Connect with us

Gospodarka

Słowenia zakazuje większości plastików jednorazowego użytku zgodnie z dyrektywą UE

Published

on

Słowenia zakazuje większości plastików jednorazowego użytku zgodnie z dyrektywą UE

Słowenia zakazuje większości plastików jednorazowego użytku; wysokie kary dla przestępców

Bułgaria, Rumunia, Czechy, Słowacja i Polska pozostają w tyle we wdrażaniu

Zgodnie z dyrektywą UE słoweński rząd zakazał sprzedaży jednorazowych produktów z tworzyw sztucznych, z kilkoma wyjątkami, informuje agencja informacyjna STA. Naruszenia są karane wysokimi grzywnami.

Krajowe rozporządzenie, zatwierdzone na spotkaniu rządowym na początku tego tygodnia, zawiera również nowe zasady etykietowania szeregu jednorazowych artykułów plastikowych i ich opakowań, aby pomóc w podnoszeniu świadomości na temat recyklingu.

Jakie produkty są zakazane?

Produkty, które mają być zakazane na mocy rozporządzenia, to plastikowe sztućce, talerze i słomki oraz waciki do uszu, z wyjątkiem tych używanych w placówkach służby zdrowia. Zabronione są również pałeczki do mieszania i pałeczki do balonów wykonane z tworzywa sztucznego, z wyjątkiem tych przeznaczonych do użytku czysto przemysłowego.

Rozporządzenie zakazuje również pakowania żywności i napojów wykonanych ze spienionego polistyrenu oraz przedmiotów wykonanych z oksydegradowalnych tworzyw sztucznych.

Etykietowanie i pakowanie

Rozporządzenie nakazuje również etykietowanie niektórych produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych i ich opakowań w celu informowania konsumentów o tym, jak postępować z wytwarzanymi odpadami. Przedmioty, które mają być oznakowane, obejmują podpaski, tampony i aplikatory, chusteczki nawilżane, wyroby tytoniowe z filtrami, filtry sprzedawane w połączeniu z wyrobami tytoniowymi oraz kubki.

Zakaz wejdzie w życie piętnaście dni po opublikowaniu zarządzenia w Dzienniku Urzędowym.

Naruszenia podlegają karze grzywny do 15 000 euro dla osób prawnych, do 5 000 euro dla jednoosobowej działalności gospodarczej i do 3 000 euro dla kadry kierowniczej lub właścicieli.

Jak przebiega strategia antyplastyczna UE?

W 2019 r. UE przyjęła Dyrektywa Jednorazowych Tworzyw Sztucznych (SUPD) który wycofał stosowanie produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych w celu zmniejszenia zanieczyszczenia mórz i promowania przejścia na gospodarkę o obiegu zamkniętym. Jednak wyniki transpozycji dyrektywy były niespójne we wszystkich państwach członkowskich.

READ  Jak kraje europejskie wykorzystują blockchain do reformy procesu rejestracji gruntów

Po lipcu Raport z Rethink Plastic Allianz przoduje we Francji, Grecji, Irlandii, Szwecji, Estonii i Malcie. Te państwa członkowskie podjęły już niezbędne środki w celu transpozycji dyrektywy SOOŚ do prawa krajowego, a dzięki dodatkowym środkom redukcyjnym dały im nawet więcej niż należy. Na drugim końcu skali znajdują się Bułgaria, Rumunia, Czechy, Słowacja i Polska, „Prawie nie rozpoczął lub opóźnił proces wdrożenia”, Rethink Plastic podsumowuje.

Pozostałe państwa członkowskie tylko częściowo wdrożyły środki SUPD. W Chorwacji oczekuje się, że dyrektywa będzie stosowana w tym samym czasie, co w kraju nowe prawo gospodarowania odpadamiktóra jest w końcowej fazie przyjęcia.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *