzą, że wysiłki Somalii mające na celu położenie kresu niepokojom i walka z bojownikami islamistycznymi posłużą za podstawę decyzji ONZ.

Oprócz pięciu stałych członków – USA, Wielkiej Brytanii, Francji, Chin i Rosji, w skład Rady wchodzi dziesięciu rotacyjnych członków niestałych.

Aby zdobyć mandat zapewniający znaczący wpływ na politykę światową, kraj musi zapewnić sobie poparcie co najmniej dwóch trzecich delegacji z prawem głosu w Zgromadzeniu Ogólnym.

Somalia została wybrana wraz z Danią, Grecją, Pakistanem i Panamą na dwuletnią kadencję rozpoczynającą się w styczniu przyszłego roku.

Bez sprzeciwu zdobyła mandat przyznany regionowi Afryki Wschodniej i uzyskała 179 głosów w tajnym głosowaniu na 193-osobowym Zgromadzeniu Ogólnym.

Po głosowaniu minister spraw zagranicznych Somalii Ahmed Fiqi, który przewodził delegacji somalijskich polityków do Nowego Jorku, powiedział, że jego kraj „zajmie teraz należne mu miejsce na scenie światowej”.

„Jesteśmy gotowi odegrać kluczową rolę w promowaniu pokoju i bezpieczeństwa na świecie” – powiedział.

Obalenie Mohameda Siada Barre na stanowisku prezydenta Somalii w 1991 r. wywołało trwającą od kilkudziesięciu lat wojnę domową pomiędzy rywalizującymi ze sobą watażkami klanów.

Somalia walczy także z bojową grupą islamistyczną al-Shabab, która nadal kontroluje duże części kraju.

Bojownicy sprzymierzeni z Al-Kaidą chcą obalić rząd centralny i ustanowić własne rządy w oparciu o ścisłą interpretację prawa islamskiego.

W ostatnich miesiącach rząd zintensyfikował walkę z ugrupowaniem po wycofaniu obcych wojsk i przekazaniu kontroli armii somalijskiej.

James Swan, pełniący obowiązki specjalnego wysłannika Sekretarza Generalnego ONZ do Somalii, powiedział, że doświadczenie tego kraju stawia go w wyjątkowej sytuacji, dzięki której może wnieść wkład w obrady Rady Bezpieczeństwa dotyczące międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa.

„W ciągu ostatnich trzech dekad Somalia poczyniła ogromne postępy w kierunku pokoju, dobrobytu i bezpieczeństwa” – powiedział Swan.

Ekspert ds. bezpieczeństwa Samira Gaid powiedziała w brytyjskim podcaście „Warpod”, że Somalia „nie jest już najlepszym przykładem problemów w Rogu Afryki”.

Rada Bezpieczeństwa ONZ ponosi znaczną odpowiedzialność i może zezwalać na operacje pokojowe oraz nakładać sankcje międzynarodowe.

W grudniu ubiegłego roku zniosła długotrwałe embargo na broń nałożone na Somalię.

Niestali członkowie Rady są przydzielani według regionów, ale w przeciwieństwie do pięciu stałych członków nie mają prawa weta.

UA nawołuje do przyznania Afryce dwóch stałych przedstawicieli i dwóch dodatkowych niestałych stanowisk przedstawicielskich w Radzie.

Więcej somalijskich historii z BBC:

Źródło obrazu, Getty Images/BBC

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *