Najważniejsze wiadomości
Sekretarz USA Brouillette i Minister Naimski podpisują strategiczną umowę o współpracy między USA a Polską w zakresie rozwoju polskiego programu cywilnej energetyki jądrowej
WASZYNGTON, DC i WARSZAWA – Amerykański sekretarz ds. Energetyki Dan Brouillette i polski sekretarz stanu ds. Strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski rozmawiali o podpisaniu pierwszej międzyrządowej umowy o współpracy przy tworzeniu polskiego programu cywilnej energetyki jądrowej. Ta 30-letnia umowa, pierwsza tego typu, stanowi stałe połączenie energetyczne między Stanami Zjednoczonymi a Polską.
Prezydent Trump obiecał narodowi polskiemu bezpieczeństwo energetyczne i oświadczył w sposób jednoznaczny: „Zależy nam na tym, abyście mieli dostęp do alternatywnych źródeł energii, aby Polska i jej sąsiedzi nigdy więcej nie byli zakładnikami jednego dostawcy energii”. Umowa ta jest spełnieniem obietnicy Prezydenta poprzez wzmocnienie całościowego strategicznego partnerstwa energetycznego, rozszerzenie polskiego miksu energetycznego oraz zmniejszenie uzależnienia energetycznego Polski od przymusowych dostawców.
Umowa przewiduje współpracę Stanów Zjednoczonych i Polski w ciągu najbliższych 18 miesięcy nad raportem zawierającym projekt realizacji programu polskiej energetyki jądrowej oraz możliwe ustalenia dotyczące finansowania. Będzie to podstawą długofalowego zaangażowania USA i podjęcia przez polski rząd ostatecznych decyzji o przyspieszeniu budowy elektrowni atomowych w tym kraju.
Ponadto umowa określa obszary współpracy na nadchodzące dziesięciolecia, zarówno w celu wspierania odpowiednich przedsięwzięć biznesowych i rządowych, począwszy od regulacji, badań i szkoleń po rozwój łańcucha dostaw, świadomość społeczną i projekty współpracy w Europie.
Sekretarz Brouillette podkreślił ciągłe zainteresowanie amerykańskiego przemysłu jądrowego dostarczaniem Polsce czystej, niezawodnej i odpornej energii jądrowej jako sposobu na wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego w regionie. Minister Naimski uznał, że umowa dla Polski dotyczy czystej energii i bezpieczeństwa jej dostaw, a także szerszego bezpieczeństwa geopolitycznego, długofalowego wzrostu gospodarczego i postępu technologicznego w Polsce.
„Stany Zjednoczone są zdecydowane współpracować z Polską w celu poprawy jej bezpieczeństwa narodowego, bezpieczeństwa regionalnego i suwerenności demokratycznej” – powiedział sekretarz USA Brouillette. „Administracja Trumpa uważa, że kluczem do bezpieczeństwa energetycznego jest różnorodność energetyczna – różnorodność paliw, źródeł i tras. Energia jądrowa zapewni polskiej ludności czystą i niezawodną energię elektryczną oraz poprawi jej różnorodność energetyczną i bezpieczeństwo. Nowa generacja energii jądrowej musi być częścią rozmów o bezpieczeństwie energetycznym z naszymi sojusznikami w Europie i na całym świecie. „
Sekretarz Stanu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej Piotr Naimski podkreślił, że umowa w Polsce to nie tylko czysta energia i bezpieczeństwo jej dostaw. Polska postrzega tę strategiczną współpracę w szerszym kontekście. Chodzi o bezpieczeństwo geopolityczne, długoterminowy wzrost gospodarczy, postęp technologiczny i rozwój nowego sektora przemysłowego w Polsce. „
„Porozumienie to wyznacza kilka ważnych kamieni milowych i nie tylko wzmacnia polsko-amerykańskie stosunki, ale także stanowi dla reszty świata komunikat dla reszty świata, że dzięki najnowszej amerykańskiej technologii Ameryka wraca do biznesu nuklearnego. Energia jądrowa nigdy nie była bezpieczniejsza, bardziej przystępna cenowo ani bardziej elastyczna. Jesteśmy gotowi pomóc naszym partnerom osiągnąć bezpieczeństwo energetyczne przy jednoczesnym oczyszczaniu środowiska, zapewniając zarówno technologię, jak i fundusze ”- powiedziała ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher.
Ambasador RP w USA Piotr Wilczek stwierdził: „Polska chce, aby strategicznym partnerem tego programu były Stany Zjednoczone. Biorąc pod uwagę czas potrzebny na budowę, eksploatację i likwidację elektrowni jądrowych, partnerstwo to byłoby strategicznym wyborem na następne 100 lat. ”
Ta historyczna umowa została podpisana przez Sekretarza Brouillette 19 października i zostanie podpisana przez Ministra Naimskiego, gdy tylko wpłynie do Warszawy. Staje się skuteczny, gdy między dwoma krajami wymieniane są noty dyplomatyczne informujące się nawzajem, że spełniły one wszystkie mające zastosowanie wymagania do wejścia w życie.
###
Kontakt dla mediów: (202) 586-4940
„Zapalony odkrywca. Miłośnik piwa. Miłośnik bekonu. Fanatyk sieci. Przedsiębiorca. Pisarz”.