Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Sfrustrowany opóźnieniami USA Book twierdzi, że Polska zdemontowała dziesięć swoich MiG-29 i przewiozła je do lasu dla Ukrainy

Published

on

Sfrustrowany opóźnieniami USA Book twierdzi, że Polska zdemontowała dziesięć swoich MiG-29 i przewiozła je do lasu dla Ukrainy


Nie chcąc czekać na zgody USA i zaspokajając najpilniejsze potrzeby wojskowe Ukrainy przed rosyjskim atakiem, Polska zdemontowała własne myśliwce MiG-29 i trzymała je w lesie niedaleko granicy. Następnie Ukraina zorganizowała odbiór zdemontowanych odrzutowców przed ich ponownym złożeniem i wykorzystaniem w wojnie.

Rosja żegna się z „najbardziej niszczycielskim” granitem P-700 na świecie; Pocisk hipersoniczny Zircon przejmuje dowodzenie

Jak wynika z nowej książki polskiego dziennikarza Zbigniewa Parafianowicza, tę tajną operację przeprowadzono, trzymając w niewiedzy Amerykanów, którzy „nie byli zdecydowani” co do zatwierdzenia dodatkowych odrzutowców dla Ukrainy w pierwszych trzech miesiącach wojny na początku 2022 roku. „Polska w stanie wojny” (Polska w stanie wojny).

Książka śledzi początkową dyplomację i wymianę zdań poprzedzającą rosyjską specjalną operację wojskową (SMO) i bezpośrednio po niej, która rozpoczęła się 24 lutego 2022 r. Wspomniano w nim nieznane szczegóły dotyczące wydarzeń między prezydentem Wołodymyrem Zełenskim, jego polskim odpowiednikiem Andrzejem Dudą, prezydentem USA Joe Bidenem, Niemcami, Francją a krajami bałtyckimi: Estonią, Łotwą i Litwą.

Co ciekawe, oceny zarówno wyników Ukrainy, jak i rosyjskich planów wojennych również wpłynęły na znaczną część procesu decyzyjnego, a obie oceny zostały później obalone.

Ukraina stawiła zacięty opór na wschodzie, południowym wschodzie i południu, podczas gdy Rosjanie poczynili powolne postępy. Rosja nie przeprowadziła też szybkiego, błyskawicznego i totalnego blitzkriegu, który wymagałby przeważających sił.

Polski pomysł na wysłanie MiG-29 na Ukrainę

Po 24 lutego, kiedy stało się jasne, że ukraiński rząd nigdzie się nie wybiera, a Ukraina walczy, pojawiła się kwestia udzielenia pomocy wojskowej. Pierwszego lub drugiego dnia ukraiński urzędnik napisał za pośrednictwem WhatsApp do jednego z polskich ministrów, że potrzebuje kompleksów paliwowych i przeciwlotniczych.

READ  Koronawirus w Polsce. Opublikowano rozporządzenie z nowymi ograniczeniami

Na podstawie przetłumaczonych i sparafrazowanych fragmentów książki Wysłano Pojawiła się potrzeba wysłania pomocy wojskowej na Ukrainę

Polacy planowali przekazać Ukrainie MiG-29 i chcieli to zrobić w sposób, „który nie naraziłby Polski na niebezpieczeństwo”. Amerykanie wyrazili w tej kwestii „ambiwalentny” pogląd i zwrócili uwagę Zełenskiemu, który był teraz w kontakcie z Polską, że Duda jest przeciwny przekazaniu MiG-a. „W rezultacie Zełenski osobiście zadzwonił do Dudy”.

Niechęć Ameryki można wytłumaczyć faktem, że myśliwce są postrzegane przez państwo członkowskie Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO) jako bezpośredni uczestnik wojny, co może czynić z nich uzasadniony cel. Doprowadziłoby to do bezpośredniej kolizji między USA, Europą i Rosją, co doprowadziłoby do tego, co eksperci wojskowi nazywają III wojną światową.

W późniejszej wymianie zdań między dyplomatami polskimi, amerykańskimi i ukraińskimi Polacy zaproponowali przeniesienie samolotu przez Ramstein w Niemczech. Ramstein to ważna baza Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych w południowo-zachodnich Niemczech.

„Polscy piloci byli gotowi sami przewieźć MiG-y do Ramstein, skąd Ukraińcy mogli je odebrać (i przewieźć z powrotem na Ukrainę)”.

Jednak Stany Zjednoczone w dalszym ciągu sprzeciwiały się temu planowi (w obawie, że Ramstein zostanie zaatakowany przez Rosję) i okazało się, że nie jest w stanie zaoferować alternatywy, co frustrowało Polaków i Ukraińców.

„Z jednej strony Stany Zjednoczone nalegały na przekazanie władzy, z drugiej zaś Ukraina nalegała pilnie” – czytamy we fragmencie.

Podczas gdy urzędnicy obrony USA w Ramstein krytykowali Polskę za plan transferu MiG-ów, Ukraińcy krytykowali Amerykanów, mówiąc, że „nie mają czasu” na te spory. „W rezultacie Amerykanie obarczyli odpowiedzialnością za opóźnienie Polskę. Ale Polacy w dalszym ciągu szukali sposobów przekazania samolotów.”

„US Dilly Tallying, nie mogliśmy się doczekać”

Ostatecznie w maju Polacy zdemontowali dziesięć samolotów MiG-29. Umieścili ich w lasach na granicy z Ukrainą, skąd według doniesień personel ukraińskich sił powietrznych i przemysłu obronnego „zabrał je i ponownie złożył”.

Co ciekawe, polscy wojskowi wierzyli, że MiG-y „po montażu nigdy nie polecą”, ale Ukraińcom się to udało i samoloty były w służbie.

READ  Głęboko podzielona Polska wybiera prezydenta w drugiej turze

Z książki wynika także, że podobny plan opracowano dla niektórych samolotów transportowych, które Polska przewoziła promem na Ukrainę. „Zgodnie z prawem samoloty, które na początku inwazji znajdowały się poza Ukrainą, musiały pozostać za granicą”.

Polacy wraz z Ukraińcami przemalowali samoloty wojskowe na cywilne kolory i przewieźli je na Ukrainę. Nie jest jasne, do jakiego prawa odnosi się ta książka. Biorąc jednak pod uwagę kontekst, można założyć, że jest to instrukcja lub rozporządzenie ukraińskiego rządu zabraniające wjazdu obcych samolotów wojskowych na terytorium kraju.

Sfrustrowany opóźnieniami USA Book twierdzi, że Polska zdemontowała dziesięć swoich MiG-29 i przewiozła je do lasu dla Ukrainy
Mikojan-Gurewicz MiG-29A Fulcrum Polskich Sił Powietrznych (Rej. 105, cn 2960535105) na ILA Berlin Air Show 2016.

„USA chciały bronić Ukrainy, ale nadal opóźniały zgodę na MiG-29”

O transferze MiG-29 prawdopodobnie Stany Zjednoczone dowiedziały się i wyraziły swoje niezadowolenie podczas wizyty wiceprezydent Kamali Harris w Polsce 10 marca powiedzenie W swoim oficjalnym oświadczeniu Stany Zjednoczone są „gotowe bronić każdego centymetra terytorium NATO”. Raporty oświadczył, że wzywa także polskie kierownictwo do ponownego rozważenia planu transferu MiG-29.

W tym momencie zachodni urzędnicy oficjalnie odrzucili polski plan przeniesienia MiG-ów nad Ramstein, w wyniku czego: „Pękać” w sojuszu NATO. Rzecznik Departamentu Obrony USA John Kirby stanowczo podkreślił, że transfer stwarza „wysokie ryzyko” reakcji Rosji i wywoła eskalację militarną w stosunkach z NATO.

MiG-29 były szeroko używane na Ukrainie, szczególnie po tym, jak inżynierowie zmodyfikowali je tak, aby strzelał szybkim pociskiem przeciwradiacyjnym (HARM) AGM-88 w radary rosyjskiej obrony powietrznej. W chwili pisania tego tekstu rosyjskie Ministerstwo Obrony (RuMoD) poinformowało, że zestrzeliło ukraiński MiG-29 przy użyciu rakiet ziemia-powietrze (SAM) w pobliżu Wozdwiżenki w Doniecku.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *