Zabawa
Senat RP odrzuca ustawę medialną przeciwko amerykańskiej firmie
Polski Senat odrzucił projekt ustawy medialnej, która postrzegana jest jako wymierzona w zdolność amerykańskiego nadawcy telewizyjnego do dalszego nadawania niezależnych wiadomości
WARSZAWA, Polska – W czwartek Senat RP zagłosował za odrzuceniem projektu ustawy medialnej, której celem jest zdolność amerykańskiego nadawcy telewizyjnego do dalszego nadawania niezależnych wiadomości, często krytycznych wobec prawicowego rządu.
Senat nie ma jednak uprawnień, aby całkowicie zatrzymać ustawę, ponieważ teraz wraca ona do niższej izby parlamentu. Gdyby tak się stało, trafiłby do prezydenta Andrzeja Dudy – który powiedział jednak, że nie podpisze go w obecnej formie.
Ustawa, uchwalona w izbie niższej parlamentu w zeszłym miesiącu, uniemożliwiłaby pozaeuropejskiej spółce posiadanie ponad 49% udziałów w stacjach telewizyjnych lub radiowych w Polsce.
Praktycznym efektem byłoby zmuszenie Discovery Inc., amerykańskiego właściciela największego polskiego prywatnego nadawcy telewizyjnego TVN, do sprzedaży swoich polskich udziałów.
Rządząca nacjonalistyczna partia Prawo i Sprawiedliwość przekonuje, że kwestią bezpieczeństwa narodowego jest zapobieganie wpływowi zewnętrznych agencji na opinię publiczną w Polsce.
Bogdan Klich, senator opozycyjnej Platformy Obywatelskiej, określił ustawę jako „akt wojny przeciwko wolności słowa”.
Pavol Szalaj, przedstawiciel paryskiej grupy zajmującej się wolnością prasy Reporterzy bez Granic, pojechał do Warszawy, aby zażądać jej odrzucenia i przed głosowaniem powiedział grupie demonstrantów przed Senatem, że wolność prasy w Polsce jest zagrożona. Powołując się na inne zagrożenia dla różnorodności mediów w przeszłości, powiedział, że dziś celem jest TVN.
„TVN od dziesięcioleci jest perłą w koronie polskiej demokracji” – powiedział.
Senatorowie 100-osobowego organu głosowali przeciwko ustawie 53 do 37, 3 osoby wstrzymały się od głosu. Po powrocie do Sejmu, głosowanie nad projektem ustawy będzie również sprawdzianem, czy po kilku porażkach partia rządząca nadal ma większość ustawodawczą w koalicji rządzącej.
TVN stoi też przed innym wyzwaniem: wcześniejsza odmowa organu nadawczego przedłużenia koncesji na TVN24, kanał informacyjny nadawcy, która wygasa jeszcze w tym miesiącu.
Kasia Kieli, prezes i dyrektor generalna Discovery for Europe, Middle East and Africa, powiedziała, że pomimo głosowania w Senacie, firma „nadal jest zaniepokojona przyszłością TVN i niezależnych mediów w Polsce, ponieważ ustawa wciąż czeka w Sejmie i licencja na nasz kanał informacyjny TVN24 nie została jeszcze przedłużona.”
Duda, choć sojusznik Prawa i Sprawiedliwości, nazwał ustawę „kontrowersyjnym rozwiązaniem niezrozumiałym dla Stanów Zjednoczonych” w zeszłym miesiącu, powołując się na stanowisko USA w sprawie ochrony własności i wolności słowa.
Sekretarz stanu Antony Blinken powiedział w zeszłym miesiącu, że Stany Zjednoczone są „głęboko zaniepokojone” proponowaną ustawą.
Typowy awanturnik. Zły odkrywca. Przyjazny myśliciel. Introwertyk.