Connect with us

Nauka

Skowronki wykorzystują muzykę i ruch do odstraszania zagrożeń

Published

on

Skowronki wykorzystują muzykę i ruch do odstraszania zagrożeń

połączenie muzyki duet a ruchy skrzydeł mogą być wykorzystywane przez skowronki (Grallina cyjanoleuca) w celu odstraszenia zagrożeń na swoim terytorium.

Powszechny widok wokół miasteczek i miast na kontynencie australijskim, ptak jest znany pod wieloma pseudonimami (m.in. skowronek, siusiu i wieża Murray), i pomimo tego, że z wyglądu jest czarno-biały, jest częścią monarchy (Monarchidy) rodzina ptaków.

Oznacza to – w dziwacznym nazewnictwie, o którym możesz pamiętać podczas następnego wieczoru quizowego – to nie jest sroka (krukowate) ani skowronka (Alaud).

Te zabawne ptaszki też inaczej się ubierają – samce mają czarne gardło i czarną „maskę”, podczas gdy samice mają białe gardło i mniej rozległe czarne plamy na głowie.

I śpiewają razem – znani są z duetów, które służą do zaznaczania terytorium.

Wygląda na to, że te wszechobecne australijskie ćwierkanie również machają skrzydłami w połowie duetu, aby pokazać wrogom, że mają to na myśli.

Roboty są odpowiedzią na taktykę zagrożenia skowronkami

Aby się tego dowiedzieć, dr. Paweł Ręk z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Polsce i profesor Rob Magrath z Australian National University nagrywali rozmowy skowronków i tworzyli realistyczne modele robotów dla każdej płci.

Wykorzystując jednego żywego samca jako obiekt testowy, przeprowadzono eksperymenty, w których głośniki (odtwarzające nagrania muzyczne) i roboty zostały ustawione w czterech zestawach kombinowanych.

W niektórych testach badany mężczyzna widział roboty rozbijające się przed nim, z nagraniami odtwarzanymi w miejscu robota lub rozdzielonymi tak, aby badany mógł słyszeć je pod kątem.

W innych roboty płci męskiej i żeńskiej były rozdzielone pod różnymi kątami, a nagrania były odtwarzane przed obiektem lub ustawione w linii z robotami.

W ten sposób naukowcy byli w stanie obserwować reakcję samca na żywo i określić ruchy skrzydeł i pracę dźwiękową w połączeniu, aby odstraszyć wrogów.

„Najciekawszą rzeczą w eksperymencie była możliwość umieszczenia modeli i głośników w różnych miejscach, co pozwoliło nam sprawdzić, jak ruch skrzydeł wpływa na percepcję dźwięku” – wyjaśnia Ręk, którego badania z Macgarthem opublikowany na Postępowanie Towarzystwa Królewskiego B.

„Kiedy dwa głośniki zostały rozdzielone, odkryliśmy, że tworzy to mniej skuteczny sygnał, niż gdyby głośniki były razem.

„Jednakże, gdy głośniki wciąż są rozdzielone, ale zrobotyzowane ptaki razem, ruch skrzydeł wywołał silniejszą reakcję słuchaczy – tak jakby rozmówcy rzeczywiście byli blisko”.

Obserwatorzy łączą dźwięk i wizję

W rzeczywistości obiektowi może być trudno określić źródło dźwięku ze względu na inne czynniki, takie jak hałas w tle i echo.

Ten eksperyment pokazuje, że sparowane skowronki wykorzystują ruch skrzydeł, aby jasno powiedzieć obserwatorowi, że to one wydają dźwięk – więc uważaj!

Jak wyjaśnia Magrath, to trochę jak człowiek oglądający telewizję.

„Jeśli oglądasz telewizję, widzisz, jak ktoś otwiera i zamyka usta, i słyszysz dźwięk głosu dochodzącego z pobliskiego głośnika, twój mózg buduje iluzję, że dźwięk dochodzi z ust tej osoby” – wyjaśnia Magrath.

„Uważamy, że sroka skowronka poruszająca skrzydłami w górę i w dół tworzy podobną iluzję i działa jako sposób na wzmocnienie duetu.

„W prawdziwym świecie hałas i echa w tle mogą utrudniać określenie, skąd nadchodzą połączenia, więc pokazywanie skrzydeł pomaga potwierdzić, kiedy ptaki są razem.

„Duety wokalne są również skuteczniejsze, jeśli rozmówcy są blisko, ponieważ są postrzegani jako groźny i zjednoczony zespół”.


Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *