- Senat wznowił obrady w sobotę i głosuje nad zmianą tzw. Ustawy covid – Przemysł, czyli Tarcza 6.0 dla przedsiębiorców
- Praca Izby Lordów wygląda bardzo nudno. Jako zastępca rzecznika protestuję przeciwko temu i proszę o wyjaśnienia – powiedział senator Pęk
- Nastąpiła ostra wymiana poglądów pomiędzy senatorem Pękiem a marszałkiem Grodzkim. „Nie chcę, żebyś przerywał mi wystąpienie” – powiedział Grodzki
- Marszałek wezwał Pęka do „oczerniania wypowiedzi oczerniających Izbę Najwyższą”.
- Więcej takich tematów znajdziesz na stronie głównej Onet.pl
W sobotę Senat wznowił obrady, głosując nad zmianą tzw. Ustawy covid – Przemysł, czyli tarcza 6.0 dla przedsiębiorców.
Wstrzymaj „, aby wyjaśnić Senatowi, co się dzieje w Senacie”
Po wznowieniu obrad wicemarszałek Pęk złożył wniosek o zawieszenie i zwołanie Zjazdu Senatu „w celu wyjaśnienia Senatowi, co aktualnie dzieje się w Senacie”.
Pozostała część tekstu znajduje się pod filmem.
– Sprawa dotyczy tego, że wczoraj wieczorem na Konwencie ustalono, że pakiet ten zostanie przekazany do Sejmu zaraz po przyjęciu pakietu legislacyjnego. Podobne ustalenia poczyniono – o ile wiem – na szczeblu marszałków obu izb i naczelników urzędów – powiedział Pęk, dodając, że „ustawy nie zostały jeszcze wniesione do Sejmu”.
– Wczoraj do późnych godzin nocnych czekali pracownicy Sejmu, chcieli wykonywać swoją pracę. Dziś czekają na Sejm od wczesnych godzin porannych. Mimo soboty wszyscy pracownicy są gotowi do pracy. Pomimo dobrych praktyk, jakie dotychczas były stosowane w obu izbach, Marszałek nie przekazuje od razu tych ustaw do Sejmu – skarżył się Pęk. – Dlaczego w Senacie łamane są wszelkie porozumienia na wszystkich szczeblach politycznych i instytucjonalnych – zapytał.
Jak dodał, „praca Izby Lordów wygląda bardzo nudno”.
– Jako wicemarszałek protestuję przeciwko temu i proszę o wyjaśnienia – powiedział Pęk.
Mówca senatu odbiera i wzywa senatora do zarządzenia
Jako odpowiedź Marszałek Grodzki Wyjaśnił, że wiele projektów przesłanych przez Senat od miesięcy znajduje się w zamrażarce parlamentu. – Bądźmy konkretni – powiedział.
– Obciążenia podatkowe, które powstają w trakcie COVID i przekonują przedsiębiorców, że są dla nich dobrzy, są niegodne – dodał Grodzki, odnosząc się do zmian w prawie podatkowym, do których Senat wprowadził w piątek zmiany.
W odpowiedzi Pęk zapytał, czy marszałek nie chce uniemożliwić wejścia w życie tych rozwiązań podatkowych.
– W ten sposób „Izba Niepełnosprawnych” chce uniemożliwić publikację ustawy uchwalonej przez Sejm i Senat, bo stanowisko Senatu w sprawie tych ustaw zostało przyjęte wczoraj wieczorem – powiedział senator PiS.
Wtedy Grodzki Pęk zadzwonił po zamówienie.
– Nie chcę, żebyście przerywali moje wystąpienie – powiedział marszałek, a Pęk odpowiedział, że „zna sposób, aby powiedzieć Polakom, jaki standard prezentuje prelegent w izbie wyższej i nieustannie powołuje się na niezwykły prestiż Senatu”. .
„Zastanawiam się nad tym rodzajem podróży”
Wicemarszałek Bogdan Borusewicz (KO) odrzucił wniosek wicemarszałka Pęka. „Proszę, kontynuujcie głosowanie natychmiast” – powiedział. – Jeśli chcemy, panie Pęk, przekazać te ustawy, dlaczego proponuje pan przerwę – zapytał Borusewicz.
Pęk powiedział Borusewiczowi, że mówi o ustawach, które w piątek uchwalił Senat. – Może pan jeszcze nie spać, panie marszałku. Chodzi o to, żeby uchwalone ustawy od razu trafiły do Sejmu, bo to nie ma obecnie nic wspólnego z pracą w Senacie – powiedział Pęk.
Borusewicz odpowiedział: „On prosi o tego typu wycieczkę, czy nie śpi, czy nie”.
„Byłem tu od początku” – powiedział.
Grodzki zwrócił uwagę Pękowi, że takie słowa skierowane do Borusewicza nie są zgodne z godnością Izby i zapowiedział, że w przypadku ponownego pojawienia się skorzysta z uprawnień prawnych, z których – dodał – „nie chciałby skorzystać”.
– Chciałem ci powiedzieć, że jak zwykle robisz duże zamieszanie przy szklance wody, ponieważ nie masz aktualnych informacji. Ludzie w tym biurze pracowali ciężko do 3 w nocy, aby przygotować dokumenty, a te dokumenty są w Sejmie – powiedział marszałek. „A teraz przeproś za tę serię” – dodał.
Zastępca rzecznika prasowego Pęk odpowiedział, że zwrócił się do szefa Kancelarii Senatu, czy dokumenty zostały przekazane i poinformował go, że nie. – Albo jeden z panów kłamie i mówi prawdę, albo tworzysz fakt dokonany, co w tym momencie nie miało miejsca – zwrócił się do Grodzkiego. W odpowiedzi Grodzki poprosił Pęka, aby „zadzwonił i zapytał swoich mentorów na Sejmie”.
Szef senackiego klubu KO Marcin Bosacki oskarżył Pęka o „publiczne występowanie, bo uważał, że jego reżyserzy z Nowogrodzkiej obudzili się o 10.30, co jest wątpliwe, zaczyna awanturę w wyższej izbie polskiej. Parlament ”.
– Nie było przepisu, że te dokumenty zostaną przekazane wczoraj wieczorem, bo to ze względu na oszacowany przez ustawodawcę nakład pracy i, jak dodał Bosacki, zapewnił Grodzkiego Pęk, że dokumenty zostaną doręczone w sobotę.
Wnioski Pęka i Borusewicza były przedmiotem jednego głosowania – za przerwą i zwołaniem Zjazdu Seniorów. Za przerwą głosowało 42 senatorów, 50 było przeciw, a 2 wstrzymało się od głosu.
Po głosowaniu wicemarszałek Michał Kamiński (Koalicja Polska) powiedział, że „cała Izba oczekuje, że damy Marszałkowi Pękowi sposobność przeproszenia nas”. – Marszałek Pęk nie tylko obraził tę izbę i powiedział, że jesteśmy komnatą nieuczciwą. Podał nieprawdziwe informacje o działaniach marszałka, jak rozumiem, na podstawie fałszywych przesłanek. Teraz ma okazję przeprosić – dodał.
„Robisz się niegrzeczny”
W odpowiedzi Pęk powiedział Kamińskiemu, aby „nie przyciskał go do ściany”. Grodzki zagroził, że zapuka sztabem marszałkowskim. Pęk rozmawiał z marszałkiem i powiedział: „Ostatnio nie odniosłeś sukcesu, więc nie radzę”. Grodzkiego Odpowiedział: „Robisz się niegrzeczny, panie marszałku, a te kąśliwe uwagi są nie na miejscu”.
Zastępca rzecznika PiS orzekł, że „to, co dzieje się w Senacie, jest przede wszystkim odważne”. W zamian powiedział Kamińskiemu, że nie ma co usprawiedliwiać. – Działałem w dobrej wierze – powiedział Pęk.
Grodzki wezwał Pęka do wydania „zniesławiających oświadczeń Wysokiej Izby”.
Cieszymy się, że jesteś z nami. Zapisz się do newslettera Onetu, aby otrzymywać od nas najcenniejsze treści.
(sp)