technologia
Sekwencjonowanie, mRNA a może nanokryształy? Szerokie pole do Nagrody Nobla w dziedzinie chemii
Wydany w:
Sztokholm (AFP)
Przełomy w sekwencjonowaniu DNA, innowacyjne magazynowanie gazu, nanokryształy czy druga szansa na szczepionki mRNA Covid-19? Spekulanci o Nagrodzie Nobla w dziedzinie chemii będą rozpieszczani przed ogłoszeniem w środę.
Zwycięzca (zwycięzcy) prestiżowej nagrody zostanie ogłoszony „najwcześniej” o godzinie 11:45 (0945 GMT) w Sztokholmie.
Pionierzy szczepionek Covid-19 mRNA, którzy są jednymi z faworytów do nagrody lekarskiej ogłoszonej w poniedziałek, mogą zamiast tego wziąć kategorię chemii.
Węgierski biochemik Katalin Kariko i amerykański immunolog Drew Weissman – których prace posłużyły za podstawę dla szczepionek Pfizer/BioNTech i Moderna – będą mieli w środę drugą szansę, według szwedzkich i międzynarodowych ekspertów, z którymi rozmawiali AFP.
Prawdopodobnie mogliby zostać uhonorowani razem z Kanadyjczykiem Pieterem Cullisem, innym ekspertem od mRNA.
Ponieważ ponad miliard ludzi na całym świecie otrzymało dawkę szczepionek opartych na tej technologii, ich „korzyść dla ludzkości” nie może być kwestionowana.
Jednak wielu ekspertów jest zdania, że jest jeszcze trochę za wcześnie, aby generalnie ostrożne Zgromadzenie Noblowskie zasnęło.
– Dużo kandydatów –
Według Clarivate, które prowadzi listę potencjalnych laureatów Nagrody Nobla, ponad 70 naukowców ma wszystko, czego potrzeba, aby zakwalifikować się do nagrody w dziedzinie chemii, biorąc pod uwagę tysiące cytowań, które otrzymali w pracach naukowych.
W ubiegłym roku wyróżnienie przypadło Francuzce Emmanuelle Charpentier i Amerykance Jennifer Doudna za opracowanie techniki edycji genów CRISPR-Cas9 – nożyczek do cięcia DNA.
Innym odkryciem związanym z medycyną, które może zostać nagrodzone w chemii, jest inżynieria tkankowa dokonana przez amerykańskie trio Cato Laurencin, Kristi Anseth i Robert Langer.
Ten ostatni znany jest z opracowywania technologii, które umożliwiają dostarczanie leków bezpośrednio do chorej tkanki bez użycia igieł lub innych inwazyjnych środków.
Do tego dochodzi nowoczesne sekwencjonowanie DNA, które radykalnie zmniejszyło czas i koszty związane z mapowaniem genomów.
Amerykanie Marvin Caruthers, Leroy Hood i Michael Hunkapiller są uważani za pionierów w tej dziedzinie.
Ale Komitet Noblowski mógłby również pójść w ślady swojego nowego rywala, Nagrody Przełomu, przyznanej w zeszłym miesiącu Pascalowi Mayerowi z Francji oraz Shankarowi Balasubramanianowi i Davidowi Klenermanowi z Wielkiej Brytanii za sekwencjonowanie DNA.
Jednemu człowiekowi udaje się również zdobyć drugą Nagrodę Nobla, ostatnio kierowaną w 1980 r. przez Brytyjczyka Fredericka Sangera. Nie licząc organizacji, udało się to tylko czterem, poczynając od urodzonej w Polsce Francuzki Marie Curie.
– Chemia „klik” –
Według Clarivate, Amerykanin Barry Sharpless, współzwycięzca nagrody w dziedzinie chemii z 2001 r., może ponownie otrzymać tę nagrodę za wymyśloną przez siebie chemię „klik”, która odnosi się do wykorzystania molekuł, które można łatwo połączyć. W tej dziedzinie przoduje również Amerykanka Carolyn Bertozzi.
Jeśli chodzi o materiał, nagrodę zdobyli południowokoreański Taeghwan Hyeon, francusko-tunezyjski Amerykanin Moungi Bawendi i Kanadyjczyk Christopher Murray za pracę nad nanokryształami.
W wyścigu startują również Japończycy Susumu Kitagawa i Makoto Fujita oraz amerykańsko-jordański Omar Yaghi, uważani za pionierów struktur metaloorganicznych umożliwiających przechowywanie dużych ilości gazu bez wysokiego ciśnienia.
Innym możliwym wyborem, często wymienianym przez prognostów, jest Brytyjczyk Barry Halliwell za pracę nad wolnymi rodnikami, wysoce reaktywnymi i niestabilnymi cząsteczkami oraz ich rolą w układach biologicznych.
Sezon Nobla trwa dalej z dwiema najchętniej oglądanymi nagrodami: Literatura w czwartek i Pokój w piątek. Zwycięzca nagrody biznesowej zostanie ogłoszony w poniedziałek.
Nagroda Medyczna rozpoczęła w poniedziałek sezon Nobla 2021 i trafiła do Davida Juliusa i Ardem Patapoutian za przełomowe odkrycia, które utorowały drogę do leczenia przewlekłego bólu.
Nagroda fizyki została przyznana we wtorek, kiedy połowa amerykańsko-japońskich naukowców Syukuro Manabe i Klaus Hasselmann została nagrodzona za modele klimatyczne, a połowa włoskiego Giorgio Parisiego za pracę nad teorią nieuporządkowanych materiałów i procesów losowych.
© 2021 AFP