Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com
SINGAPUR, 27 kwietnia (Reuters) – Singapur w środę wykonał egzekucję Malezyjczyka skazanego za handel narkotykami pomimo apeli o ułaskawienie z powodu niepełnosprawności umysłowej, powiedziała jego rodzina, w sprawie, która przyciągnęła uwagę międzynarodową.
34-letni Nagaenthran Dharmalingam od ponad dekady siedzi w celi śmierci za przemyt 44 gramów (1,5 uncji) heroiny do Singapuru, gdzie obowiązują jedne z najostrzejszych przepisów dotyczących narkotyków na świecie. Jego prawnicy wielokrotnie odwoływali się od jego egzekucji, twierdząc, że był upośledzony umysłowo.
Jego brat Navin Kumar, lat 22, powiedział przez telefon, że przeprowadzono egzekucję, a ciało zostało odesłane z powrotem do Malezji, gdzie odbędzie się pochówek w mieście Ipoh.
Sąd w Singapurze we wtorek odrzucił skargę wniesioną przez matkę Nagaenthrana, otwierając drogę do egzekucji przez powieszenie.
Pod koniec wtorkowego przesłuchania Dharmalingam i jego rodzina sięgnęli przez szczelinę w szybie, by mocno trzymać się za ręce, gdy płakali. Jego wołania „Ma” można było usłyszeć na sali sądowej. Kontynuuj czytanie
Władze Singapuru zwykle nie komentują egzekucji.
Około 300 osób odbyło w poniedziałek czuwanie przy świecach w parku w Singapurze, aby zaprotestować przeciwko planowanemu powieszeniu.
Grupa Reprieve przeciwko karze śmierci wydała oświadczenie opisujące egzekucję jako „tragiczne niepowodzenie wymiaru sprawiedliwości”, ale stwierdziła również, że uważa, że może to być „moment przełomowy” dla sprzeciwu przeciwko karze śmierci w Singapurze.
We wtorek wieczorem przed Wysoką Komisją Singapuru w Kuala Lumpur odbyło się czuwanie z prośbą o ułaskawienie. Jeden z protestujących niósł tabliczkę z napisem „Singapur oszczędza pętlę Nagaenthrana”.
„Nie możemy załamać się z powodu tej niesamowitej okrucieństwa”, powiedziała Amnesty International Malaysia na Twitterze, wzywając do kontynuowania walki z karą śmierci w jego pamięci.
Sprawa Nagaenthrana zwróciła uwagę całego świata, gdy grupa ekspertów ONZ i brytyjski miliarder Richard Branson wraz z premierem Malezji i działaczem na rzecz praw człowieka wezwali Singapur do zmiany wyroku.
Jego prawnicy i aktywiści stwierdzili, że IQ Nagaenthrana wynosi 69, czyli wynik uznawany za upośledzenie umysłowe. Jednak sądy uznały, że wiedział, co robił w momencie popełnienia przestępstwa, i orzekły, że nie ma dopuszczalnych dowodów na pogorszenie jego stanu psychicznego.
Rząd Singapuru twierdzi, że kara śmierci odstrasza handel narkotykami, a większość obywateli popiera karę śmierci. Kontynuuj czytanie
Reportaż Chen Lin w Singapurze i Rozanny Latiff w Kuala Lumpur, napisany przez Eda Daviesa; Adaptacja Stephena Coatesa
Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.
„Organizator. Entuzjasta podróży. Rozwiązuje problemy. Miłośnik muzyki. Oddany uczony kulinarny. Nieuleczalny fan internetu. Zwolennik popkultury.”