Gospodarka
Sojusznicy NATO zgadzają się wydawać „co najmniej 2%” swojego PKB na dyplomatów obronnych
BRUKSELA, 7 lipca (Reuters) – Sojusznicy NATO zgodzili się podnieść cel sojuszu w zakresie wydatków wojskowych do co najmniej 2% krajowego PKB, poinformowało w piątek Reuters dwóch dyplomatów.
31 sojuszników zgodziło się na „stałe zobowiązanie do inwestowania w przyszłości co najmniej 2 proc.
Uzgodnienie nowego celu wydatków było jedną z otwartych kwestii przed dwudniowym szczytem NATO w Wilnie we wtorek i środę w przyszłym tygodniu.
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg zamierzał uczynić obecny cel wydatków wojskowych NATO w wysokości 2% krajowego PKB jako wymóg minimalny, a nie cel, do którego należy dążyć.
Według szacunków NATO nawet stary cel osiągnie w 2023 roku tylko 11 z 31 członków sojuszu. Cel został wyznaczony w 2014 r., kiedy przywódcy NATO zgodzili się zwiększyć wydatki na obronę do 2% ich PKB w ciągu dekady.
11 sojuszników to Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Polska, Grecja, Estonia, Litwa, Finlandia, Rumunia, Węgry, Łotwa i Słowacja.
W tyle są Kanada, Słowenia, Turcja, Hiszpania, Belgia i Luksemburg, których wydatki na obronność były poniżej 1,4% PKB.
Reportaż Sabine Siebold; Adaptacja autorstwa Lesliego Adlera i Jonathana Oatisa
Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”