technologia
Sławosz Uznański może być drugim Polakiem, który w przyszłym roku poleci w kosmos – Pierwsza Wiadomość
Sławosz Uznański mógłby wyruszyć na misję Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) w sierpniu 2024 roku i zostać drugim po Mirosławie Hermaszewskim polskim astronautą, który poleci w kosmos – powiedział Waldemar Buda, Minister Rozwoju i Technologii.
4 sierpnia 2023 roku Buda podpisała umowę z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) i Axiom Space (amerykańską firmą działającą w branży kosmicznej) na misję polskiego astronauty na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS).
Powiedział wówczas: „Na naszych oczach pisze się niesamowita historia” i zapowiedział, że Polska zgłosi kandydaturę Uznańskiego do misji kosmicznej.
W sobotę podczas specjalnego „pikniku kosmicznego” dla młodzieży w centrum Łodzi Buda powiedział: „Mamy nadzieję, że ESA jeszcze w listopadzie tego roku podejmie oficjalną decyzję w sprawie misji polskiego astronauty Sławosza Uznańskiego w przestrzeń kosmiczną już w sierpniu 2024 r. latać.”
Według niego misja Uznańskiego „wydaje się rozwiązana”.
„Nie mamy planu B. „Zaprezentowaliśmy Sławosza jako naszego kandydata; to nasz drużba, która poleci w kosmos” – dodał Buda.
Uznański, który wziął udział w sobotnim wydarzeniu, powiedział PAP, że data lotu nie została jeszcze ustalona.
„Musimy na to poczekać. To dyskusje z partnerami międzynarodowymi i obecnie nie ma oficjalnej daty” – powiedział.
„Nie mogę się doczekać” – dodał Uznański. „Chcę być dobrze przygotowany do tego lotu.
„Czuję wielki szacunek dla tej rakiety, dla zgromadzonej w niej energii, która przenosi astronautów na orbitę. Z pewnością są pewne obawy, ale jest też wiele ekscytacji z mojej strony” – powiedział.
Uznański (39 l.) jest polskim naukowcem i astronautą, ma doktorat z elektroniki i pracuje w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN). Został wybrany przez ESA do Korpusu Rezerwy Astronautów po tym, jak w półtorarocznych rundach wstępnych pokonał 22 000 kandydatów z całej Europy.
Jeśli misja dojdzie do skutku, Uznański stanie się dopiero drugim Polakiem w kosmosie, po śp. Mirosławie Hermaszewskim, który w 1978 r. wziął udział w ośmiodniowej radzieckiej misji kosmicznej.
W 2023 r. Polska zwiększyła swój wkład finansowy do ESA o 295 mln euro. Umożliwi to większej liczbie polskich firm udział w licznych programach rozwojowych w obszarze łączności satelitarnej, nawigacji i obserwacji Ziemi.