Connect with us

Nauka

Siły Zbrojne RP łączące historię i przyszłość. Współpraca z Indonezją – Inforial

Published

on

Siły Zbrojne RP łączące historię i przyszłość.  Współpraca z Indonezją – Inforial

Informator (Poczta w Dżakarcie)

– ●
poniedziałek, 16 sierpnia 2021

2021-08-16
07:00
0
526e0a36a436d7a70544fc9c3ea2d4af
4
Informacyjny

wolny

Co roku 15 sierpnia w Polsce obchodzony jest Dzień Wojska Polskiego. Ta okazja jest okazją do refleksji nad męstwem, poświęceniem i chwałą polskiego wojska i jego żołnierzy, czego dowodem jest służba oddana Ojczyźnie i narodowi na przestrzeni tysiąclecia polskiej historii. Ta tradycja Wojska Polskiego obejmuje historie średniowiecznych rycerzy walczących z sąsiedzkimi agresorami, a także skrzydlatych huzarów, elitarnej jednostki kawalerii, która w obronie jedności i niepodległości Polski siała spustoszenie na polach bitew Centrum i Europy Wschodniej w XVI wieku.º i 17º wieki. Obejmuje także żołnierzy, którzy wygrywając Bitwę Warszawską w 1920 r. uratowali Europę przed najazdem bolszewickich komunistów. Tradycja związana jest również z Polską Armią Podziemną i żołnierzami, którzy walczyli z hitlerowskimi Niemcami podczas Powstania Warszawskiego 1944. Jest to również okazja do uhonorowania poszczególnych żołnierzy, takich jak rotmistrz Witold Pilecki, który zgłosił się na ochotnika do niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady w Oświęcimiu. aby uzyskać informacje z pierwszej ręki o popełnianych tam okrucieństwach.

Bazując na tej pamięci, Siły Zbrojne RP nadal stanowią integralną część historii i tożsamości Polski. Obecnie badania pokazują, że ponad 75% Polaków ufa Wojsku Polskiemu, co oznacza, że ​​Siły Zbrojne należą do najbardziej zaufanych organizacji w Polsce.

Pułkownik Zbigniew Kmiciński – Attaché Obrony RP w Indonezji. (./.)

Święto Sił Zbrojnych RP jest także okazją do skupienia się na obecnych i przyszłych wyzwaniach, które pojawiają się w środowiskach bezpieczeństwa globalnego oraz w najbliższym sąsiedztwie Polski. Z perspektywy globalnej rosnące napięcia między głównymi światowymi mocarstwami należy oceniać także z perspektywy militarnej jako czynnik wpływający na ogólną sytuację bezpieczeństwa. Jednocześnie Siły Zbrojne RP wraz z sojusznikami z NATO aktywnie angażują się w zwiększanie bezpieczeństwa przed obecnymi zagrożeniami w Europie, w tym rewizjonizm graniczny w Europie Wschodniej, realizowany także z użyciem siły militarnej. Z drugiej strony dzisiejsze wyzwania wymagają wzmocnienia odporności, również w strategicznym podejściu wojskowym, w wielu dziedzinach, w tym w cyberprzestrzeni i kosmosie.

READ  Tajemnicze „wiry” u wybrzeży Polski mają zaskakujące wyjaśnienie

Jak pokazuje wieloletnie doświadczenie współpracy, Polska i Indonezja mają podobne wyzwania, obawy i szanse, jeśli chodzi o postrzeganie zagrożeń bezpieczeństwa i sposoby ich radzenia sobie. Tym samym, w celu zwiększenia globalnego bezpieczeństwa, oba kraje aktywnie uczestniczą w misjach pokojowych ONZ. Obecnie członkowie sił zbrojnych obu narodów służą wspólnie w misji pokojowej ONZ w Libanie (UNIFIL). Dodatkowo, w celu wzmocnienia współpracy dwustronnej w obszarze obronności, w 2019 roku podpisano umowę techniczną. Daje szansę i impuls, gdy problemy pandemii Covid-19 się skończyły.

Siły Zbrojne RP w ostatnich latach szybko się modernizują, dysponując budżetem na poziomie 2% PKB (ponad 10 mld dolarów). Wspierane przez nowoczesny i wciąż rozwijający się przemysł militarny Siły Zbrojne RP zostały w ostatnim czasie wyposażone m.in. w najnowocześniejsze radary, nowe systemy przeciwrakietowe i bezzałogowe statki powietrzne. W dziedzinie morskiej polski przemysł obronny zaopatruje okręty wojenne i rozwija system ochrony portów. Dzięki tym doświadczeniom polski przemysł obronny jest gotowy do podjęcia szerszej współpracy z partnerami indonezyjskimi.

Soła2, mobilna stacja radiolokacyjna Polskiej Grupy Uzbrojenia.Soła2, mobilna stacja radiolokacyjna Polskiej Grupy Uzbrojenia. (./.)

Obchody Święta Wojska Polskiego to okazja do ponownego przemyślenia historii i spojrzenia w przyszłość. Polska jest zdeterminowana, aby aktywnie uczestniczyć we wzmacnianiu opartego na zasadach globalnego ładu międzynarodowego i bezpieczeństwa globalnego. W tym kontekście współpraca z Indonezją może przynieść wiele korzyści obu narodom i stworzyć sytuację, w której wszyscy wygrywają. To ambitny cel dla polskiej i indonezyjskiej społeczności wojskowej.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *