Sport
Słoweńscy aktywiści witają premierów Węgier i Polski wyzywającym tęczowym protestem
Działacze LGBT+ w Słowenii przywitali premierów Węgier i Polski wyzywającym tęczowym protestem.
Rémy Bonny, aktywista LGBT + i dyrektor wykonawczy organizacji non-profit Zakazane Kolory, udostępnił zdjęcia z odważnej demonstracji na Twitterze w piątek, 9 lipca. Zdjęcia pokazują różne LGBT+ Dumne flagi wplecione w płot naprzeciwko ruchliwej ulicy i chodnika.
Bonny stwierdził: „Słoweńskie organizacje LGBTIQ przygotowały tęczowe powitanie dla Węgier i polerowanie Premierzy z wizytą w Słowenii.
„Bezpośrednio na wprost głównego wejścia na spotkanie ogrodzenie pokryte było tęczowymi flagami.
„Słoweńskie skały!”
Protest nastąpił po tym, jak Słowenia i Polska stanęły po stronie Węgier z innymi krajami Unii Europejskiej (UE) w sprawie praw LGBT +. W zeszłym miesiącu Węgry uchwaliły ustawę, która zabrania dyskusji osób LGBT+ w mediach, przyborach szkolnych i reklamach dla nieletnich.
Słoweński protest LGBT + został szeroko przyjęty w Internecie, a jedna osoba powiedziała, że ma nadzieję, że premierzy Węgier i Polski „podobają się temu widokowi”.
Szefowie państw i rządów UE stale kwestionowane Węgry uchylą okrutną ustawę anty-LGBT+, a holenderski premier Matte Rutte bez ogródek wezwał Węgry do przyłączenia się lub przyłączenia się do równości całkowicie opuścić UE. Według ReutersPremier Luksemburga Xavier Bettel powiedział dziennikarzom w czerwcu, że „tylko dwa kraje są całkowicie po stronie Węgier: Słowenia i Polska”.
Premier Węgier Viktor Orbán ma odpowiedział na reakcje ze strony przywódców UE twierdząc, że nowe prawo „nie dotyczy homoseksualizmu”. Według The Independent powiedział: „Chodzi o dzieci i rodziców.
„Bronię praw homoseksualnych mężczyzn, to prawo nie dotyczy ich”.
Premier Węgier Viktor Orban na zdjęciu w Budapeszcie w grudniu 2020 r. (Attila Kisbenedek/AFP/Getty) Orbán dodał, że „rodzice sami decydują o tym, jak dzieci oswajają się z kwestią seksualności”.
Słoweński premier Janez Janša bronił Orbána i powiedział, że węgierski szef państwa powinien mieć możliwość wyrażenia swoich poglądów. Reuters Janša powiedział dziennikarzom z Brdo, posiadłości w pobliżu słoweńskiej stolicy Lublany, że Orbán „ma prawo wyjaśniać, jak wyobraża sobie przyszłość Unii Europejskiej”.
Powiedział, że narzucenie perspektywy przez członków bloku zachodniego jest „najszybszą drogą do upadku” UE. Janša argumentował, że istnieją „różnice, które należy wziąć pod uwagę i uszanować”.
„Jeśli więc oceniasz osobę według wyimaginowanych europejskich wartości, które każdy postrzega inaczej i stosuje się dwa różne standardy, to moim zdaniem jest to najszybszy sposób na załamanie” – powiedział Janša.
„Idol nastolatek przyszłości. Specjalista od totalnej popkultury. Miłośnik internetu. Wannabe odkrywca.”