Connect with us

Świat

Sergio Mattarella ponownie wybrany na prezydenta Włoch na drugą kadencję

Published

on

Sergio Mattarella ponownie wybrany na prezydenta Włoch na drugą kadencję
Mattarella otrzymała 759 z możliwych 1009 głosów od „wielkich elektorów” – członków parlamentu i przedstawicieli regionalnych, którym powierzono wybór prezydenta w procesie, który nie angażuje opinii publicznej – podczas ósmego głosowania.

Jego ponowny wybór to dopiero drugi raz w historii, kiedy włoski prezydent służył w drugiej kadencji. W 2013 roku Giorgio Napolitano był pierwszym, który służył drugą kadencję, odkąd Włochy stały się republiką w 1946 roku, ale zrezygnował po dwóch latach w 2015 roku.

80-letni Mattarella został prezydentem w 2015 roku i wcześniej wykluczał pozostanie na stanowisku po wygaśnięciu jego siedmioletniej kadencji 3 lutego. Jednak włoskie partie rządzące nie doszły do ​​porozumienia w sprawie nowego kandydata po chaotycznym tygodniu głosowania, który rozpoczął się w poniedziałek.

Wcześniej w sobotę powiedzieli, że zgadzają się, że Mattarella powinien pozostać prezydentem przed ósmą turą głosowania.

Po głosowaniu Fico i marszałek Senatu Elisabetta Casellati udali się do Pałacu Prezydenckiego, czyli Kwirynału, aby poinformować Mattarellę o wyniku, który przyjął. W przyszłym tygodniu odbędzie się uroczysta ceremonia zaprzysiężenia.

Elisabetta Casellati i Roberto Fico liczą karty do głosowania podczas siódmej sesji głosowania, 29 stycznia 2022 r.
„Trudne dni w wyborach na prezydenta Republiki w obliczu poważnej sytuacji kryzysowej, przez którą wszyscy przechodzimy – pod względem zdrowotnym, gospodarczym i społecznym – wymagają poczucia odpowiedzialności i szacunku dla decyzji Parlamentu” – napisał Mattarella w swoim Strona na Facebooku po wynikach wyborów.

„Te warunki wymagają, aby nie odmawiać wykonywania obowiązku, do którego jest się wezwanym” – dodał. „I, oczywiście, powinno to mieć pierwszeństwo przed innymi względami i różnymi osobistymi celami – z zaangażowaniem w sprostanie oczekiwaniom i nadziejom naszych obywateli”.

Premier Mario Draghi powiedział w komunikacie prasowym, że ponowny wybór Mattarelli jest „fantastyczną wiadomością dla Włochów”, dodając, że jest „wdzięczny prezydentowi za jego wybór poparcia bardzo silnej woli Parlamentu, by wybrać go ponownie drugi termin.”

READ  Białoruś użyłaby broni nuklearnej w przypadku „agresji”, mówi Łukaszenka

Lider prawicowej partii Ligi i członek koalicji rządowej Matteo Salvini powiedział dziennikarzom po wyborach, że już poprosił o spotkanie z Draghim, aby „porozmawiać o wielu zadaniach, przed którymi stoi rząd”.

Salvini stracił immunitet i może stanąć przed sądem w sprawie rzekomego traktowania migrantów

Salvini wcześniej przedstawiał innych kandydatów jako potencjalne opcje na prezydenta, ale żaden z nich nie uzyskał niezbędnej bezwzględnej większości głosów.

Następnie potwierdził Mattarellę jako swój wybór przed ósmym głosowaniem, mówiąc: „Włosi nie zasługują na więcej dni zamieszania”, dodając: „Złożyłem wiele propozycji, wszystkie na wysokim poziomie, wszystkie odrzucone przez lewicę”.

Były premier Silvio Berlusconi, który był również wcześniej potencjalnym kandydatem na prezydenta, powiedział: „z poczucia odpowiedzialności, a także w interesie kraju, zrezygnowałem z mojej kandydatury, również na rzecz zunifikowanego rozwiązania”.

„Dzisiejszą jedność można znaleźć tylko wokół postaci prezydenta Sergio Mattarelli, od którego wiemy, że prosimy o wielkie poświęcenie” – dodał Berlusconi przed ósmą turą głosowania.

Przemoc wobec surowej włoskiej przepustki Covid wywołała narodową debatę na temat faszyzmu

„Mattarella reprezentuje jedność (kraju), jestem bardzo zadowolony z tego wyboru” – powiedział Enrico Letta, sekretarz centrolewicowej Partii Demokratycznej, przemawiając do dziennikarzy przed parlamentem w sobotę przed ostatnią rundą głosowania.

Jedynie lider prawicowej partii Bracia Włoch, Giorgia Meloni, wypowiedział się przeciwko pozostaniu Mattarelli na stanowisku, pisząc: Świergot po wyborach, że obecny prezydent został „zmuszony do kolejnej kadencji”.

Meloni, którego partia nie dołączyła do koalicji rządzącej, oskarżył inne partie o „wymienienie” prezydentury, aby zapewnić utrzymanie status quo do końca sesji ustawodawczej w 2023 roku.

Przyczynili się do tego Mia Alberti z CNN i Jeevan Ravindran.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *