Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Skazany za zniszczenie jaskółczego gniazda – pierwsza tego typu sprawa w Polsce

Published

on

Skazany za zniszczenie jaskółczego gniazda – pierwsza tego typu sprawa w Polsce

Mężczyzna został uznany za winnego zniszczenia gniazda jaskółki i wyrządzenia krzywdy znajdującym się w nim pisklętom. Według prokuratury to pierwszy tego typu wyrok w Polsce.

Oskarżony, mieszkaniec Świebodzic, małego miasteczka w południowo-zachodniej Polsce, w sierpniu ubiegłego roku wypchnął z rogu jednego z okien swojego mieszkania na drugim piętrze gniazdo zamieszkałe przez jaskółki domowe, mimo że w środku znajdowały się nowonarodzone pisklęta.

Świadkiem zdarzenia była kobieta, która przekazała pisklęta – z których jedno miało złamaną nogę w wyniku upadku gniazda na beton – organizacji ratującej dzikie zwierzęta, gdzie otrzymały one opiekę weterynaryjną. Powiadomiła także policję.

Prokuratura postawiła mężczyźnie zarzuty na podstawie artykułu polskiej ustawy o dobrostanie zwierząt, który dotyczy złego traktowania lub zabijania zwierząt. Za to przestępstwo grozi kara do trzech lat więzienia.

Oskarżony nie przyznał się do winy i twierdził, że myślał, że gniazdo jest puste. Jednak temu twierdzeniu zaprzeczyli zarówno świadek, jak i biegli. Twierdzą, że pisklęta martinów są tak głośne, że nie sposób ich nie zauważyć – podaje lokalny serwis informacyjny Świdnica24.

W tym tygodniu ogłoszono, że sąd w pobliskiej Świdnicy uznał mężczyznę za winnego i ukarał go grzywną w wysokości 5 tysięcy złotych (1160 euro). Zarówno oskarżony, jak i oskarżenie mogą, jeśli chcą, odwołać się od wyroku.

Marek Rusin, prokurator rejonowy w Świdnicy, powiedział Polskiej Agencji Prasowej (PAP), że „wyrok jest dla nas satysfakcjonujący”. „Na szczeblu krajowym jest to precedens” – dodał, zaznaczając, że jest to pierwszy przypadek rozstrzygnięcia takiej sprawy w procesie karnym.

Martin domowy znany jest z wykorzystywania konstrukcji wykonanych przez człowieka. Często buduje gniazda na balkonach, parapetach okiennych i w szczelinach budynków.

READ  Realizacja przez Polskę Europejskiej Konwencji Praw Człowieka: Sprawozdanie Sekretarza Generalnego

Zgodnie z polskim prawem gniazda jaskółek nie mogą być niszczone w okresie od 1 marca do 15 października. Nawet poza tym okresem można je usuwać z placów budowy lub niektórych innych wyznaczonych miejsc jedynie wówczas, gdy jest to konieczne ze względów bezpieczeństwa lub higieny.

Oprócz przepisów dotyczących ochrony gniazd, ochroną objęta jest także jaskółka domowa. Z tego powodu zabrania się niszczenia ich siedlisk oraz celowego straszenia lub przeszkadzania.

Fundacja „Dzika Nadzieja”, która po zdarzeniu zaopiekowała się pisklętami, podała, że ​​wszystkie zwierzęta wróciły do ​​zdrowia i zostały później wypuszczone na wolność.

Notatki z Polski są prowadzone przez niewielki zespół redakcyjny i wydawane przez niezależną fundację non-profit utrzymywaną z datków naszych czytelników. Bez Waszego wsparcia nie jesteśmy w stanie wykonywać naszej pracy.

Główny obraz kredytu fotograficznego: Michaela Palmera/Wikimedia Commons (pod CC BY-SA 4.0)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *