Świat
Serbowie znoszą blokady dróg w Kosowie, podczas gdy NATO kończy linię tablic rejestracyjnych
JARINJE, Kosowo, 2 października – Przejście graniczne Kosowa z Serbią zostało ponownie otwarte w sobotę, kiedy Serbowie usunęli ciężarówki i samochody, a siły NATO wkroczyły na mocy porozumienia wynegocjowanego przez Unię Europejską, aby rozwiązać spór między sąsiednimi krajami dotyczący zerwania tablic rejestracyjnych.
Prawie dwa tygodnie po tym, jak Serbowie zablokowali drogi w proteście przeciwko decyzji Kosowa o wprowadzeniu tymczasowych tablic rejestracyjnych dla wszystkich serbskich samochodów, kosowska policja wycofała się z przejścia granicznego na północy kraju.
Rząd Kosowa powiedział, że wymóg tablic rejestracyjnych został nałożony w odwecie za serbskie środki wobec kosowskich kierowców od 2008 roku, kiedy Kosowo ogłosiło niepodległość od Serbii.
„Od tego weekendu i przez następne dwa tygodnie KFOR będzie utrzymywał tymczasową, silną i sprawną obecność na tym obszarze zgodnie ze wspomnianym porozumieniem” – napisano w oświadczeniu dowodzonych przez NATO sił pokojowych KFOR.
Serbia, która straciła kontrolę nad Kosowem po bombardowaniu przez NATO w 1999 roku, nie uznaje niepodległości Kosowa, a wraz z nią prawa do podejmowania działań, takich jak rejestracja samochodów.
Konfrontacja w tym miesiącu przerodziła się w przemoc, ale oba kraje osiągnęły porozumienie w czwartek za pośrednictwem specjalnego wysłannika UE Miroslava Lajcaka.
Zgodnie z umową na tablicach rejestracyjnych używane są naklejki do zakrywania symboli państwowych, a NATO, które ma około 3000 żołnierzy w Kosowie, może kontrolować ten obszar.
Lokalni Serbowie rozmawiali w sobotę ze słoweńskimi żołnierzami, którzy są częścią sił NATO, demontując barykady, podczas gdy pojazdy policyjne z Kosowa stały na przejściu granicznym.
Termin ich wycofania upłynął o godzinie 16.00 (1400 GMT).
Na drodze do członkostwa w UE Serbia musi rozwiązać wszystkie nierozstrzygnięte kwestie z Kosowem. Obie strony zgodziły się na dialog za pośrednictwem UE w 2013 r., ale poczyniono niewielkie postępy.
Niepodległość Kosowa została poparta przez kraje zachodnie, takie jak Stany Zjednoczone i Wielka Brytania, ale wciąż nie jest uznawana przez pięć państw członkowskich UE, a jej członkostwo w ONZ blokuje tradycyjny sojusznik Serbii, Rosja.
Reportaż Fatosa Bytyci Montaż autorstwa Ivany Sekularac, Alexandra Smitha i Helen Popper
Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.
„Organizator. Entuzjasta podróży. Rozwiązuje problemy. Miłośnik muzyki. Oddany uczony kulinarny. Nieuleczalny fan internetu. Zwolennik popkultury.”