Sport
Seminarium jidysz w Polsce na temat Żydów w sporcie – The Forward
Latem ma swoją siedzibę w Warszawie Fundacja Shalom i Centrum Kultury Jidysz gości jego XXI Międzynarodowe Letnie Seminarium na temat języka i kultury jidyszktóre odbędzie się zarówno w Warszawie, jak i online.
Seminarium obejmuje dwu- i trzytygodniowe programy nauki języków dla początkujących i zaawansowanych. Zajęcia trwają 3 1/2 lub 4 godziny dziennie.
Termin składania wniosków o stypendia w ramach programu upływa 30 maja.
Każdy z zaawansowanych kursów prowadzonych w języku jidysz ma określony temat. Badaczka i tłumaczka jidysz Natalia Krynicka zaprezentuje wspomnienia, wiersze, opowiadania i przysłowia w języku jidysz związane ze zdrowiem fizycznym i psychicznym.
Krynicka poprowadzi także kurs poświęcony wizerunkowi i stereotypom Żydówek i nie-Żydówek w literaturze jidysz.
Badacz jidysz i Przeklęty Autor Philip Schwartz zaprezentuje wspomnienia, artykuły z przedwojennej prasy jidysz oraz beletrystykę związaną z dziecięcymi zabawami, szachami i sportem żydowskim. Wśród czytań: spektakl o żydowskich dziewczynach grających w koszykówkę w Izraelu Witebsk w latach dwudziestych XX wieku i drugi o słynnym siłaczu Syczy Breitbart.
W ramach seminarium odbędą się także dwa wykłady w języku angielskim na temat sportu i męskości wśród Żydów w przedwojennej Polsce. Piotr Nazaruk, kurator Teatru Polskiego Brama Grodzka-NN, wygłosi wykład pt Cel celów: Historia i polityka sportu żydowskiego w przedwojennym Lublinie.
Inni rozmawiają, przedstawił Mariusz Kałczewiak, historyk społeczny i kulturowy współczesnej Europy Wschodniej i Ameryki Łacińskiej, będzie Popisowi chłopcy: polsko-żydowscy siłacze i bokserzy oraz zmieniające się wyobrażenia o męskości.
Aby zapisać się na letni program jidysz w Warszawie lub ubiegać się o stypendium, Kliknij tutaj.
„Idol nastolatek przyszłości. Specjalista od totalnej popkultury. Miłośnik internetu. Wannabe odkrywca.”