Nauka
Sławosz Uznański poleci w kosmos prawdopodobnie w sierpniu 2024 roku
„Mamy nadzieję, że w listopadzie tego roku Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) oficjalnie podejmie decyzję w sprawie misji polskiego astronauty Sławosza Uznańskiego, który będzie mógł polecieć w kosmos już w sierpniu 2024 roku” – powiedział Waldemar Buda, Minister Rozwoju i technologia. w Łodzi.
8 sierpnia tego roku ogłoszono, że drugi w historii Polak poleci w kosmos. Potwierdził to Minister Rozwoju i Technologii. „Historia dzieje się na naszych oczach. Nasz drugi astronauta w historii Polski wykona misję kosmiczną. Przedstawimy naszego kandydata Sławosza Uznańskiego” – ogłosiła Buda prawie dwa miesiące temu.
Podczas pikniku kosmicznego dla dzieci i młodzieży w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej minister stwierdził, że misja Uznańskiego wydaje się być zapewniona. „Nie mamy +planu B+. Przedstawiamy Sławosza jako naszego kandydata, to nasz ojciec chrzestny, który potrafi polecieć w kosmos. W listopadzie, ESA oficjalnie zadecyduje o misji drugiego polskiego astronauty, Sławosza Uznańskiego, który będzie mógł polecieć w kosmos już w sierpniu 2024 roku” – dodał Buda.
Polski astronauta nie podał jeszcze daty lotu. Musimy na to poczekać. To dyskusja z partnerami międzynarodowymi i na razie nie ma oficjalnej daty” – powiedział PAP Sławosz Uznański podczas pikniku w Łodzi.
„Nie mogę się doczekać” – dodał. „Chciałbym być dobrze przygotowany do tego lotu. Czuję ogromny szacunek dla tej rakiety, dla energii, która przenosi astronautów na orbitę. Z pewnością jest trochę strachu, ale jest też wiele ekscytacji z mojej strony.
Astronauta i inżynier Sławosz Uznański jest doktorem elektroniki. Pracuje w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN). Urodził się 39 lat temu w Łodzi, gdzie ukończył tamtejszą Politechnikę. Europejska Agencja Kosmiczna wybrała Uznańskiego do Rezerwy Astronautów ESA.
Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało latem, że w 2023 roku Polska zwiększy swój wkład finansowy do ESA o 295 mln euro. Dzięki temu, jak podkreślili przedstawiciele ministerstwa, polskie firmy będą mogły uczestniczyć w wielu programach rozwoju technologii, produktów i usług z zakresu komunikacji satelitarnej, nawigacji i obserwacji Ziemi. (PAPKA)
Huberta Bekrychta
centrum/ agz/ kap/
tr. RL
Fundacja PAP umożliwia nieodpłatne przedrukowanie artykułów z portalu Nauka w Polsce pod warunkiem otrzymania raz w miesiącu wiadomości e-mail o korzystaniu z portalu i wskazaniu pochodzenia artykułu. Na stronach internetowych i portalach internetowych należy podawać adres: Źródło: www.scienceinpoland.pl, natomiast w czasopismach – adnotację: Źródło: Nauka w Polsce – www.scienceinpoland.pl. W przypadku serwisów społecznościowych należy podać jedynie tytuł i lead przesyłki naszej agencji wraz z linkiem prowadzącym do tekstu artykułu na naszej stronie, tak jak widnieje on na naszym profilu na Facebooku.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”