Connect with us

technologia

SMBDA, Ink MoU polskiego funduszu startupowego, omawia ekosystem startupów deweloperskich [PHOTO]

Published

on

SMBDA, Ink MoU polskiego funduszu startupowego, omawia ekosystem startupów deweloperskich [PHOTO]
Sabina Mamadli

Orkhan Mammadov, prezes Agencji Rozwoju Małych i Średnich Przedsiębiorstw Azerbejdżanu (SMBDA) oraz Maciej Sadowski, prezes Fundacji Startup Hub Poland podpisali memorandum o współpracy, informuje Azernews.

Dokument został podpisany podczas polsko-azerbejdżańskiego seminarium poświęconego innowacjom w Baku Business Center 16 grudnia przy wspólnej organizacji SMBDA, Ambasady RP w Azerbejdżanie, Fundacji Startup Hub Poland oraz Centrum Innowacji i Technologii IdealHub.

Podpisane MoU przewiduje wymianę informacji i doświadczeń w danej dziedzinie oraz organizację wydarzeń pomiędzy środowiskami biznesowymi obu krajów.

Podczas forum dyskutowano o możliwościach rozwoju współpracy polsko-azerbejdżańskiej w zakresie wspierania innowacji i startupów, w tym o realizowanym przez Polskę w Azerbejdżanie programie V4-Azerbejdżan Tech Bridge (V4ATB). Celem projektu V4-Azerbaijan Tech Bridge jest nawiązanie i rozszerzenie współpracy pomiędzy Grupą Wyszehradzką (Czechy, Węgry, Polska i Słowacja) a Azerbejdżanem w zakresie innowacji.

Podczas wydarzenia Mammadov mówił o swoim zainteresowaniu studiowaniem polskich doświadczeń w rozwoju mikroprzedsiębiorstw i startupów.

„Jestem przekonany, że rozwój innowacyjnej przedsiębiorczości pomoże wzmocnić istniejący potencjał gospodarczy Azerbejdżanu i Polski” – powiedział Mammadov.

Według niego wspólne inicjatywy powinny pomóc w tworzeniu odpowiednich platform pomiędzy przedsiębiorcami, startupami i inwestorami z obu krajów oraz stymulować przyszłą współpracę.

Mammadov podkreślił w tym względzie rolę współpracy z funduszem Polish Startup Hub Poland i podkreślił, że znacząco przyczyni się to do wymiany doświadczeń między organizacjami.

Mówiąc o działaniach SMBDA zaznaczył, że poprawa i rozwój ekosystemu innowacyjnych firm i start-upów to jeden z priorytetowych celów agencji.

„Nasza agencja działa wielokierunkowo i podejmuje odpowiednie działania wspierające młodych przedsiębiorców. Obejmuje to promocję, szkolenia i usługi uświadamiające oraz zapewnianie zasobów” – dodał Mammadov.

Później głos zabrał również Ambasador RP w Azerbejdżanie Rafał Poborski, który podkreślił, że projekt V4-Azerbejdżan Tech Bridge połączy innowacyjne startupy Azerbejdżanu z krajami UE.

„Ta wielostronna inicjatywa przyniesie rozwiązania technologiczne i przyczyni się do rozwoju ekosystemu innowacji Azerbejdżanu” – zaznaczył Poborski.

READ  „Pierwszy na świecie grill zasilany sztuczną inteligencją” potrafi przygotować steki w zaledwie 90 sekund — i to jest najgorętsza rzecz na targach CES 2024

Ambasador wyraził przekonanie, że program V4ATB będzie kontynuowany w 2023 roku.

Według niego w ramach projektu prowadzone będą badania i rozwój zaawansowanych technologicznie rozwiązań.

Podkreślił, że Polska jest gotowa podzielić się swoimi doświadczeniami w zakresie innowacji.

„Od 2022 roku mamy ponad 5000 innowacyjnych start-upów i jesteśmy gotowi rozszerzyć naszą współpracę i dzielić się naszymi doświadczeniami w przyszłości” – dodał Poborski.

Sadowski poinformował również o polskim ekosystemie startupowym i mechanizmach w zakresie wspierania innowacji oraz programie V4ATB.

„Praca, którą wykonaliśmy w 2022 r. to przesłanie: Azerbejdżan i region Wyszehradzki zbliżają się do siebie” – zaznaczył prezes.

Założyciel Centrum Innowacji i Technologii IdealHub (azerbejdżański partner V4ATB) Tural Karimli również skomentował działalność i program centrum.

Zdjęcia z Azernews.

Sabina Mammadli jest pracownikiem AzerNews, śledź ją na Twitterze: @Sabina mmdl

Śledź nas na Twitterze @AzerNewsAz

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *