Connect with us

Nauka

Sięgając nieba: jak klastry pomagają w rozwoju europejskiego przemysłu lotniczego

Published

on

Sięgając nieba: jak klastry pomagają w rozwoju europejskiego przemysłu lotniczego

W tym odcinku Business Planet podróżujemy do Polski, aby odkryć, jak Śląski Klaster Lotniczy pomaga ponad 100 europejskim firmom poszerzać swój międzynarodowy zasięg, dzieląc się wiedzą i innowacyjnymi rozwiązaniami.

Polska firma zajmująca się technologiami kosmicznymi Laboratoria KP właśnie wystrzelił swojego pierwszego satelitę, jedną z wielu technologii opracowanych w ramach tzw Śląski Klaster Lotniczy.

Klaster ten wyłonił się z regionalnego przemysłu szybowcowego i jest obecnie siedzibą 120 firm z branży lotniczej.

KP Labs wysłało nanosatelitę Intuicja-1oraz pokładową jednostkę przetwarzania danych o nazwie Leopard wyleciały w przestrzeń kosmiczną na pokładzie statku SpaceX Falcon 9 Elona Muska w zeszłym roku. Misja Intuition-1 jest współfinansowana przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

„Obrazy z czujników trafiają do Leoparda, następnie Leopard uruchamia różne algorytmy, wykonuje różne operacje, a następnie przesyłamy te informacje do stacji naziemnej” – wyjaśniła Helena Milevych, dyrektor ds. produktów w KP Labs.

Przetwarzanie danych z obserwacji Ziemi na pokładzie wypełnia lukę pomiędzy wykryciem problemu a podjęciem działań w związku z nim – niezależnie od tego, czy jest to zarządzanie kryzysowe, np. mapowanie pożaru, czy też powódź czy zastosowania w uprawach.

„Normalnie całe pole będzie zielone lub żółte, ale czasami, gdy coś będzie nie tak z uprawami, np. zacznie się rozwijać choroba, nie zauważymy tego, bo kolor, który widzimy, się nie zmienia” – powiedział Grzegorz Łada. , dyrektor operacyjny w KP Labs.

„Obrazowanie hiperspektralne jest bardziej złożone. W rzeczywistości można zobaczyć dziesięć różnych odcieni zieleni. Warto więc zobaczyć, że dzieje się coś złego, zanim człowiek to zauważy” – dodał.

Projekt mapowania gleby powstał we współpracy z Europejska Agencja Kosmiczna.

Jakie korzyści Śląski Klaster Lotniczy przyniósł europejskim firmom?

KP Labs jest częścią klastra od jego założenia w 2016 roku z udziałem zaledwie trzech osób. Teraz jest wielokrotnie większy, a klaster przyniósł im międzynarodowy zasięg.

„Jedną z największych konferencji, w których uczestniczyliśmy, były Space Tech Expo w USA i to było bardzo ważne, była to dla nas pierwsza konferencja, więc mieliśmy okazję tam pojechać dzięki współpracy z klastrem” – Helena Milevych powiedział Business Planet.

Górnictwo węgla kamiennego odegrało na Śląsku istotną rolę. Jednak od lat 90-tych przemysł został zdziesiątkowany.

Inwestycje unijne i zagraniczne, a także baza wykwalifikowanych lokalnych pracowników doprowadziły do ​​powstania klastra lotniczego. Uznawany za klaster kluczowy w Polsce, otrzymuje dofinansowanie rządowe.

„Rocznie jesteśmy w stanie zorganizować dla naszych członków około 70, 75, 80 różnych misji, misji komercyjnych na całym świecie. A więc to naprawdę ogromna liczba” – ujawnił Krzysztof Krystowski, Prezes Śląskiego Klastra Lotniczego.

„Czasami wydajemy około 2 milionów euro rocznie, aby wesprzeć naszych członków w promowaniu ich sprzedaży eksportowej”.

W Europie istnieją setki klastrów. Saksonia Krzemowa w Niemczech jest światowym liderem w produkcji mikroelektroniki, natomiast Wydobądź lukę to sieć klastrów branży surowców krytycznych. Wszystkie promują konkurencyjność, odporność i innowacyjność.

Klastry to geograficzne skupiska nie tylko przedsiębiorstw, ale także ośrodków badawczo-rozwojowych, uczelni, dostawców i usługodawców. Zwiększają regionalny PKB i zmniejszają bezrobocie.

Ratunek dla małych i średnich przedsiębiorstw

Około 70% firm klastrów to MŚP, a niektórym z nich klastry mogą pomóc im przetrwać najcięższe burze.

Andrzej Papiorek jest prezesem Wytwórni Konstrukcji Kompozytowych. Powiedział Business Planet, że „COVID […] To na jakiś czas całkowicie zabiło lotnictwo i w tym momencie uczestnictwo w klastrze stało się dla nas bardzo korzystne, ponieważ dało nam możliwość zdobycia części sprzętu, a sprzęt ten był podstawą nowych produktów.”

Obecnie firma specjalizuje się w produkcji części do dronów.

„To stanowi 80% naszej działalności. Produkujemy kilka dronów do celów wojskowych, komponenty do dronów – dodał Andrzej Papiorek. „Szczerze mówiąc, nie wyobrażam sobie teraz, co by się stało, gdybyśmy nie byli członkami klastra, dla mnie to była kwestia kluczowa”.

READ  Walia odpadła z I ligi Ligi Narodów po klęsce z Polską

Śląski Klaster Lotniczy zmienił lokalny krajobraz dosłownie i ekonomicznie, przynosząc nowe miejsca pracy, firmy i inwestycje.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *