technologia
Sisi z zadowoleniem przyjmuje decyzję Polski o wznowieniu od 31 maja lotów Kair–Warszawa
KAIR – 30 maja 2022: Prezydent Egiptu Abdel Fattah El-Sisi z zadowoleniem przyjął decyzję Polski o wznowieniu od 31 maja bezpośrednich lotów polskich narodowych linii lotniczych między Kairem a Warszawą.
Na konferencji prasowej z prezydentem Polski Andrzejem Dudą w Kairze w poniedziałek Sisi z zadowoleniem przyjął działania Polski w tej sprawie, stwierdzając, że Polska zajmuje piąte miejsce wśród krajów wysyłających turystów do Egiptu.
„Bardzo zależy nam na tym kroku, aby ułatwić transport i inwestycje między obydwoma krajami, co przyciągnie polskie inwestycje do Egiptu i zwiększy napływ polskiej turystyki do kierunków w Egipcie” – powiedział prezydent.
Stosunki dwustronne
Sisi powiedział, że omawiał z prezydentem Dudą środki dalszej poprawy i rozwoju stosunków między Egiptem a Polską w różnych obszarach, aby realizować interesy zarówno narodu egipskiego, jak i polskiego.
„Wymaga to zintensyfikowania wzajemnych wizyt na różnych szczeblach w celu pogłębienia współpracy w obszarach będących przedmiotem wspólnego zainteresowania, zwłaszcza współpracy gospodarczej, która stwarza obiecujące możliwości w różnych obszarach, z których najważniejszą jest poprawa wymiany handlowej” – powiedział Prezydent.
Prezydent Sisi dodał, że należy wzmocnić wymianę handlową między obydwoma krajami, szczególnie poprzez eksport mocznika, fosforanów, metanolu i materiałów budowlanych z Egiptu do Polski.
Sisi wezwał także do zintensyfikowania współpracy z Polską w obszarach transformacji cyfrowej, nowej i odnawialnej energii, odsalania wody i recyklingu odpadów, a także turystyki i usług medycznych.
Wyraził chęć Egiptu do skorzystania z polskiej wiedzy specjalistycznej w tych obszarach oraz do transferu i lokalizacji polskiej technologii w Egipcie.
Duda ze swojej strony powiedział, że rozmawiał z Sisi o możliwości importu skroplonego gazu ziemnego (LNG).
Polski prezydent powiedział, że Egipt i Polska, oprócz współpracy wojskowej i rolniczej, mają ważne podstawy współpracy gospodarczej i współpracy w zakresie cyfryzacji i wymiany technologii informatycznych.
Duda powiedział, że omawiał z Sisi różne kwestie ważne dla obu krajów i ich stosunków dyplomatycznych, dodając, że oba kraje rozpoczynają nową erę w stosunkach dwustronnych.
Odnosząc się do archeologii, Prezydent RP oświadczył, że wzywa do utworzenia nowej stacji archeologicznej w Luksorze, aby dać polskim archeologom możliwość poprawy współpracy i działalności naukowej w zakresie egiptologii i cywilizacji egipskiej.
Duda powiedział, że rozmawiał z Sisi o możliwości eksportu części plonów do Egiptu, dodając, że Polska jest samowystarczalna w zakresie dostaw żywności i eksportu żywności do innych krajów.
Stosunki z Europą
Prezydent Egiptu poinformował, że poinformował Dudę o rozwoju wydarzeń w Egipcie związanych z pracami Unii Europejskiej, w tym o kwestiach praw człowieka i przeciwdziałaniu terroryzmowi.
Wynika to w szczególności z wprowadzenia we wrześniu ubiegłego roku pierwszej Narodowej Strategii Praw Człowieka, a także z postępu w promowaniu praw obywatelskich, wolności religijnych i walki z ekstremizmem – podkreślił Sisi.
Sisi wyraził pragnienie Egiptu, aby Polska udzieliła wsparcia egipskim wysiłkom na rzecz wyeliminowania terroryzmu, podkreślając wysiłki krajowe na rzecz utrzymania bezpieczeństwa i stabilności regionalnej i międzynarodowej.
Prezydent Sisi ponownie podkreślił potrzebę wzmożenia wysiłków na rzecz zwalczania terroryzmu na arenie międzynarodowej, szczególnie w odniesieniu do finansowania terroryzmu i zapewniania bezpiecznych przystani dla terrorystów.
Dyskusje dotyczyły wysiłków Egiptu na rzecz powstrzymania nielegalnej imigracji z wybrzeży Egiptu do Europy przez Morze Śródziemne.
„To przychodzi pomimo wysiłku [that these efforts] „Stawia ogromne obciążenie na egipską gospodarkę, przyjmując ponad sześć milionów uchodźców, którzy cieszą się w Egipcie wszystkimi niezbędnymi prawami i usługami” – stwierdziła Sisi.
Dodał, że przyjęcie tych uchodźców w Egipcie miało ogromny wpływ na zmniejszenie presji migracyjnej z kontynentu europejskiego, którego kraje doświadczyły w ostatnim czasie dużego napływu imigrantów.
Ze swojej strony Duda ponownie zapewnił wsparcie swojego kraju dla wszelkich negocjacji mających na celu eksport egipskiego gazu ziemnego do UE.
Współpraca klimatyczna
Sisi z zadowoleniem przyjął gotowość Polski do zapewnienia wiedzy specjalistycznej w związku z organizacją przez Egipt Konferencji Klimatycznej ONZ (COP27), stwierdził Sisi, biorąc pod uwagę fakt, że Polska była już gospodarzem trzech sesji szczytu.
Sisi powiedział, że zgadza się z Dudą w sprawie wspierania stabilności rozwoju społecznego i gospodarczego przy jednoczesnym wdrażaniu działań łagodzących zmiany klimatyczne i adaptacyjnych.
Duda zapowiedział, że spróbuje osobiście wziąć udział w COP27 i powtórzył, że podczas konferencji Polska będzie prezentowana na najwyższym poziomie.
Mega tama w Etiopii
W rozmowach poruszono także kwestię Wielkiej Tamy Odrodzenia Etiopii (GERD) – powiedział egipski prezydent, dodając, że omawiał z Dudą wysiłki Egiptu w tym zakresie podejmowane w ciągu ostatniej dekady.
Sisi powtórzył, że trwające od kilkudziesięciu lat negocjacje w sprawie GERD miały na celu osiągnięcie sprawiedliwego i prawnie wiążącego porozumienia, które zapewni nienaruszone interesy Egiptu w zakresie wody oraz prawa obecnych i przyszłych pokoleń do wody Nilu, głównego źródła wody w Egipcie.
Jednocześnie negocjacje miały na celu zapewnienie osiągnięcia celów rozwojowych Etiopii, powiedział Sisi.
Ze swojej strony Duda powiedział, że Polska rozumie znaczenie Nilu i GERD, co budzi niepokój zarówno Egiptu, jak i Polski.
Duda powtórzył, że jego kraj wspiera Egipt, aby tama nie miała negatywnego wpływu na Egipt, podkreślając, że kwestia ta niepokoi wszystkie kraje Afryki Północnej.
sprawa palestyńska
Na spotkaniu z Dudą poruszono także sprawę palestyńską, kluczową kwestię w regionie – powiedział Sisi.
W tym kontekście egipski prezydent ponownie podkreślił znaczenie wdrożenia rozwiązania dwupaństwowego i ustanowienia niepodległego państwa palestyńskiego wzdłuż granic z 4 czerwca 1967 r., ze stolicą w Jerozolimie Wschodniej.
„Wymaga to zaprzestania polityki osadniczej i aneksji terytoriów palestyńskich, a także stworzenia warunków umożliwiających poważne i konstruktywne negocjacje prowadzące do trwałego rozwiązania tego przedłużającego się konfliktu” – stwierdził Sisi.
Kryzys rosyjsko-ukraiński
Sisi powiedział, że rozmawiał z Dudą o kryzysie rosyjsko-ukraińskim, który rzuca cień na całą światową gospodarkę i zagraża bezpieczeństwu żywnościowemu w różnych krajach świata.
Dokonano przeglądu polskiego punktu widzenia na przyczyny kryzysu i sposoby jego przezwyciężenia – stwierdził Sisi, wskazując, że stanowisko Egiptu w sprawie kryzysu zakłada użycie wszelkich środków w celu osiągnięcia spokoju i pokojowego rozwiązania konfliktu.
Prezydent Egiptu ponownie podkreślił potrzebę dołożenia wszelkich starań, aby osiągnąć te cele na szczeblu dwustronnym, regionalnym i międzynarodowym.
Sisi powiedział, że podkreślił znaczenie znalezienia alternatyw i rozwiązań, które pozwolą ludziom uniknąć negatywnych skutków kryzysu rosyjsko-ukraińskiego.
Sisi powiedział, że egipskie wysiłki mające na celu pomoc w rozwiązaniu kryzysu zostały poddane przeglądowi w ramach egipskiej inicjatywy polegającej na utworzeniu ministerialnej grupy kontaktowej w ramach Ligi Arabskiej.
W kwietniu ubiegłego roku grupa odwiedziła Moskwę i Warszawę, aby spotkać się z ministrami spraw zagranicznych dotkniętych krajów i wezwała wszystkie strony do zachowania spokoju i nadania priorytetu dialogowi i negocjacjom do czasu osiągnięcia porozumienia w celu zakończenia plagi wojny i jej konsekwencji. – dodał egipski prezydent.
Duda powiedział, że Polska ma nadzieję, że bojkot narzucony Egiptowi w wyniku wojny rosyjsko-ukraińskiej zakończy się negocjacjami obejmującymi także Ukrainę.
„Certyfikowany guru kulinarny. Internetowy maniak. Miłośnik bekonu. Miłośnik telewizji. Zapalony pisarz. Gracz.”