Connect with us

Świat

Senat Argentyny przegłosował ustawę o legalizacji aborcji

Published

on

Senat Argentyny przegłosował ustawę o legalizacji aborcji

BUENOS AIRES – Argentyński Senat jest bliski głosowania, które mogłoby uczynić naród, dom papieża Franciszka, największym krajem Ameryki Łacińskiej, który zalegalizuje aborcję. Byłoby to powszechne w regionie, w którym kościół od dawna ma władzę.

Posunięcie to sprawi, że kobiety będą mogły przerywać ciąże trwające do 14 tygodni, a ich los wydaje się być w rękach garstki senatorów, którzy pozostają niezdecydowani lub trzymają swoje stanowisko w tajemnicy.

Argentyńska Izba Gmin zatwierdziła projekt ustawy na początku tego miesiąca od Głosów 131 za 117. Zatwierdziła również podobną ustawę dwa lata temu, aczkolwiek z jeszcze mniejszą różnicą czterech głosów, żeby ją mieć nie w Senacie, 38-31.

Zwolennicy aborcji są tym razem optymistyczni, w dużej mierze dlatego, że ustawa została wprowadzona przez prezydenta Alberto Fernándeza i była jedną z jego obietnic wyborczych, w przeciwieństwie do 2018 r., Kiedy ówczesny prezydent Mauricio Macri powiedział, że osobiście jest przeciw legalizacji, ale nie zawetował ustawy. do złożenia po zatwierdzeniu.

„Jesteśmy optymistami, ale nie triumfujemy” – powiedziała Elizabeth Gómez Alcorta, argentyńska minister ds. Kobiet, płci i różnorodności.

Prezydent, wiceprezes i wielu członków władzy wykonawczej pracowało nad zwiększeniem poparcia dla tego środka – powiedziała Mariela Belski, dyrektor Amnesty International w Argentynie. „Rząd naprawdę odrobił swoją pracę domową”.

Jeśli ustawa zostanie przyjęta i zostanie podpisana przez prezydenta, Argentyna wraz z Urugwajem, Kubą i Gujaną zalegalizują aborcję na żądanie – a nie tylko w przypadku gwałtu lub gdy ciąża zagraża zdrowiu matki, jak to jest obecnie w Argentynie.

Debata w Senacie ma rozpocząć się późnym popołudniem we wtorek i potrwać wiele godzin, być może do wczesnych godzin porannych w środę.

Według szacunków Amnesty International, znane zamiary senatorów w głosowaniu wskazują na wirtualny remis, który najprawdopodobniej uczyni z wieczoru kęs dla przeciwników i zwolenników. Dwóch senatorów, którzy sprzeciwiają się legalizacji, raczej nie przyjdzie: José Alperovich jest na wakacjach po tym, jak został oskarżony o napaść na tle seksualnym i hospitalizowany byłego prezydenta Carlosa Menema.

Wybory w 2019 roku wygrane przez pana Fernándeza również przyciągnęły do ​​Senatu kilku nowych prawodawców w celu legalizacji, ale zdecydowana większość tych, którzy głosowali we wtorek, dołączyła do debaty dwa lata temu, pozwalając prezydentowi i jego sojusznikom na to. przekonanie senatorów stojących przy płocie jest kluczem do zwycięstwa.

Wiceprzewodnicząca Cristina Fernández de Kirchner, oprócz ewentualnego dramatu w przypadku remisu, odda decydujący głos. Pani Fernández, również była prezydent, od dawna wypowiadała się przeciwko legalizacji aborcji, ale to powiedziała fala feministycznego aktywizmu W Argentynie głównie młode kobiety, które tłumnie wyszły na ulice, by wesprzeć ten środek, zmieniły zdanie.

Papież Franciszek wypowiedział się przeciwko legalizacji i publicznie pochwalił grupę kobiet z ubogich regionów za ich aktywność przeciwko aborcji.

Niektórzy z tych, którzy sprzeciwiali się legalizacji, sprzeciwiali się presji wywieranej przez władzę wykonawczą, twierdząc, że kraj powinien w pewnym momencie skupić się na innych kwestiach Pandemia koronawirusa doprowadziła do upadku i tak już słabej gospodarki głębiej w niepewność.

„Głosowanie jest bardzo bliskie i jesteśmy bardzo zniesmaczeni tym, jak zmieniło się ono w grę polityczną” – powiedział ks. Rubén Proietti, szef Chrześcijańskiego Związku Kościołów Ewangelickich w Republice Argentyńskiej. „Nie możemy uwierzyć, że przy wszystkich problemach, przed którymi stoi obecnie kraj, jest to priorytet”.

Ponieważ prawnicy zajmujący się aborcją byli lepiej zorganizowani w ciągu dwóch lat od upadku prawa w Kongresie, zorganizowali się również ci, którzy sprzeciwiają się tej praktyce. Kościoły katolicki i protestancki, które dwa lata temu niezależnie sprzeciwiały się głosowaniu nad legalizacją, tym razem połączyły siły.

„Rozmawialiśmy od początku” – powiedział Proietti.

Aktywiści po obu stronach tej sprawy planują otaczać Kongres w nocy od wtorku do środy, aby ich głosy zostały wysłuchane. Wprowadzono bariery, aby dzielić się konfliktami i zapobiegać im.

READ  Czołgi Leopard jak mercedes – mówi ukraiński żołnierz szkolący się w Niemczech

Obie strony zamierzają osiedlić się na długą noc, czekając na decyzję, która prawdopodobnie będzie miała duży wpływ na ich kraj i całą Amerykę Łacińską.

„Liderzy ewangelicy w kilku krajach są w stanie wysokiej gotowości do tego, co wydarzy się w Senacie” – powiedział Proietti. „To, co dzieje się w Argentynie, jest często powtarzane w całym regionie”.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *