Świat
Słowenia stała się kolejnym krajem europejskim, który uznał państwo palestyńskie po głosowaniu parlamentarnym.
LUBLANA, Słowenia (AP) – Słowenia uznała we wtorek państwo palestyńskie po tym, jak jej parlament przeważającą większością głosów zagłosował za tym posunięciem. Czyniąc to, Słowenia poszła w ślady niedawnych posunięć trzech innych krajów europejskich.
Rząd Słowenii zatwierdził jedno Wniosek z zeszłego tygodnia o uznanie państwa palestyńskiegoi przesłał wniosek do Parlamentu w celu ostatecznego zatwierdzenia, niezbędnego do wejścia decyzji w życie.
We wtorek 52 członków 90-osobowego parlamentu głosowało za uznaniem, żaden nie był przeciwny. Pozostali parlamentarzyści nie byli obecni na głosowaniu.
„Drodzy Palestyńczycy, dzisiejsza ostateczna decyzja Słowenii jest przesłaniem nadziei i pokoju” – powiedziała minister spraw zagranicznych Słowenii Tanja Fajon na platformie mediów społecznościowych X. „Wierzymy, że jedynie rozwiązanie w postaci dwóch państw doprowadzi do trwałego pokoju na świecie #Bliski Wschód„Słowenia będzie nadal niestrudzenie pracować nad bezpieczeństwem obu narodów, palestyńskiego i izraelskiego”.
Decyzja Słowenii zapadła kilka dni później Hiszpanii, Norwegii i Irlandii uznała państwo palestyńskie, co zostało potępione przez Izrael.
Wcześniej tylko siedmiu członków składającej się z 27 narodów Unii Europejskiej oficjalnie uznało państwo palestyńskie. Pięć z nich to państwa byłego bloku wschodniego, które ogłosiły swoje uznanie w 1988 r., podobnie jak Cypr przed przystąpieniem do UE. Szwecja uznała państwo dopiero w 2014 roku.
„Zaczęliśmy rozmawiać z naszymi sojusznikami o uznaniu Palestyny w lutym tego roku” – powiedział parlamentarzystom premier Robert Golob przed wtorkowym głosowaniem. „Wówczas ocena była następująca – czas jeszcze nie nadszedł… Ostrzegaliśmy, że my, Europa, mamy obowiązek działać”.
Koalicja rządowa pod wodzą Goloba ma wygodną większość w słoweńskim parlamencie, a głosowanie uznano za formalność.
W swoich uwagach dla parlamentu Golob wspomniał także o niepodległości Słowenii od byłej Jugosławii w 1991 roku.
„My, Słoweńcy, marzyliśmy o tym prawie od 1000 lat. Dostaliśmy to 33 lata temu” – powiedział Golob. „Niestety naród palestyński nie otrzymał jeszcze tego prawa”.
Największa słoweńska partia opozycyjna, Słoweńska Partia Demokratyczna, sprzeciwia się uznaniu. Partia prawicowa wezwała do zorganizowania referendum w tej sprawie, co opóźniłoby głosowanie, ale we wtorek wycofała swój wniosek przed ponownym złożeniem propozycji odrzuconej przez parlament.
Słowenia rozpoczęła proces uznawania na początku maja, ale zapowiedziała, że poczeka, aż sytuacja się poprawi Wojna między Izraelem a Hamasem w Strefie Gazy ulepszony. Golob oświadczył, że w odpowiedzi przyspieszył ten proces Niedawne ataki Izraela na miasto Rafah w południowej Strefie Gazyktóre zmusiły do ucieczki ponad milion Palestyńczyków.
Wojnę wywołał atak pod przewodnictwem Hamasu z 7 października, podczas którego bojownicy przekroczyli granicę Strefy Gazy z południowym Izraelem, zabijając 1200 osób i biorąc około 250 zakładników. Od tego czasu izraelskie ataki powietrzne i naziemne przyniosły ponad Według Ministerstwa Zdrowia Gazy jest to 36 000 Palestyńczykówktóra nie rozróżnia kombatantów od cywilów.
Ponad 140 krajów uznaje państwo palestyńskie – ponad dwie trzecie Organizacji Narodów Zjednoczonych.
„Organizator. Entuzjasta podróży. Rozwiązuje problemy. Miłośnik muzyki. Oddany uczony kulinarny. Nieuleczalny fan internetu. Zwolennik popkultury.”