Connect with us

Nauka

Sławosz Uznański poleci w kosmos prawdopodobnie w sierpniu 2024 roku

Published

on

Sławosz Uznański poleci w kosmos prawdopodobnie w sierpniu 2024 roku

„Mamy nadzieję, że w listopadzie tego roku Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) oficjalnie podejmie decyzję w sprawie misji polskiego astronauty Sławosza Uznańskiego, który będzie mógł polecieć w kosmos już w sierpniu 2024 roku” – powiedział Waldemar Buda, Minister Rozwoju i technologia. w Łodzi.

8 sierpnia tego roku ogłoszono, że drugi w historii Polak poleci w kosmos. Potwierdził to Minister Rozwoju i Technologii. „Historia dzieje się na naszych oczach. Nasz drugi astronauta w historii Polski wykona misję kosmiczną. Przedstawimy naszego kandydata Sławosza Uznańskiego” – ogłosiła Buda prawie dwa miesiące temu.

Podczas pikniku kosmicznego dla dzieci i młodzieży w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej minister stwierdził, że misja Uznańskiego wydaje się być zapewniona. „Nie mamy +planu B+. Przedstawiamy Sławosza jako naszego kandydata, to nasz ojciec chrzestny, który potrafi polecieć w kosmos. W listopadzie, ESA oficjalnie zadecyduje o misji drugiego polskiego astronauty, Sławosza Uznańskiego, który będzie mógł polecieć w kosmos już w sierpniu 2024 roku” – dodał Buda.

Polski astronauta nie podał jeszcze daty lotu. Musimy na to poczekać. To dyskusja z partnerami międzynarodowymi i na razie nie ma oficjalnej daty” – powiedział PAP Sławosz Uznański podczas pikniku w Łodzi.

„Nie mogę się doczekać” – dodał. „Chciałbym być dobrze przygotowany do tego lotu. Czuję ogromny szacunek dla tej rakiety, dla energii, która przenosi astronautów na orbitę. Z pewnością jest trochę strachu, ale jest też wiele ekscytacji z mojej strony.

Astronauta i inżynier Sławosz Uznański jest doktorem elektroniki. Pracuje w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN). Urodził się 39 lat temu w Łodzi, gdzie ukończył tamtejszą Politechnikę. Europejska Agencja Kosmiczna wybrała Uznańskiego do Rezerwy Astronautów ESA.

Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało latem, że w 2023 roku Polska zwiększy swój wkład finansowy do ESA o 295 mln euro. Dzięki temu, jak podkreślili przedstawiciele ministerstwa, polskie firmy będą mogły uczestniczyć w wielu programach rozwoju technologii, produktów i usług z zakresu komunikacji satelitarnej, nawigacji i obserwacji Ziemi. (PAPKA)

READ  Dlaczego stadion w Brugii jest pełen lodówek

Huberta Bekrychta

centrum/ agz/ kap/

tr. RL

Fundacja PAP umożliwia nieodpłatne przedrukowanie artykułów z portalu Nauka w Polsce pod warunkiem otrzymania raz w miesiącu wiadomości e-mail o korzystaniu z portalu i wskazaniu pochodzenia artykułu. Na stronach internetowych i portalach internetowych należy podawać adres: Źródło: www.scienceinpoland.pl, natomiast w czasopismach – adnotację: Źródło: Nauka w Polsce – www.scienceinpoland.pl. W przypadku serwisów społecznościowych należy podać jedynie tytuł i lead przesyłki naszej agencji wraz z linkiem prowadzącym do tekstu artykułu na naszej stronie, tak jak widnieje on na naszym profilu na Facebooku.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *